Roboty by čoskoro mohli pomôcť už aj s účtovníctvom. Čo však budú robiť účtovníci?
Ak si pred desiatimi rokmi niekto vybral povolanie účtovníka, mohol rátať so slušným platom, množstvom pracovných príležitostí a ďalšími výhodami. Vôbec sa nezdalo, že by roboty mohli ohrozovať pozície vo finančnom sektore.
Časy sa však zmenili. V roku 2013 publikovali dvaja výskumníci z Oxfordskej univerzity štúdiu skúmajúcu, do akej miery sú jednotlivé pracovné miesta citlivé na automatizáciu. Výsledky boli pre účtovníkov znepokojujúce – šanca na to, že ich pozícia bude v blízkej budúcnosti automatizovaná, je až 97,6 %. Audítori sú na tom len o málo lepšie – ich šanca je 95,3-percentná.
Prečo je to tak? Ovplyvňujú to rôzne faktory. Napríklad pri pracovných miestach, ktoré si vyžadujú menej kreatívneho myslenia, manuálnych zručností a sociálnej inteligencie, je pravdepodobnosť automatizácie vyššia – to sa týka aj riadenia rizík. Ak sú náklady za chyby nižšie, prácu môže vykonávať robot. No tam, kde sa za chyby draho platí, hoci aj zranením či smrťou, uprednostňuje sa ľudská činnosť. Ak napríklad účtovnícky robot chybne vyplní výkazy o výdavkoch, je to nepríjemné. No ak chybu urobí robot riadiaci lietadlo, môžu zomrieť ľudia.
Aby sme uviedli veci na správnu mieru, vedci z Oxfordu sa zamerali len na americké pracovné miesta, pri ktorých je vyššia pravdepodobnosť, že budú automatizované, ako napríklad pri miestach v Japonsku, Nemecku či Veľkej Británii. No podľa spoločnosti Deloitte majú aj holandskí účtovníci šancu 94 %, že ich práca bude úplne automatizovaná v priebehu 10 až 20 rokov.
Účtovníci jednoducho musia akceptovať, že ich práca sa zmení. Roboty by nemali považovať za hrozbu, skôr by mali nové technológie privítať. Umožnia im totiž zbaviť sa jednotvárnych administratívnych prác a zamerať sa na stratégie a analýzy.
Niektoré z týchto nových technológií sú dokonca už k dispozícii. Napríklad Američanom, ktorí si nevedia dať rady s daňami, pomôže chatbot AskMyUncleSam. Ten používa umelú inteligenciu na zodpovedanie otázok týkajúcich sa daňových odpočtov. Je to vlastne akási databáza často kladených otázok, správajúca sa ako skutočná osoba, s ktorou môžete komunikovať.
Ďalšie spoločnosti sa použitím umelej inteligencie a automatizácie snažia uľahčiť a zefektívniť proces archivácie a auditu. Napríklad belgická spoločnosť Xpenditure tvrdí, že jej mobilná aplikácia sa postará o firemné financie „od prijatia až po zaúčtovanie“. Stačí, ak zákazníci naskenujú všetky potvrdenky a faktúry a odošlú ich do on-line systému spoločnosti. Týmto spôsobom môžu mať výkazy o výdavkoch na dennej báze na rozdiel od vyplňovania zložitých formulárov raz za mesiac.
Startup AppZen sa zameral na časovo náročný proces auditu správ o výdavkoch spoločnosti. Pomôcť pri tom má umelá inteligencia. Robot pomocou aplikácie AppZen prehodnotí výkazy o nákladoch spoločnosti, takže firma má pod kontrolou všetky svoje výdavky. Navyše je väčšia šanca na zachytenie chýb, či už úmyselných, alebo náhodných.
Čo teda budú robiť účtovníci, keď väčšinu ich pracovnej záťaže prevezmú stroje? Technológia môže spracúvať obrovské súbory dát, vyplňovať výkazy a vytvárať tabuľky, ale ľudia budú stále potrební na pridanie kontextu ku všetkým tým údajom.
Podľa správy vypracovanej Asociáciou autorizovaných účtovníkov (Association of Chartered Certified Accountants) „budú musieť vysvetliť finančnú stratégiu a výkonnosť, obhájiť investície a zvládnuť konfliktné očakávania zainteresovaných strán v organizácii aj mimo nej“. Ich pracovná náplň teda bude spolupráca, ovplyvňovanie, presviedčanie a prezentácia ostatným ľuďom vo firme aj mimo nej. Preto by účtovníci mali začať zlepšovať svoje sociálne zručnosti.
Zdroj: Thenextweb
Mohlo by Vás zaujímať
Sprievodca výberom grafickej karty GeForce na hranie
Špeciálny projekt Grafické karty testujeme so železnou pravidelnosťou. Ani tento rok nám žiadna neunikla. Čiastkové testy jednotlivých modelov sú však jedna vec a ucelený prehľad druhá vec. Obzvlášť ...
V pretekoch dronov bojovali proti sebe programátori a piloti
Nedávno sa v starej tlačiarni novín v Austine uskutočnila nezvyčajná súťaž dronov. Gabriel Kocher, známy z profesionálnej ligy Drone Racing League, sedel za sieťou, na očiach mal videookuliare a riadi ...
Virtuálna a rozšírená realita zásadne zmenia spôsob, akým pracujeme. Pripravte sa na to
Podľa nedávneho výskumu spoločnosti PwC širšie zavádzanie technológií rozšírenej reality (augmented reality – AR) a virtuálnej reality (VR) prinesie do roku 2030 svetovej ekonomike 1,5 bilióna libier. ...
3 Comments
21.9.2017 16:09
21.9.2017 10:09
23.9.2017 12:09