ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Robotika: musia byť roboty humanoidné?

Technológie
0

Rovnaký názov, ako nadpis článku mala aj prednáška profesora Dennisa Honga, riaditeľa RoMeLa (Robotics and Mechanism Laboratory) UCLA na konferencii Slovak TechForum. Dennis predstavil niekoľko veľmi zaujímavých špičkových humanoidných robotov vyvinutých v RoMeLa v priebehu posledného desaťročia a poukázal na ich nedostatky, predovšetkým nie úplne vyhovujúcu stabilitu v určitých situáciách.

Kľúčové momenty z prednášky profesora Honga sú v našom videu. Mimochodom porovnajte jeho prezentačné schopnosti s profesormi, ktorí vás učili...

V prvej časti videa je panoptikum často tragikomických situácií pádov humanoidných robotov,

či už pri futbale, alebo počas súťaže DARPA Robotics Challenge, ktorá je zameraná na prezentáciu schopností robotov záchranárov.

Robot musí prísť na miesto zásahu autom, ktoré sám šoféruje, otvoriť si dvere, prekonať niekoľko prekážok, prejsť určitú vzdialenosť v náročnom teréne a zatvoriť ventil na potrubí s unikajúcou nebezpečnou látkou.

Pri pohľade na ťažkopádnosť a časté pády humanoidných robotov z pred niekoľkých rokov pochopíte, prečo takéto roboty dosiaľ nemôžu zasahovať pri tragédiách podobného typu, ako bola havária jadrovej elektrárne vo Fukušime.

V druhej časti videa profesor Hong ukazuje možnosti a výhody alternatívnych riešení a zamýšľa sa nad tým, či musia byť skutočne roboti ako ľudia.

Je to dobrý námet aj pre amatérskych konštruktérov robotov a robotických konštrukcií

 

Komponent BEAR na pohyb mechanických častí

A ako perlička za záver robot ktorý nikdy nespadne (na obrázku vpravo). Má len tenké nožičky a nadľahčuje ho balón s héliom. Len nesmie fúkať vietor, alebo byť prievan.....

.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
RoMeLa Dennis Hong humanoidný robot

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať