Image
26.6.2019 0 Comments

Robot sa pozorovaním človeka sám naučil chytiť loptu

Tím výskumníkov z Centra pre inteligentnú a interaktívnu robotiku pri Kórejskom inštitúte vedy a techniky (Korea Institute of Science and Technology – KIST) vyvinul spôsob výučby „robotov riadených impedanciou“ prostredníctvom demonštrovania požadovanej činnosti ľuďmi.

(Impedančné riadenie je dynamické ovládanie vzťahujúce sa na silu a polohu. Sila vyvinutá človekom súvisí s tým, ako rýchlo sa má robot pohybovať/zastaviť. Mechanická impedancia je pomer silového výstupu k pohybovému vstupu, čo je analogické s elektrickou impedanciou, ktorá je pomerom výstupného napätia k prúdu.)

Tento spôsob učenia je založený na elektromyografii svalov, roboty sa teda učia z biosignálov zo svalov človeka. Elektrický signál produkovaný počas aktivity svalov môže byť zachytený na povrchu kože. Nedávno vyvinuté impedančne riadené roboty otvárajú novú éru robotiky založenej na prirodzenej pružnosti ľudských svalov a kĺbov. Očakáva sa, že roboty s pružnými kĺbmi budú schopné behať, preskakovať prekážky a športovať ako ľudia.

No technológia potrebná na to, aby sa roboty naučili pohybovať takýmto spôsobom, doteraz nebola k dispozícii. Vedci z KIST tvrdia, že ako prví na svete vyvinuli spôsob, ako naučiť roboty novým pohybom pomocou signálov z ľudských svalov. Ich technológia deteguje nielen ľudské pohyby, ale aj kontrakcie svalov za použitia elektromyografie (sEMG – surface electromyogram).

Podarilo sa im takto naučiť robota rýchlo a obratne chytiť rýchlo padajúcu loptu prv, než príde do styku s pevným povrchom alebo sa odrazí mimo jeho dosahu. Ide o zručnosti používané futbalovými hráčmi. Snímače s EMG pripevnili na pažu a zápästie muža. Z pohybu jeho ruky sa robot učil pohybovať v priestore a chytiť padajúcu loptu bez akejkoľvek vonkajšej pomoci.

Zdroj: therobotreport.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Hudobná klávesnica vybavená AI nie je určená pre hudobníkov, ale vývojárov

06.12.2019 00:15

Amazon Web Services prichádza s klávesnicou DeepComposer, o ktorej tvrdí, že je to „prvá hudobná klávesnica na svete poháňaná generatívnou umelou inteligenciou“. Má 32 klávesov, stojí 99 dolárov a pri ...

Technológie

Geneva - umelá inteligencia, ktorá vyvíja stratégie na vyhýbanie sa cenzúre

02.12.2019 00:20

Autoritárske vlády v mnohých krajinách znemožňujú miliónom ľudí slobodný a otvorený prístup k informáciám. Pokusy vyhnúť sa obmedzujúcim opatreniam mali za následok čoraz sofistikovanejšiu cenzúru int ...

Technológie 1

Autonómne autá sa učia predvídať správanie aj agresívnych vodičov

29.11.2019 00:15

Zásadný problém súčasných autonómnych vozidiel je v tom, že sú naprogramované tak, aby predpokladali, že všetci ľudia konajú rovnako. Nech sú vybavené najúžasnejšími senzormi a schopnosťou spracúvať z ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá