Image
10.5.2019 0 Comments

Robotická farma Iron Ox začala predávať svoje produkty. Ich listová zelenina je však zatiaľ drahšia

Startup Iron Ox oznámil, že začne predávať roboticky pestovanú listovú zeleninu v obchode Bianchini’s Market v kalifornskom meste San Carlos. Iron Ox je jedna z firiem, ktoré sa snažia automatizovať ľudskú prácu v poľnohospodárstve. Na pestovanie zeleniny využíva kombináciu robotických ramien, hydroponických nádob a samohybných nosičov. Napriek tvrdeniu, že takéto pestovanie je „automatizované“, na mnohé práce sú stále potrební ľudia.

Pracovníci pestujú sadenice a balia produkty, ktoré sú už vhodné na konzumovanie. Roboty sa starajú o rastliny počas ich rastu. Takéto pestovanie má svoje výhody aj nevýhody. Jedna z výhod je tá, že robotické farmy môžu byť umiestnené bližšie k zákazníkom.

Napríklad farma Iron Ox je na necelý kilometer cesty od obchodu Bianchini’s Market, čo je asi polovica vzdialenosti, ktorú musí typicky precestovať hlávka šalátu, než sa dostane k zákazníkovi. Šalát je tak čerstvejší, znížia sa náklady na prepravu aj vplyv na životné prostredie.

Dodávky z Iron Ox sú však obmedzené – ponúka len tri druhy listovej zeleniny (baby hlávkový šalát, ženevskú bazalku a šťaveľ) a dodáva 5 až 10 prepraviek raz týždenne. Zatiaľ sa produkcia spoločnosti Iron Ox vždy vypredala. Ceny síce nie sú premrštené, ale takáto zelenina je predsa len drahšia ako bežná.

Odborníci hovoria, že robotické farmárčenie môže tvoriť len menšie odvetvie v poľnohospodárstve, pretože ľudia sú stále lacnejší ako roboty. Môže sa postarať o dodávky čerstvých produktov do menších obchodov, ale nejde o alternatívu mainstreamu. No ak trh začne rásť, môže sa to zmeniť.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Toaletná doska zmonitoruje váš zdravotný stav a zachráni život

18.09.2019 00:05

Amerika rýchlo starne. Napriek lekárskemu pokroku trpí viac ako 80% obyvateľov na určitú formu srdcových ochorení, ako napríklad infarkt alebo zlyhanie srdca. Aj napriek včasnej hospitalizácii, takme ...

Výskum 2

Objavili „najčernejší“ materiál. Odráža 10x menej svetla ako Vantablack

17.09.2019 00:20

Inžinieri z MIT informovali, že vytvorili materiál, ktorý je 10-krát černejší ako čokoľvek, čo bolo zhotovené doteraz. Materiál je vyrobený z vertikálne zarovnaných uhlíkových nanorúrok (CNT - carbon ...

Výskum 1

Nositeľné zariadenia budúcnosti budú priehľadné

17.09.2019 00:15

Nositeľné zariadenia dnes umožňujú sledovať okrem kondície aj niektoré vitálne funkcie. Pomáhajú tak predchádzať častým zdravotným problémom, ako je zlyhanie srdca, hypertenzia či komplikácie súvisia ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019