Image
7.3.2018 0 Comments

Robotické rameno Googlu sa samo naučí, ako ustlať posteľ či vysypať smeti bez toho, aby bolo na to naprogramované

Naučiť deti (a niekedy aj dospelých), aby si v istej situácii poradili samy, môže byť výzva. No výskumníci z laboratória Googlu Deep Mind teraz zamýšľajú naučiť niečo podobné stroje. Chcú, aby samy vyriešili určité situácie.

Robot dostane  jednoduchý cieľ, ako napr. upratať stôl, a za jeho dosiahnutie získa odmenu. Výskumníci mu nepovedia, ako má úlohu vykonať, jednoducho ho vybavia snímačmi (ktoré sú spočiatku vypnuté) a nechajú ho tápať, až kým neuskutoční úlohu správne.

Prostredníctvom skúmania prostredia a testovania funkčnosti senzorov je robot schopný nakoniec získať svoju odmenu: bod. Ak zlyhá, bod nedostane.

Sledovanie robotickej ruky pohybujúcej sa po stole nemusí byť veľmi pôsobivé. Iste ste už videli, ako podobne vyzerajúci robot zložil napríklad nábytok. Rozdiel je však v tom, že tento robot nie je naprogramovaný na konkrétnu činnosť a sám musí prísť na to, ako dosiahnuť cieľ.

Ak sa túto prácu podarí vedcom úspešne zavŕšiť, môže znamenať významnú zmenu. Zatiaľ totiž robot nemôže chodiť po dome a upratovať. Ustlať posteľ, vysypať smeti, pripraviť kávu, to sú pre umelú inteligenciu mimoriadne zložité úlohy.

Existuje takmer nekonečné množstvo spôsobov, ako môže byť každá úloha vykonaná. Robot teda musí zisťovať, ako sa dopracovať k želanému výsledku. A na začiatku tejto cesty je robotická ruka, ktorá sa učí hrať s blokmi stavebnice.

Zdroj: thenextweb.comdeepmind.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

Slováci uviedli na trh kryptomenu krytú zlatom

22.06.2018 00:40

Komunita technologických, marketingových a biznis inovátorov - 01People, spustila  pre svojho klienta z Dubaja technológiu blockchain a ako vôbec prvým Slovákom sa podarilo uviesť do obehu kryptomenu ...

Technológie

ASUS uvádza do predaja ZenFone 5 s bezrámikovým dizajnom, duálnym fotoaparátom a podporou UI

22.06.2018 00:35

ASUS oznámil spustenie predaja úplne nového smartfónu ZenFone 5 na Slovensku. Telefón disponuje 6,2-palcovým displejom, duálnym fotoaparátom a prvýkrát v histórii rad ZenFone vyniká aj umelou intelige ...

Technológie

Robot odoberie vzorky krvi pacientom zo žily a sám ich aj zanalyzuje

22.06.2018 00:25

Výskumníci z Rutgers University vytvorili automatické zariadenie na odoberanie vzoriek krvi a ich testovanie, ktoré prináša rýchle výsledky. Takýto robot by mohol uľahčiť prácu v nemocniciach a iných ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button