Image
24.4.2018 0 Comments

Robot sa naučil samostatne poskladať stoličku IKEA. Trvalo mu to len 20 minút

Výskumníci oznámili v časopise v Science Robotics, že použili dve bežné priemyselné robotické ramená so snímačmi sily a 3D kamerou na zmontovanie stoličky Stefan z obchodu IKEA. Naplánovanie a vykonanie úlohy trvalo len 20 minút. Možno sa to zdá triviálne, ale roboty majú ťažkosti pri manipulácii s predmetmi určenými do ľudských rúk.

Na začiatku výskumníci vyzbrojili dvojicu robotov základnými inštrukciami (niečo ako ilustrácia, ale v podobe kódu): Tento diel sa spojí s týmto kusom, potom s ďalším atď. Následne umiestnili jednotlivé kusy stoličky náhodne pred roboty, ktoré preskúmali prvky pomocou 3D kamery s presnosťou niekoľko milimetrov.

Jedno robotické rameno potom uchopí zadnú časť stoličky a druhé zdvihne jeden z drevených kolíkov a pokúša sa ho vložiť do otvoru v kĺbe. Robí krúživé pohyby okolo otvoru, a keď cíti zmenu silového vzoru, vie, že kolík zapadol a treba ho silnejšie pritlačiť.

Pri tomto úkone však robot môže mať problémy. Ak otvor dostatočne neskontroluje, môže začať krúžiť kolíkom priďaleko, a keďže necíti odpor, zasunie ho do prázdna.

Celá vec sa ešte skomplikuje, ak robotické ramená musia uchopiť každé jeden koniec väčšieho kusa. Vtedy musia vypočítať nielen vlastný uchopovací a zdvíhací pohyb, ale musia to urobiť s ohľadom na druhé rameno. Ak sa vyskytne malá chyba, napríklad pri modelovaní objektu, ramená budú vzájomne zápasiť, ťahať objekt každé iným smerom, až sa napokon zlomí.

Riešením sú snímače sily. „Ak cítime, že vyvíjajú priveľa sily, možno zmeniť pohyb robota, aby sa prispôsobil chybám,“ hovorí inžinier Quang-Cuong Pham z Nanyang Technological University v Singapure, jeden z výskumníkov.

Tím teraz pracuje na ďalšej úrovni autonómie, ktorá sa nazýva učenie imitáciou (imitation learning). Tu človek buď ovláda roboty, aby sa naučili robiť úlohy v správnej postupnosti, alebo robot pozoruje, ako úlohu vykonáva človek, a potom ho napodobňuje.

A aký je konečný cieľ? „Finálna úroveň je taká, že robotovi ukážeme obraz zostavenej stoličky a sám musí prísť na to, ako ju zložiť,“ hovorí Pham. Dosiahnutie tohto cieľa si však vyžiada ešte päť či šesť rokov práce. Tento druh pokročilého učenia je pre roboty nevyhnutný, pretože inžinieri nemôžu naprogramovať manipuláciu s každým objektom.

Zdroj: wired.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Platená inzercia: SCDkey Black Friday - získajte Windows 10 OEM za necelých 11,65 €!

18.11.2019 00:00

Nový počítač, nová inštalácia systému Windows, nová aktivácia. Ak chcete ušetriť náklady na aktiváciu licencie, môžete si kúpiť kľúč Windows 10 Pre za 11,65 € od SCDkey vďaka udalosti SCDkey Black Fri ...

Technológie 2

PLANEO Elektro oslavuje 10 rokov a po celom Slovensku má už 50 predajní

17.11.2019 00:15

Spoločnosť FAST PLUS, prevádzkovateľ maloobchodnej siete predajní PLANEO Elektro usporiadal pre svojich predajcov a obchodných partnerov pravidelnú výstavu spotrebnej elektroniky, veľkých a malých dom ...

Technológie 4

RCS, nástupca SMS a MMS sú už dostupné všetkým používateľom Androidu

18.11.2019 00:10

Google spustil zasielanie správ RCS pre všetkých používateľov systému Android. Použiť sa dá na všetkých zariadeniach, na ktorých je spustená aplikácia Android Messages. Aplikácia Android Messages (Spr ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá