Robotika – miniatúrny robot Ozobot so zaujímavými možnosťami programovania

Mikrokontroléry
0

Hlavnou výhodou robota Ozobot určeného hlavne na výučbu sú miniatúrne rozmery. Aj čo sa týka nosenia, robot v plexisklovom puzdre je taký malý že sa pohodlne vojde do vrecka, ale hlavne čo sa týka použitia. Plocha veľkosti kancelárskeho hárku A4 úplne stačí aj na nakreslenie zložitej dráhy, ktorú bude robot pomocou svojich čidiel sledovať. 

Detailný pohľad na konštrukciu

Môžete pre Ozobota nakresliť dráhu, alebo ju poskladať z puzzle

alebo riešiť predpripravené úlohy, napríklad aby sa robot dostal najkratšou cestou do cieľa. 

Oveľa zaujímavejšie je používať Ozobota na ploche displeja tabletu. Uhlopriečka 10 palcov bohato stačí na všetky úlohy.

Ozobot je k dispozícii v dvoch variantoch. Ozobot Bit 2.0 má len svetelné senzory a jednu RGB diódu. Ozobot Evo má viac RGB LED diód, infračervený  diaľkomer, reproduktor, podporuje infračervené ovládanie a bluetooth komunikáciu

Ozobot môže buď sledovať čiaru a pritom sa riadi farebnými kódmi, alebo ho môžete programovať v blokovom jazyku v online programovom prostredí. Pokiaľ sa Ozobot pri sledovaní čiary dostane na križovatku čiar ďalší smer si vyberie náhodne. Ak však budú súčasťou čiary farebné kódy, môžete robotovi určiť ako má prejsť nasledujúcu križovatku, či má odbočiť doprava, alebo doľava, alebo má pokračovať rovno. Pomocou farebných kódov, ktoré pozostávajú z políčiek červenej, modrej, zelenej a čiernej farby môžete taktiež meniť rýchlosť pohybu robota a aktivovať ďalšie funkcie, napríklad aby sa Ozobot zastavil, otočil o 180°a podobne. 

K dispozícii sú dve aplikácie pre tablety s Androidom aj iOS. V jednej môžete kresliť čiary a rozmiestňovať farebné kódy a v druhej aplikácii naprogramujete robota aby tancoval. Farebné kódy na tablete nie sú postupnosť farebných štvorčekov ako keď kreslíte kódy fixkami, ale sú realizované v tvare krúžku v ktorom preblikávajú farby v takom poradí, aby tvorili požadovaný kód.  Z pohľadu senzorov robota je to jedno, tie zachytia postupnosť farieb buď tak, že robot po nich na papieri prejde, alebo tak, že počas prechodu senzora cez blikajúci krúžok sa v ňom vystriedajú farby tvoriace kód. Čiaru a statické kódy na papieri Ozobot sníma tak že si snímanú scénu prisvetľuje. Na podsvietenom displeji tabletu to robiť nemusí.

Aplikácia, alebo tanečná kreácia, čo je vlastne tiež aplikácia sa do Ozobota Evo prenesie tak, že robot sa položí na displej na označené pole a to začne blikať farebnými kódmi. Ozobot dokáže rozpoznať 6 dvojfarebných, 21 trojfarebných a 60 štvorfarebných kódov, čiže spolu 87 kódov.

Na Ozobota môžete navliecť silikónový kryt a na tento kryt môžete upevniť buď rôzne kostýmy, alebo prichytiť držiak na fixku vytlačený na 3D tlačiarni a potom Ozobot môže kresliť dráhu po ktorej sa pohybuje.

Ešte zaujímavejšie, než z originálnou aplikáciou je kresliť čiaru v prostredí Scratch, v tom všeobecnom, kde kocúr pomocou programových inštrukcií nakreslí pre ozobota dráhu aj s farebnými kódmi a následne sa na túto čiaru na displeji tabletu položí Ozobot

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať