Image
7.3.2018 0 Comments

Robotické rameno Googlu sa samo naučí, ako ustlať posteľ či vysypať smeti bez toho, aby bolo na to naprogramované

Naučiť deti (a niekedy aj dospelých), aby si v istej situácii poradili samy, môže byť výzva. No výskumníci z laboratória Googlu Deep Mind teraz zamýšľajú naučiť niečo podobné stroje. Chcú, aby samy vyriešili určité situácie.

Robot dostane  jednoduchý cieľ, ako napr. upratať stôl, a za jeho dosiahnutie získa odmenu. Výskumníci mu nepovedia, ako má úlohu vykonať, jednoducho ho vybavia snímačmi (ktoré sú spočiatku vypnuté) a nechajú ho tápať, až kým neuskutoční úlohu správne.

Prostredníctvom skúmania prostredia a testovania funkčnosti senzorov je robot schopný nakoniec získať svoju odmenu: bod. Ak zlyhá, bod nedostane.

Sledovanie robotickej ruky pohybujúcej sa po stole nemusí byť veľmi pôsobivé. Iste ste už videli, ako podobne vyzerajúci robot zložil napríklad nábytok. Rozdiel je však v tom, že tento robot nie je naprogramovaný na konkrétnu činnosť a sám musí prísť na to, ako dosiahnuť cieľ.

Ak sa túto prácu podarí vedcom úspešne zavŕšiť, môže znamenať významnú zmenu. Zatiaľ totiž robot nemôže chodiť po dome a upratovať. Ustlať posteľ, vysypať smeti, pripraviť kávu, to sú pre umelú inteligenciu mimoriadne zložité úlohy.

Existuje takmer nekonečné množstvo spôsobov, ako môže byť každá úloha vykonaná. Robot teda musí zisťovať, ako sa dopracovať k želanému výsledku. A na začiatku tejto cesty je robotická ruka, ktorá sa učí hrať s blokmi stavebnice.

Zdroj: thenextweb.comdeepmind.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Roboty budú robiť roznášku jedla – sci-fi sa stáva realitou

18.12.2018 00:10

To, čo sme doteraz mohli vidieť len v hollywoodskych filmoch, sa stáva skutočnosťou. Spoločnosť Postmates Inc., ktorá sa venuje donáške jedál, predstavila „poštovú schránku na kolesách“. Serve sú malé ...

Technológie 3

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 00:10

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť p ...

Technológie 1

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button