SAMSUNG_082020 SAMSUNG_082020 SAMSUNG_082020 Advertisement

Robotická koža OmniSkin môže vytvoriť robota aj z obyčajnej plyšovej hračky

Technológie
0

Pri navrhovaní nástrojov na použitie vo vesmíre je dôležitá všestrannosť. Každý gram materiálu, ktorý musíte niesť so sebou, znamená náklady navyše. Užitočný je teda taký nástroj, ktorý dokáže plniť viacero úloh. Takéto požiadavky inšpirovali odborníčku na robotiku z Yaleskej univerzity Rebeccu Kramer-Bottiglio a jej tím, aby vyvinuli robotickú kožu - flexibilný materiál, ktorý môže rozhýbať v podstate akýkoľvek ohybný neživý objekt.

Názov materiálu je OmniSkin a je vyrobený z elastických fólií so senzormi a akčnými členmi. Tie môžu byť na objekt pripevnené pomocou zipsu alebo iným spôsobom. Ide o modulárne riešenie, takže každá fólia „robotickej kože“ môže byť pripojená inak. „Je to ako lego,“ hovorí Rebecca Kramer-Bottiglio. „Jednotlivé fólie môžu byť skombinované, oddelené a opätovne kombinované v rôznych vzoroch.“

Vedci opísali OmniSkin v článku publikovanom v časopise Science Robotics. Vysvetľujú niekoľko možných spôsobov použitia materiálu: premenu mäkkých, poddajných končatín na robotické rameno schopné uchopiť predmet, ale možno ho pripevniť aj na ľudský odev, čím sa vlastne stáva istou formou wearables. Pritom použitie viacerých vrstiev kože naraz umožňuje komplexnejšie pohyby.

Na demonštráciu robotickej kože v akcii výskumníci vytvorili niekoľko prototypov. Toto video napríklad ukazuje, ako možno obalením nôh plyšového koníka fóliami OmniSkin hračku rozhýbať:

Dizajn vznikol v spolupráci s NASA, ktorá hľadá nové mäkké roboty, ktoré by mohli byť užitočné vo vesmíre. OmniSkin je ľahký a opätovne použiteľný, pretože pre astronautov je dôležité mať prispôsobiteľné nástroje.

„Budúci astronauti preskúmavajúci inú planétu by mohli pomocou robotickej kože rýchlo vytvoriť robota obalením akýchkoľvek deformovateľných materiálov, ktoré majú poruke, potom nasadiť na robota kameru a použiť ho na skúmanie malých alebo nebezpečných priestorov,“ povedala Kramer-Bottiglio.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot zabava vesmir material NASA veda vyskum dizajn

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať