Image
22.6.2018 0 Comments

Robot odoberie vzorky krvi pacientom zo žily a sám ich aj zanalyzuje

Výskumníci z Rutgers University vytvorili automatické zariadenie na odoberanie vzoriek krvi a ich testovanie, ktoré prináša rýchle výsledky. Takýto robot by mohol uľahčiť prácu v nemocniciach a iných inštitúciách poskytujúcich zdravotnú starostlivosť.

Nová technológia integruje miniaturizované robotické a mikrofluidné systémy (lab-on-a-chip) a spája presnosť tradičného odberu krvi a rýchle a pohodlné testovanie na mieste. Vyšetrenie krvi je najčastejšie vykonávaný klinický postup na svete a ovplyvňuje väčšinu lekárskych rozhodnutí v nemocniciach. Úspešnosť manuálneho odoberania krvných vzoriek však závisí od zručnosti lekárov a fyziológie pacientov a testy sa musia vykonávať v centralizovaných laboratóriách, ktoré musia zvládnuť veľké množstvo vzoriek za použitia laboratórnej analytickej techniky.

Preto výskumný tím zameraný na biomedicínske inžinierstvo vytvoril robot na odoberanie krvi zo žíl, ktorý pomocou ultrazvukovej a  infračervenej spekktroskopie lokalizuje pacientove cievy, vykoná ich rekonštrukciu v 3D a zabodne ihlu priamo do žily, ďalej modul na spracovanie vzoriek a analyzátor krvi založený na centrifúge. V súčasnej podobe zariadenie zvládne dva najčastejšie vykonávané krvné testy - diferenciál bielych krviniek a meranie hemoglobínu.

Pri testovaní robota sa používala tekutina podobná krvi, ktorá namiesto bielych krviniek obsahovala fluorescenčné mikročastice, a umelé rameno so želatínovou kožou a plastovými rúrkami, ktoré slúžili ako cievy.

Zariadenie by mohlo poskytnúť rýchle krvné testy pri nemocničných lôžkach alebo v sanitkách, na pohotovostných pracoviskách a v ambulanciách lekárov. Zatiaľ obsahuje čipy s pomerne jednoduchým dizajnom a jednoduché technológie analýzy, ale v budúcnosti by sa mohlo rozšíriť tak, aby zvládlo širšiu škálu testov.

Štúdia bola publikované online v časopise TECHNOLOGY.

Zdroj: news.rutgers.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Miniatúrny dron UDrone môžete ovládať myšlienkami a gestami

15.03.2019 00:10

Predstavte si, o koľko viac zábavy by ste si mohli užiť s dronom, keby ste sa zbavili ovládača v ruke a ovládali ho čisto myšlienkami. Nad tým sa zamysleli v čínskej firme EEGSmart a vytvorili minikva ...

Technológie

NAS od Synology pre nadšencov, podnikateľov, malé firmy a tímy

15.03.2019 00:05

Motto: Sú len dva typy podnikateľov pracujúcich s údajmi. Tí, ktorí zálohujú, a tí, ktorí budú zálohovať. Aj malé firmy, živnosti a slobodné povolania často potrebujú ukladať veľké množstvo údajov. ...

Technológie

Spoznajte rybára, ktorý chytil vášho tuniaka. Aj to umožňujú moderné technológie

15.03.2019 00:00

Blockchain nie je len technológia, na ktorej stojí svet virtuálnych mien. Umožňuje aj úplne nový typ služieb pre bežných ľudí, ktorí majú napríklad radi steak z tuniaka. Priamo v obchode si dokážu vďa ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button