Image
29.3.2019 0 Comments

Robotické chápadlo s unikátnym vzhľadom dokáže zdvihnúť až 100-násobok vlastnej hmotnosti

Robotické chápadlo určené na dvíhanie predmetov, ktoré predstavili výskumníci z MIT, má prinajmenšom netradičný vzhľad. Na pohľad sa viac podobá na gumový tulipán či vyfučaný balón než na robotickú ruku. No práve vďaka tomuto unikátnemu vzhľadu je chápadlo také užitočné. Pod jeho gumovou kožou je origami kostra v tvare hviezdice.

Keď sa plyn prečerpáva do vzduchotesného obalu a von z neho, celé zariadenie sa otvára a zatvára ako kvet. To umožňuje dvíhanie jemných predmetov bez ich poškodenia. Pritom zariadenie má dostatočne silný úchop na zdvihnutie 100-násobku svojej hmotnosti.

Mäkké robotické chápadlá nie sú novinka, inžinieri sa už snažili využiť mäkké stroje všetkých tvarov a veľkostí. Jedna z prirodzených oblastí ich nasadenia je v logistike – na manipuláciu s predmetmi v skladoch a továrňach. Hoci takéto práce boli už čiastočne automatizované, spoločnosti naďalej zamestnávajú ľudí na triedenie jednotlivých položiek a balenie do tašky a škatule.

Tradičné robotické chápadlá vyrobené z kovu a tvrdých plastov totiž nedokážu narábať s jemnými predmetmi a objektmi s nepravidelným tvarom. Mäkké roboty sa ukazujú ako najlepšie riešenie tohto problému. V posledných rokoch došlo k rozmachu tejto technológie.

Predstavené boli už najrozličnejšie podoby – od nafukovacích robotických rúk cez chápadlá v tvare sedacieho vaku až po moduly pripomínajúce chobotnicu. Nové chápadlo je podľa výskumníkov lepšie ako predchádzajúce dizajny. Tvar tulipánu znamená, že sa môže priblížiť k objektom z rôznych uhlov, a origami kostra mu dodáva silu a pružnosť.

A prečo sa takéto zariadenia v praxi ešte širšie nepresadili? Predovšetkým preto, že ešte nedosiahli štádium komerčného riešenia, ide o „inovácie, ktoré práve vychádzajú z laboratória“. Navyše ak spoločnosti investovali do drahého vybavenia, neodhodlajú sa tak ľahko na jeho výmenu. A nejaký čas ešte potrvá, kým sa zmení naša predstava o tom, ako má vlastne robot vyzerať.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie

Video: Aký je rozdiel medzi superautom a hyperautom?

21.01.2020 00:15

Pre väčšinu ľudí je zrejmé, že Corvette alebo Lamborghini sú iné ako Corolla. Na označenie neuveriteľne výkonných automobilov existuje niekoľko pojmov, niekedy však medzi nimi nerozlišujeme. Bežne pou ...

Inovácie

Nasal Ranger - zariadenie na vyňuchávanie marihuany

20.01.2020 00:15

Bessemer, malé mesto v Michigane, investuje okolo 3400 dolárov do zariadenia Nasal Ranger, ktorým chce zakročiť proti pestovateľom marihuany. Ide o olfaktometer určený do terénu, vyrábaný spoločnosť ...

Inovácie

Umelí ľudia Samsungu Neoni predstavujú naozaj „nový druh života“

20.01.2020 00:00

V snahe „urobiť zo sci-fi realitu“ STAR Labs patriaci Samsungu vyvinul virtuálne bytosti nazvané Neon, ktoré sú poháňané umelou inteligenciou a vyzerajú a správajú sa ako skutoční ľudia. Na rozdiel od ...

Žiadne komentáre

Videá