Image
10.5.2019 0 Comments

Robotická farma Iron Ox začala predávať svoje produkty. Ich listová zelenina je však zatiaľ drahšia

Startup Iron Ox oznámil, že začne predávať roboticky pestovanú listovú zeleninu v obchode Bianchini’s Market v kalifornskom meste San Carlos. Iron Ox je jedna z firiem, ktoré sa snažia automatizovať ľudskú prácu v poľnohospodárstve. Na pestovanie zeleniny využíva kombináciu robotických ramien, hydroponických nádob a samohybných nosičov. Napriek tvrdeniu, že takéto pestovanie je „automatizované“, na mnohé práce sú stále potrební ľudia.

Pracovníci pestujú sadenice a balia produkty, ktoré sú už vhodné na konzumovanie. Roboty sa starajú o rastliny počas ich rastu. Takéto pestovanie má svoje výhody aj nevýhody. Jedna z výhod je tá, že robotické farmy môžu byť umiestnené bližšie k zákazníkom.

Napríklad farma Iron Ox je na necelý kilometer cesty od obchodu Bianchini’s Market, čo je asi polovica vzdialenosti, ktorú musí typicky precestovať hlávka šalátu, než sa dostane k zákazníkovi. Šalát je tak čerstvejší, znížia sa náklady na prepravu aj vplyv na životné prostredie.

Dodávky z Iron Ox sú však obmedzené – ponúka len tri druhy listovej zeleniny (baby hlávkový šalát, ženevskú bazalku a šťaveľ) a dodáva 5 až 10 prepraviek raz týždenne. Zatiaľ sa produkcia spoločnosti Iron Ox vždy vypredala. Ceny síce nie sú premrštené, ale takáto zelenina je predsa len drahšia ako bežná.

Odborníci hovoria, že robotické farmárčenie môže tvoriť len menšie odvetvie v poľnohospodárstve, pretože ľudia sú stále lacnejší ako roboty. Môže sa postarať o dodávky čerstvých produktov do menších obchodov, ale nejde o alternatívu mainstreamu. No ak trh začne rásť, môže sa to zmeniť.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Vzácne kovy v elektronike by sa dali nahradiť kombináciou bežných prvkov

17.07.2019 00:15

Pri výrobe solárnych panelov, mobilných telefónov či LED žiaroviek sú potrebné niektoré vzácne prvky, ktoré sa na našej planéte vyskytujú v malom množstve, a preto sú drahé. Medzinárodný tím výskumní ...

Výskum 12

Štúdia: Rozsiahla obnova lesov by mohla výrazne spomaliť globálne otepľovanie

10.07.2019 00:05

Už neraz sme počuli, že výsadba stromov môže pomôcť zachrániť svet pred globálnym otepľovaním. Teraz sú k dispozícii aj údaje o tom, že ak vysadíme správne druhy stromov v správnych pôdnych typoch po ...

Výskum 1

Nanoorganizmy poháňané svetlom konzumujú oxid uhličitý a vytvárajú ekologické plasty a ešte aj palivo

04.07.2019 00:05

Výskumníci z University of Colorado Boulder vyvinuli nanobiohybridné organizmy, ktoré dokážu premieňať oxid uhličitý zo vzduchu a dusík na rôzne plasty a palivá. Využitím kvantových bodiek aktivovanýc ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá