Robotický nábytok IKEA umožní vytvoriť vysnívaný domov aj v malom bytíku

0

Môže to znieť ako pohľad do technologickej budúcnosti, ale v skutočnosti je to najnovšia ponuka firmy IKEA: robotický nábytok. Švédsky nábytkársky gigant oznámil, že v roku 2020 chce uviesť (najprv v Hongkongu a Japonsku) pilotnú sériu roboticky poháňaného nábytku, navrhnutého na úsporu miesta v malých bytoch.

Vychádza pri tom z predpokladu, že veľké mestá budú čoraz preplnenejšie, obytné priestory sa budú zmenšovať a porastie dopyt po kompaktnom nábytku do domácnosti. Preto IKEA uvádza nový robotický nábytkový systém Rognan, ktorý bol vyvinutý v spolupráci s americkým startupom Ori Living.

Veľká úložná jednotka je ovládaná touchpadom a môže sa posúvať po miestnosti, aby ju rozdelila na dva obytné priestory – jeden by obsahoval posteľ, druhý stôl a pohovku. Vznikne tak modulárny a prispôsobivý obytný priestor. Napríklad kombinácia šatníkovej skrine a gauča môže ukryť posteľ, keď práve nie je potrebná, aby sa ušetrilo miesto.

Nábytok Rogan sa dá kombinovať s radom úložného nábytku IKEA Platsa a je kompatibilný aj s radom inteligentného osvetlenia Tradfri pre vitríny a šatníkové skrine. IKEA hovorí, že Rognan môže ušetriť až osem štvorcových metrov obytného priestoru. Ak žijete v malom byte, viete, že to môže mať veľký význam.

„Namiesto toho, aby sme nábytok zmenšili, transformujeme ho na funkciu, ktorú v tom čase práve potrebujete,“ povedal vývojár produktov IKEA Seana Strawn. „Keď spíte, nepotrebujete pohovku. Keď používate šatník, nepotrebujete svoju posteľ.“

Ceny nábytku Rogan zatiaľ neboli ohlásené. IKEA v lete zverejní viac informácií a detailov.

Zdroj: theverge.comtelegraph.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články
domacnost IKEA smart technika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať