Image
29.3.2019 0 Comments

Robotické chápadlo s unikátnym vzhľadom dokáže zdvihnúť až 100-násobok vlastnej hmotnosti

Robotické chápadlo určené na dvíhanie predmetov, ktoré predstavili výskumníci z MIT, má prinajmenšom netradičný vzhľad. Na pohľad sa viac podobá na gumový tulipán či vyfučaný balón než na robotickú ruku. No práve vďaka tomuto unikátnemu vzhľadu je chápadlo také užitočné. Pod jeho gumovou kožou je origami kostra v tvare hviezdice.

Keď sa plyn prečerpáva do vzduchotesného obalu a von z neho, celé zariadenie sa otvára a zatvára ako kvet. To umožňuje dvíhanie jemných predmetov bez ich poškodenia. Pritom zariadenie má dostatočne silný úchop na zdvihnutie 100-násobku svojej hmotnosti.

Mäkké robotické chápadlá nie sú novinka, inžinieri sa už snažili využiť mäkké stroje všetkých tvarov a veľkostí. Jedna z prirodzených oblastí ich nasadenia je v logistike – na manipuláciu s predmetmi v skladoch a továrňach. Hoci takéto práce boli už čiastočne automatizované, spoločnosti naďalej zamestnávajú ľudí na triedenie jednotlivých položiek a balenie do tašky a škatule.

Tradičné robotické chápadlá vyrobené z kovu a tvrdých plastov totiž nedokážu narábať s jemnými predmetmi a objektmi s nepravidelným tvarom. Mäkké roboty sa ukazujú ako najlepšie riešenie tohto problému. V posledných rokoch došlo k rozmachu tejto technológie.

Predstavené boli už najrozličnejšie podoby – od nafukovacích robotických rúk cez chápadlá v tvare sedacieho vaku až po moduly pripomínajúce chobotnicu. Nové chápadlo je podľa výskumníkov lepšie ako predchádzajúce dizajny. Tvar tulipánu znamená, že sa môže priblížiť k objektom z rôznych uhlov, a origami kostra mu dodáva silu a pružnosť.

A prečo sa takéto zariadenia v praxi ešte širšie nepresadili? Predovšetkým preto, že ešte nedosiahli štádium komerčného riešenia, ide o „inovácie, ktoré práve vychádzajú z laboratória“. Navyše ak spoločnosti investovali do drahého vybavenia, neodhodlajú sa tak ľahko na jeho výmenu. A nejaký čas ešte potrvá, kým sa zmení naša predstava o tom, ako má vlastne robot vyzerať.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Matador investuje do vývoja a výroby autobatérií na Slovensku 100 miliónov eur

16.09.2019 10:00

Spoločnosť Matador dnes ohlásila investíciu do projektu InoBat zaoberajúceho sa výskumom, vývojom a výrobou batérií. Tento krok pomôže revolučným spôsobom posunúť vpred celý európsky sektor elektromob ...

Inovácie

S Ferrari či Harley Davidson už len potichu. Radar má zakročiť proti príliš hlučným motorkám a autám

12.09.2019 00:10

Motorkári sa často zvyšovaním otáčok motora snažia pritiahnuť pozornosť okolia. Proti tejto nepríjemnej praktike chcú zakročiť obyvatelia parížskeho predmestia Villeneuve-le-Roi. Plánujú nasadiť vybav ...

Inovácie 3

Windows 10 asi čoskoro umožní telefonovať z počítača prostredníctvom smartfónu

11.09.2019 00:20

Aplikácia Váš telefón pre Windows 10 poskytovala možnosť ukladať obrázky z telefónu priamo do počítača, synchronizovať upozornenia, prezerať a odosielať správy MMS a ďalšie. Teraz ponúkne aj ďalšie zl ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

IT GALA stvorec 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019