Image
7.3.2018 0 Comments

Robotické rameno Googlu sa samo naučí, ako ustlať posteľ či vysypať smeti bez toho, aby bolo na to naprogramované

Naučiť deti (a niekedy aj dospelých), aby si v istej situácii poradili samy, môže byť výzva. No výskumníci z laboratória Googlu Deep Mind teraz zamýšľajú naučiť niečo podobné stroje. Chcú, aby samy vyriešili určité situácie.

Robot dostane  jednoduchý cieľ, ako napr. upratať stôl, a za jeho dosiahnutie získa odmenu. Výskumníci mu nepovedia, ako má úlohu vykonať, jednoducho ho vybavia snímačmi (ktoré sú spočiatku vypnuté) a nechajú ho tápať, až kým neuskutoční úlohu správne.

Prostredníctvom skúmania prostredia a testovania funkčnosti senzorov je robot schopný nakoniec získať svoju odmenu: bod. Ak zlyhá, bod nedostane.

Sledovanie robotickej ruky pohybujúcej sa po stole nemusí byť veľmi pôsobivé. Iste ste už videli, ako podobne vyzerajúci robot zložil napríklad nábytok. Rozdiel je však v tom, že tento robot nie je naprogramovaný na konkrétnu činnosť a sám musí prísť na to, ako dosiahnuť cieľ.

Ak sa túto prácu podarí vedcom úspešne zavŕšiť, môže znamenať významnú zmenu. Zatiaľ totiž robot nemôže chodiť po dome a upratovať. Ustlať posteľ, vysypať smeti, pripraviť kávu, to sú pre umelú inteligenciu mimoriadne zložité úlohy.

Existuje takmer nekonečné množstvo spôsobov, ako môže byť každá úloha vykonaná. Robot teda musí zisťovať, ako sa dopracovať k želanému výsledku. A na začiatku tejto cesty je robotická ruka, ktorá sa učí hrať s blokmi stavebnice.

Zdroj: thenextweb.comdeepmind.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Samsung Galaxy A7 má fotoaparát s tromi objektívmi

20.09.2018 04:00

Nový smartfón Samsung Galaxy A7 má dva charakteristické prvky, podľa ktorých sa bude dať odlíšiť od ostatných modelov - snímač odtlačkov prstov na bočnej hrane a najmä fotoaparát s tromi objektívmi. N ...

Technológie

Umelá inteligencia v smartfónoch Huawei

20.09.2018 00:09

Huawei na veľtrhu IFA 2018 predstavil nový procesor, alebo aby sme boli presní SoC – System on Chip s označením Kirin 980. Je to už druhá generácia procesorov Kirin, ktoré majú hardvérovú podporu umel ...

Technológie

Už o pár rokov roboty odpracujú viac práce ako ľudia. Tieto pracovné pozície sa však zatiaľ nemusia báť o svoje stoličky

20.09.2018 00:20

Podľa najnovšej štúdie Svetového ekonomického fóra (World Economic Forum – WEF) robotické technológie v blízkej budúcnosti vytvoria viac pracovných miest, ako zničia. Do roku 2020 by malo byť o 58 mil ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

e-learnmedia_2018

Najnovšie videáPC forum button