Image
22.6.2018 0 Comments

Robot odoberie vzorky krvi pacientom zo žily a sám ich aj zanalyzuje

Výskumníci z Rutgers University vytvorili automatické zariadenie na odoberanie vzoriek krvi a ich testovanie, ktoré prináša rýchle výsledky. Takýto robot by mohol uľahčiť prácu v nemocniciach a iných inštitúciách poskytujúcich zdravotnú starostlivosť.

Nová technológia integruje miniaturizované robotické a mikrofluidné systémy (lab-on-a-chip) a spája presnosť tradičného odberu krvi a rýchle a pohodlné testovanie na mieste. Vyšetrenie krvi je najčastejšie vykonávaný klinický postup na svete a ovplyvňuje väčšinu lekárskych rozhodnutí v nemocniciach. Úspešnosť manuálneho odoberania krvných vzoriek však závisí od zručnosti lekárov a fyziológie pacientov a testy sa musia vykonávať v centralizovaných laboratóriách, ktoré musia zvládnuť veľké množstvo vzoriek za použitia laboratórnej analytickej techniky.

Preto výskumný tím zameraný na biomedicínske inžinierstvo vytvoril robot na odoberanie krvi zo žíl, ktorý pomocou ultrazvukovej a  infračervenej spekktroskopie lokalizuje pacientove cievy, vykoná ich rekonštrukciu v 3D a zabodne ihlu priamo do žily, ďalej modul na spracovanie vzoriek a analyzátor krvi založený na centrifúge. V súčasnej podobe zariadenie zvládne dva najčastejšie vykonávané krvné testy - diferenciál bielych krviniek a meranie hemoglobínu.

Pri testovaní robota sa používala tekutina podobná krvi, ktorá namiesto bielych krviniek obsahovala fluorescenčné mikročastice, a umelé rameno so želatínovou kožou a plastovými rúrkami, ktoré slúžili ako cievy.

Zariadenie by mohlo poskytnúť rýchle krvné testy pri nemocničných lôžkach alebo v sanitkách, na pohotovostných pracoviskách a v ambulanciách lekárov. Zatiaľ obsahuje čipy s pomerne jednoduchým dizajnom a jednoduché technológie analýzy, ale v budúcnosti by sa mohlo rozšíriť tak, aby zvládlo širšiu škálu testov.

Štúdia bola publikované online v časopise TECHNOLOGY.

Zdroj: news.rutgers.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Smartfóny Pixel 3 dostanú funkciu prepisu hovorov. Pomôže to odfiltrovať „agentov s teplou vodou“...

07.12.2018 00:15

Funkcia Call screen je jeden z najpôsobivejších prínosov smartfónov Pixel 3. Umožňuje totiž odfiltrovať spamové hovory. A zavedením novej vlastnosti sa ešte zlepší. Call Screen používa Asistenta Goog ...

Technológie

Tachyum: Vývoj čipu pre umelú inteligenciu sa posúva do fázy prípravy výroby, možno to bude práve na Slovensku

06.12.2018 00:20

Spoločnosť Tachyum s dcérskymi spoločnosťami v americkom San Jose a v Bratislave, ktorú založil úspešný hardvérový architekt a vynálezca Radoslav Danilák, nedávno dosiahla zásadný míľnik vo vývoji pre ...

Technológie 1

Blíži sa koniec SIM. Orange predstavil eSIM zabudované priamo do hodiniek

05.12.2018 11:16

Možno si ešte pamätáte prvé SIM karty veľkosti kreditky. Postupne sa SIM karta zmenšovala a v súčasnosti aj najmenšia verzia nanoSIM je pre niektoré mobilné zariadenia, napríklad inteligentné hodinky ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

OKI_122018

Najnovšie videáPC forum button