Image
7.3.2018 0 Comments

Robotické rameno Googlu sa samo naučí, ako ustlať posteľ či vysypať smeti bez toho, aby bolo na to naprogramované

Naučiť deti (a niekedy aj dospelých), aby si v istej situácii poradili samy, môže byť výzva. No výskumníci z laboratória Googlu Deep Mind teraz zamýšľajú naučiť niečo podobné stroje. Chcú, aby samy vyriešili určité situácie.

Robot dostane  jednoduchý cieľ, ako napr. upratať stôl, a za jeho dosiahnutie získa odmenu. Výskumníci mu nepovedia, ako má úlohu vykonať, jednoducho ho vybavia snímačmi (ktoré sú spočiatku vypnuté) a nechajú ho tápať, až kým neuskutoční úlohu správne.

Prostredníctvom skúmania prostredia a testovania funkčnosti senzorov je robot schopný nakoniec získať svoju odmenu: bod. Ak zlyhá, bod nedostane.

Sledovanie robotickej ruky pohybujúcej sa po stole nemusí byť veľmi pôsobivé. Iste ste už videli, ako podobne vyzerajúci robot zložil napríklad nábytok. Rozdiel je však v tom, že tento robot nie je naprogramovaný na konkrétnu činnosť a sám musí prísť na to, ako dosiahnuť cieľ.

Ak sa túto prácu podarí vedcom úspešne zavŕšiť, môže znamenať významnú zmenu. Zatiaľ totiž robot nemôže chodiť po dome a upratovať. Ustlať posteľ, vysypať smeti, pripraviť kávu, to sú pre umelú inteligenciu mimoriadne zložité úlohy.

Existuje takmer nekonečné množstvo spôsobov, ako môže byť každá úloha vykonaná. Robot teda musí zisťovať, ako sa dopracovať k želanému výsledku. A na začiatku tejto cesty je robotická ruka, ktorá sa učí hrať s blokmi stavebnice.

Zdroj: thenextweb.comdeepmind.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Logiscool učí deti všetkých vekových kategórií programovať hravou formou

21.03.2018 00:00

Projekt, alebo presnejšie iniciatíva Logiscool učí programovať viac ako 12 000 žiakov na 50 školách v 9 krajinách. Vyučuje sa jednak v kurzoch a taktiež počas letných táborov.  Informácia o projekte n ...

Technológie

National Geographic vyvinul pre svoju novú šou kozmickú projekčnú prilbu

20.03.2018 00:25

Keď National Geographic pripravoval imerzívne virtuálne zážitky pre svoju novú šou One Strange Rock, nechcel použiť riešenie inej spoločnosti na virtuálnu realitu. Preto v spolupráci so spoločnosťou M ...

Technológie

Telekom prezradil plány v oblasti dátovej konektivity. Pripojenie cez optiku s rýchlosťou 1 Gbps už čoskoro

20.03.2018 00:20

Zástupcovia Telekomu na neformálnej besede s novinármi zosumarizovali aktuálny stav a predstavili svoje plány a zámery ohľadne internetového pripojenie pre domácnosti aj mobilnej dátovej konektivity. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá