Image
10.5.2019 0 Comments

Robotická farma Iron Ox začala predávať svoje produkty. Ich listová zelenina je však zatiaľ drahšia

Startup Iron Ox oznámil, že začne predávať roboticky pestovanú listovú zeleninu v obchode Bianchini’s Market v kalifornskom meste San Carlos. Iron Ox je jedna z firiem, ktoré sa snažia automatizovať ľudskú prácu v poľnohospodárstve. Na pestovanie zeleniny využíva kombináciu robotických ramien, hydroponických nádob a samohybných nosičov. Napriek tvrdeniu, že takéto pestovanie je „automatizované“, na mnohé práce sú stále potrební ľudia.

Pracovníci pestujú sadenice a balia produkty, ktoré sú už vhodné na konzumovanie. Roboty sa starajú o rastliny počas ich rastu. Takéto pestovanie má svoje výhody aj nevýhody. Jedna z výhod je tá, že robotické farmy môžu byť umiestnené bližšie k zákazníkom.

Napríklad farma Iron Ox je na necelý kilometer cesty od obchodu Bianchini’s Market, čo je asi polovica vzdialenosti, ktorú musí typicky precestovať hlávka šalátu, než sa dostane k zákazníkovi. Šalát je tak čerstvejší, znížia sa náklady na prepravu aj vplyv na životné prostredie.

Dodávky z Iron Ox sú však obmedzené – ponúka len tri druhy listovej zeleniny (baby hlávkový šalát, ženevskú bazalku a šťaveľ) a dodáva 5 až 10 prepraviek raz týždenne. Zatiaľ sa produkcia spoločnosti Iron Ox vždy vypredala. Ceny síce nie sú premrštené, ale takáto zelenina je predsa len drahšia ako bežná.

Odborníci hovoria, že robotické farmárčenie môže tvoriť len menšie odvetvie v poľnohospodárstve, pretože ľudia sú stále lacnejší ako roboty. Môže sa postarať o dodávky čerstvých produktov do menších obchodov, ale nejde o alternatívu mainstreamu. No ak trh začne rásť, môže sa to zmeniť.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

18.02.2020 00:05

Vedci z University of Chicago skonštruovali experimentálny náramok vybavený 24 reproduktormi, ktoré vysielajú ultrazvukové signály.  Tento zvuk je pre väčšinu uší nepočuteľný (možno s výnimkou mladých ...

Výskum

Molekulárny „vypínač“ zápalu môže pomôcť pri liečbe chorôb a zvrátení starnutia

17.02.2020 00:15

Chronický zápal vzniká vtedy, keď staroba, stres či toxíny zo životného prostredia udržujú náš imunitný systém v nadmernom zaťažení, a môže prispievať k mnohým ochoreniam, ako sú Parkinsonova či Alzhe ...

Výskum

Robotizovaná supermikrochirurgia pracuje s presnosťou 0,3 mm

13.02.2020 00:15

Vedci z Maastrichtskej univerzity zostavili skupinu 20 žien s lymfedémom, čo je stav súvisiaci s rakovinou prsníka, pri ktorom sa prebytočná tekutina zhromažďuje v tkanivách a spôsobuje opuch. Všetky ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá