Image
26.9.2018 0 Comments

Robotický pes ALMA si dokáže sám otvoriť dvere, pozbierať smeti alebo doniesť pohár s vodou (+ video)

Robopes spoločnosti Boston Dynamics SpotMini má konkurenta. Vytvorila ho švajčiarska firma Robotic Systems Lab a volá sa ALMA. Ide takisto o štvornohého robota, ktorého pohyblivosť zabezpečujú kĺby. A je tu ešte jedna paralela so SpotMini – aj ALMA disponuje mechanickým ramenom schopným vykonávať množstvo „manipulačných úloh“.

Nedávno uverejnené video ukazuje, ako autonómna ALMA podobne ako SpotMini s relatívnou ľahkosťou otvára dvere. Môžete vidieť, ako robot členitou „rukou“ dosahuje na kľučku dverí, chytí ju, otvorí dvere a prechádza cez ne.

Vo videu ALMA vezme z kríkov plastovú fľašu a hodí do nádoby na odpadky a pomáha človekovi zdvihnúť prepravku a odniesť ju. Robot dokáže aj držať pohár vody bez toho, aby ju rozlial.

ALMA má dostať od tímu tvorcov aj priateľskú tvár, možno preto, aby sa podporil záujem ľudí o robota so štyrmi nohami. Tím chce svoj produkt ďalej rozvíjať a dúfa, že ALMA sa bude dať použiť v oblastiach postihnutých katastrofami, na prieskum ťažko prístupných miest a doručovanie životne dôležitých dodávok tým, ktorí to potrebujú.

Aj Boston Dynamics plánuje komercializovať svojho robotického psa SpotMini, do predaja by sa mal dostať v roku 2019. Cena však ešte nebola oznámená.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Mapy.cz majú turistické a zimné mapy v 3D, vrátane Slovenska

19.02.2019 00:10

Pred rokom český Seznam zlepšil svoje 3D mapy, ale až dosiaľ sa plastické mapy zobrazili len spolu s leteckými snímkami. Teraz je tu však novinka umožňujúca v 3D zobraziť aj základnú turistickú či zim ...

Technológie

DJI zlepší ochranu letísk pred svojími dronmi pomocou funkcie geofencingu. Vrátane tých slovenských

19.02.2019 00:20

Výrobca dronov DJI bude používať nový spôsob geofencingu (geofencing - funkcia softvérového programu, ktorý používa GPS alebo rádiofrekvenčnú identifikáciu čiže RFID na definovanie určitých hraníc, kt ...

Technológie 1

Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu

15.02.2019 00:05

Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button