Image
10.5.2019 0 Comments

Robotická farma Iron Ox začala predávať svoje produkty. Ich listová zelenina je však zatiaľ drahšia

Startup Iron Ox oznámil, že začne predávať roboticky pestovanú listovú zeleninu v obchode Bianchini’s Market v kalifornskom meste San Carlos. Iron Ox je jedna z firiem, ktoré sa snažia automatizovať ľudskú prácu v poľnohospodárstve. Na pestovanie zeleniny využíva kombináciu robotických ramien, hydroponických nádob a samohybných nosičov. Napriek tvrdeniu, že takéto pestovanie je „automatizované“, na mnohé práce sú stále potrební ľudia.

Pracovníci pestujú sadenice a balia produkty, ktoré sú už vhodné na konzumovanie. Roboty sa starajú o rastliny počas ich rastu. Takéto pestovanie má svoje výhody aj nevýhody. Jedna z výhod je tá, že robotické farmy môžu byť umiestnené bližšie k zákazníkom.

Napríklad farma Iron Ox je na necelý kilometer cesty od obchodu Bianchini’s Market, čo je asi polovica vzdialenosti, ktorú musí typicky precestovať hlávka šalátu, než sa dostane k zákazníkovi. Šalát je tak čerstvejší, znížia sa náklady na prepravu aj vplyv na životné prostredie.

Dodávky z Iron Ox sú však obmedzené – ponúka len tri druhy listovej zeleniny (baby hlávkový šalát, ženevskú bazalku a šťaveľ) a dodáva 5 až 10 prepraviek raz týždenne. Zatiaľ sa produkcia spoločnosti Iron Ox vždy vypredala. Ceny síce nie sú premrštené, ale takáto zelenina je predsa len drahšia ako bežná.

Odborníci hovoria, že robotické farmárčenie môže tvoriť len menšie odvetvie v poľnohospodárstve, pretože ľudia sú stále lacnejší ako roboty. Môže sa postarať o dodávky čerstvých produktov do menších obchodov, ale nejde o alternatívu mainstreamu. No ak trh začne rásť, môže sa to zmeniť.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci na Islande dokážu premeniť oxid uhličitý na skalu

24.05.2019 00:05

V roku 2018 dosiahli globálne emisie CO2 rekordné maximum a OSN varovala, že máme len 12 rokov na to, aby sme zabránili katastrofickým dôsledkom klimatických zmien. Hoci krajiny smerujú k čistej energ ...

Výskum 4

Možno už o desať rokov sa budú ľudské embryá pestovať v umelých materniciach

23.05.2019 00:15

Vedci plánujú v najbližších rokoch pestovať ľudské embryá v laboratóriu s použitím high-tech umelých materníc. Ako uvádza britský denník Metro, lekári z Detskej nemocnice vo Filadelfii už rokujú s ame ...

Výskum 2

Vytvorili najhlasnejší zvuk pod vodou. Rekordných 270 dB sa rovná hluku dvoch prúdových motorov pri vzlete

23.05.2019 00:10

Americkí vedci umelo vytvorili najhlasnejší možný zvuk pod vodou. Zaznamenaný bol zvuk na úrovni 270 decibelov, ekvivalentný hluku dvoch prúdových motorov pri vzlietaní. Zvuk bol vytvorený výkonným rö ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

TechFest 2019

Najnovšie videá

Cyber Central Malware Analysis Training


PC forum button