Image
18.7.2019 0 Comments

Robotická ruka Eva nestojí veľa a naprogramovať ju môže ktokoľvek za 15 minút

Odvetvie priemyselných robotov nie je v žiadnom prípade malé. Podľa údajov  Medzinárodnej federácie robotiky  (International Federation of Robotics) bolo v roku 2017 na celom svete dodaných 387 000 robotov, čo je o 30 % viac ako v roku 2016. Hodnota trhu sa odhaduje približne na 16,2 miliardy dolárov.

No keďže jedno robotické rameno môže stáť 100 000 dolárov (väčšie stroje sú ešte drahšie), možno sa s nimi stretnúť len vo veľkých výrobných spoločnostiach. Menšie firmy si ich nemôžu dovoliť.

Spoločnosť Automata by to chcela zmeniť. Jej zámerom je dosiahnuť, aby priemyselné roboty boli cenovo dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Jej najnovšie robotické rameno sa nazýva Eva (meno inšpirované filmom o rozkošnom robotovi WALL-E) a stojí len zhruba 7500 USD.

Tvorcovia Evy Mostafa ElSayed a Suryansh Chandra pracovali na jej projektovaní štyri roky. Začali s kompletnou prevodovkou robota, ktorú navrhli od nuly a na jej vytvorenie použili najlacnejšie dostupné súčiastky. Znamená to istý kompromis, Eva nemusí byť taká precízna ako high-end stroj, ale stále môže splniť požiadavky zákazníkov s nízkym rozpočtom, ktorí si drahé zariadenie nemôžu kúpiť. Eva zvládne jednoduché, opakované manuálne úlohy, ako napríklad testovanie výrobkov, umiestňovanie vecí na dopravné pásy, triedenie a pod. Spoločnosť hovorí, že dosahuje 80 % presnosti a výkonu špičkových robotov, ale vyžaduje iba 20 % nákladov.

Robot však nebol určený na hromadnú výrobu. Je dosť ľahký na to, aby sa dal prenášať v batohu, a dostatočne malý na to, aby sa pohodlne zmestil na stôl. No čo je najdôležitejšie, možno ho spojiť s akýmkoľvek zariadením a prevádzkovať pridávaním funkcií metódou drag-and-drop, čo uľahčuje jeho použitie aj neskúseným.

Programovanie a údržba robotov znamenali pre firmy ďalšieho zamestnanca a ďalšie náklady. Eva však nepotrebuje takúto extra pomoc. Podľa spoločnosti Automata sa ktokoľvek môže naučiť naprogramovať ju, a to len s minimálnym 15-minútovým výcvikom.

„Nič sme nevynašli, len prinášame do priemyselného hardvéru jednoduchosť na úrovni spotrebiteľských produktov,“ povedal Chandra v rozhovore pre CNBC. „Iba robíme automatizáciu dostupnou tým, že vytvárame roboty, ktoré sa dajú nastaviť za pár minút a ktoré stoja zlomok ceny ostatných priemyselných robotov.“

Zdroj:technologyreview.comtechthelead.com

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie 2

Koniec nosenia dokladov? Občiansky a vodičský budeme mať v smartfóne

10.12.2019 00:20

Už začiatkom roka sa hovorilo o tom, že Google pracuje na ukladaní digitálnych identifikačných dokladov do zariadení s Androidom. Teraz spoločnosť Qualcomm na svojom podujatí Tech Summit vniesla do ve ...

Inovácie 1

Stierače nahradí laser. Tesla ním chce čistiť čelné sklá áut aj fotovoltických panelov

10.12.2019 00:15

Stierače patria k tým veciam v automobilovom priemysle, ktoré sa od svojho objavenia veľmi nezmenili. Teraz však Tesla, ktorá pristupuje k mnohým veciam odlišne a inovačne, chce nahradiť bežný stierač ...

Inovácie

Microsoft pripravuje na jar spotrebiteľskú verziu Microsoft 365

10.12.2019 00:05

Microsoft chce údajne na jar budúceho roka uviesť verziu Microsoft 365 určenú pre spotrebiteľov. Upozornila na to Mary Jo Foley zo ZDNet. O tejto novej službe veľa nie je známe, ale verzia pre podniky ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá