Image
16.10.2019 0 Comments

Robot Archimedes disponuje obratnosťou a silou, ale vie byť aj jemný

Vlani sa výskumníci z Nanyang Technological University (NTU) v Singapure pochválili robotom, ktorý dokáže poskladať stoličku IKEA. Ten istý tím stojí za spin-off spoločnosťou NTU Eureka Robotics, ktorá teraz predstavila robot Archimedes. Ide o šesťosové robotické rameno určené na uchopenie optických šošoviek a zrkadiel a manipuláciu s nimi.

Prezentácia tejto schopnosti vo videu možno budí menej pozornosti ako skladanie nábytku, ale v optike sa zrejme točí viac peňazí. Globálny trh s optickými nástrojmi dosiahol podľa spoločnosti Research and Markets v roku 2017 hodnotu 19,1 miliardy dolárov, ktorá by do roku 2022 mala narásť na 27 miliárd dolárov.

Archimedes môže narábať so šošovkami rôznych veľkostí a ukladať ich na podnos. Zavedenie robotického ramena do procesu môže pomôcť odstrániť chyby vzniknuté ľudskými interakciami. Zámerom vedcov bolo vytvoriť robotické rameno, ktoré dokáže zvládnuť takéto chúlostivé objekty bez toho, aby došlo k ich poškodeniu.

Profesor NTU Pham Quang Cuon v správe uvádza, že presnosť robota je na úrovni desiatok mikrónov (desatín milimetra), ovládacie algoritmy, ktoré sa používajú na plánovanie pohybu robota a vyvinutej sily, však zabezpečujú, že všetko robí s jemnosťou ľudského dotyku.

V súčasnosti používané priemyselné roboty majú buď vysokú presnosť, ale nízku pohyblivosť (na miestach, kde roboty vykonávajú opakovane rovnaké pohyby), alebo nízku presnosť, ale vysokú pohyblivosť (napríklad roboty manipulujúce s balíčkami rôznych veľkostí v logistike). Archimedes patrí medzi prvé roboty s vysokou presnosťou aj vysokou pohyblivosťou (High Accuracy – High Agility – HA-HA).

Zdroj: techcrunch.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Video: Virálna prehliadka robotov spoločnosti Boston Dynamics

20.11.2019 00:00

Boston Dynamics je jedna z najznámejších robotických spoločností najmä vďaka virálnym videám o svojich robotoch v akcii. Medzi roboty, na ktoré sa zameriava v súčasnosti, patria Spot, Handle a Atlas. ...

Výskum

Nový materiál prelomil rekord v premene tepla na elektrinu

19.11.2019 00:10

Termoelektrické materiály menia teplo na elektrickú energiu. Množstvo energie, ktoré sa dá vygenerovať, sa meria hodnotou označovanou ZT. Doteraz najlepšie termoelektrické materiály mali ZT okolo 2,5 ...

Výskum

Žeby adamantium? Nová lesklá a magnetická forma čistého uhlíka oslňuje svojím potenciálom

14.11.2019 00:15

Vedci hovoria, že „šťastná náhoda“ priniesla novú, stabilnú formu čistého uhlíka vyrobenú z lacných surovín. Podobne ako diamant či grafén má tento materiál mimoriadne fyzikálne vlastnosti. Je tvrdší ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá