ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Robotické obleky vytvoria supervýkonných robotníkov. A možno nám raz pomôžu aj v záhrade

Technológie
0

Robotické exoskelety ponúkajú ľuďom užitočnú pomoc – takmer ako energický oblek, ktorý dal vynálezcovi Tonymu Starkovi nadľudskú silu vo filme Iron Man. Armáda ich používa už niekoľko rokov, aby pomáhali vojakom prenášať ťažší náklad. Výrobcovia pracujú aj na vytváraní robotických oblekov, ktoré by poskytli mobilitu ľuďom so zdravotným postihnutím. No teraz sa exoskelety dostávajú aj na bežné pracoviská.

„Exoskelety fungujú ako premostenie medzi úplne manuálnou prácou a robotickými systémami. Dostanete tak mozog ľudí v tele robota,“ hovorí Dan Kara, riaditeľ výskumnej spoločnosti ABI Research. „Použitie exoskeletov však môže priniesť aj ďalšiu výhodu pre biznis – zníženie počtu pracovných úrazov, pretože ako vieme, okrem bežného prechladnutia sú poranenia chrbtice najčastejším dôvodom práceneschopnosti.“

Automobilový priemysel používa roboty už mnoho rokov. Roboty však nemôžu robiť všetko, potrební sú aj ľudia. Pritom napríklad niektorí pracovníci pri montážnej linke v automobilke Ford zdvihnú ruky až 4600-krát denne, teda asi miliónkrát za rok. Preto mnohí trpia bolesťami chrbta a krku.

Teraz však spoločnosť vybavila personál v dvoch amerických montážnych závodoch zariadením nazvaným EksoVest, ktoré vyrába kalifornská spoločnosť Ekso Bionics. To dodáva pracovníkovi dodatočný zdvih 2,2 – 6,8 kg na jednu ruku. Spoločnosť tvrdí, že už zaznamenala výrazný pokles počtu pracovných úrazov, preto plánuje zaviesť exoskelety aj vo svojich továrňach v Európe a Južnej Amerike.

Priemyselné použitie exoskeletov je v súčasnosti relatívne malé - podľa údajov ABI Research sa ich tento rok predalo iba niekoľko tisíc. No ako hovorí Dan Kara, tento trh má potenciál stať sa miliónovým. Exoskelety, ktoré sa používajú na rehabilitáciu, môžu stáť viac ako 100 000 dolárov, pretože obvykle majú úplne nahradiť svaly používateľa. No priemyselné verzie môžu byť oveľa lacnejšie, teda okolo 5000 dolárov. Majú totiž zvyšovať silu len jednej časti tela a často nepotrebujú externú energiu, pritom môžu zvýšiť zdvíhací výkon používateľa o 10 až 20%.

Americký predajca Home Depot testuje exoskelety pomáhajúce pracovníkom vykladať materiál z nákladných automobilov a ukladať ho na podlahu. Lockheed Martin zasa používa vlastný exoskelet Fortis, ktorý umožňuje zamestnancom pracovať s nástrojmi oveľa dlhšie. Má nosnú konštrukciu, ktorá prenáša hmotnosť ťažkých bremien z tela operátora priamo na zem cez sústavu kĺbov v bokoch, kolenách a členkoch. Lockheed Martin uvádza, že pracovníci používajúci tieto zariadenia hlásia o dve tretiny menšiu únavu, dosahujú vyššiu kvalitu práce, vyššiu produktivitu a majú menší počet poranení svalov a kostí.

Ďalšie spoločnosti vyrábajú elektricky poháňané exoskelety, medzi najväčšie patrí Guardian GT od spoločnosti Sarcos, ktorý svojimi dvojmetrovými ramenami môže manipulovať s bremenami s hmotnosťou viac ako 450 kg.

Vedci však pracujú aj na ďalších augmentačných technológiách, niektoré sú vcelku zvláštne. Napríklad  výskumníci z Cornell's Sibley School of Mechanical and Aerospace Engineering vyvinuli robotické „tretie rameno“, ktoré sa pripája k lakťu používateľa. Tím hovorí, že uplatniť by sa mohlo pri manipulácii s balíkmi, v skladoch a dokonca aj v reštauráciách. Zariadenie by vraj zlepšilo dosah pracovníka a umožnilo mu dočiahnuť na objekty bez toho, aby sa k nim musel dostať alebo zohýbať sa. Ale vhod by prišlo aj v stavebníctve pri montážnych prácach v náročných prostrediach. Pracovník by si ním mohol pridržať pracovný kus a pracovať na ňom s elektrickým náradím oboma vlastnými rukami.

Odborníci hovoria, že v budúcnosti bude cena exoskeletov ďalej klesať a rozšíria sa aj do ďalších odvetví. Dokonca by mohli nájsť miesto aj v súkromnom živote, napríklad pri domácom majstrovaní či prácach v záhrade, ale aj pri niektorých športových aktivitách, ako je pešia turistika.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot oblek priemysel

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať