SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Video: Robot Spot vyrazil do sveta, aby sa zistilo, kde môže byť užitočný

0

Keď sa robotický pes Spot od Boston Dynamics (BD) na jeseň dostal na trh, spoločnosť priznala, že sama nevie, kde by mohol byť užitočný. Vedenie spoločnosti sa čiastočne spolieha na zákazníkov, aby to sami zistili. Po niekoľkých mesiacoch sa ukazuje, ako sa Spot dá začleniť do práce. Pracuje už približne na 75 miestach, najmä v stavebných a ťažobných spoločnostiach, a naznačuje nový druh spolupráce medzi ľuďmi a strojmi a dokonca aj medzi strojmi a inými strojmi.

Odteraz si môžete dokonca prispôsobiť robot podľa svojho vkusu - súprava na vývoj softvéru je verejne dostupná na serveri GitHub. Súprava SDK operátorom umožňuje programovať preň nové správanie. Môžu napríklad prepojiť kamery Spota s modelmi počítačového videnia bežiacimi buď na palube robota, alebo v cloude. BD chce v máji v Bostone usporiadať konferenciu pre vývojárov.

Spot môže hliadkovať a dostať sa tam, kde by to bolo pre ľudí nebezpečné. No rameno, ktorým v známom videu otváral dvere, začne BD poskytovať zákazníkom až neskôr v priebehu tohto roka. S rastúcim počtom pokročilých robotov sa ozývajú hlasy, že by mohli ľudí pripraviť o prácu. Zatiaľ je však pre ne náš svet plný nástrah.

Humanoidní roboti majú problém so stabilitou, ak sa musia držať vzpriamene. Kolesá by mohli pomôcť, ale potom sú problémom schody. A stále potrebujú zásahy ľudí – môžu autonómne prechádzať prostredím až potom, keď im ho zobrazíte. A ak chcete, aby pracovali nepretržite, musíte im vymieňať batérie. Spot teda skúma nový druh automatizácie, kde stroje vybavené senzormi spolupracujú s ľuďmi namiesto toho, aby ich nahrádzali.

Zdroj: wired.com.

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot technika inovácie bateria

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať