Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Robotická niť sa dokáže plaziť cez krvné cievy v mozgu

Výskum a vývoj
0

Vedci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) vyvinuli magneticky riaditeľného „robota v tvare vlákna“, ktorý je schopný sa ľahko kĺzať cez úzke dráhy mozgu a priamo liečiť zranenia a blokády. Táto „robotická niť“ môže byť použitá spolu s existujúcimi endovaskulárnymi technológiami, aby lekárom pomohla viesť robota cez mozgové cievy pacienta na detekciu abnormalít v mozgu, vrátane príznakov aneuryzmy a mozgovej príhody.

Podľa Xuanhe Zhao, docenta strojárstva a stavebného a environmentálneho inžinierstva MIT, je mŕtvica „piatou najčastejšou príčinou smrti a jednou z hlavných príčin invalidity v Spojených štátoch. Ak sa dá akútna mozgová príhoda liečiť v priebehu prvých 90 minút, miera prežitia pacientov sa môže výrazne zvýšiť. Keď sa nám podarí zhotoviť zariadenie na zvrátenie zablokovania krvných ciev v rámci tejto „zlatej hodiny“, mohli by sme sa potenciálne vyhnúť trvalému poškodeniu mozgu. To je naša nádej.“

Vedci sa vyjadrili, že s fyzickými vodiacimi drôtmi, ktoré sa v súčasnosti používajú vo väčšine lekárskych postupov, sa musí zaobchádzať manuálne a sú vyrobené z jadra kovových zliatin potiahnutých polymérom. Pri ich zavádzaní často vzniká trenie a dochádza k poškodeniu vnútorných strán ciev - v prípade, ak sa drôt zasekne. Z tohto dôvodu sa tím rozhodol prísť so svojím „niťovitým hadím robotom“, ktorý pomôže vylepšiť existujúce endovaskulárne procesy.

Robotické vlákno je vyrobené zo zliatiny niklu a titánu alebo „nitinolu“, teda je pomerne ohybné a pružné. Tento drôt bol dodatočne potiahnutý magnetickou gumovou pastou a nakoniec spojený hydrogélom, aby získal hladký povrch.

„Existujúce platformy sú schopné aplikovať magnetické pole a súčasne vykonať pacientovi fluóroskopiu, pričom by sa lekár mohol nachádzať v inej miestnosti alebo dokonca v inom meste, ovládajúc magnetické pole pomocou joysticka. Dúfame, že v ďalšom kroku využijeme existujúce technológie na testovanie nášho robotického vlákna in vivo,“ uzatvoril Yoonho Kim, hlavný autor štúdie.

Zdroj: in.mashable.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj technika umelá inteligencia AI veda vyskum zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať