Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Video: Robot Dactyl od OpenAI dokáže zložiť Rubikovu kocku jednou rukou

Výskum a vývoj
1

Divízia robotiky organizácie OpenAI hovorí, že jej 24-kĺbová humanoidná robotická ruka Dactyl, vyvíjaná od minulého roka, sa naučila poskladať Rubikovu kocku jednou rukou. Je to veľký krok vpred v obratnosti robotických doplnkov. Dactyl sa vďaka softvéru s umelou inteligenciou najprv učí nové úlohy pomocou virtuálnych simulácií, až potom je postavený pred skutočnú fyzickú výzvu.

Demonštračné video ukazuje, ako sa Dactyl prediera k riešeniu pomocou trochu neohrabaných, ale presných manévrov. Existujú síce roboty, ktoré dokážu kocku poskladať oveľa rýchlejšie, ale tie sú optimalizované na tento jeden účel. Zámerom tímu OpenAI je vytvoriť univerzálny robot, ktorý je schopný robiť veľa vecí, nielen konkrétnu úlohu a dokáže sa naučiť vykonávať rôzne činnosti v skutočnom svete bez potreby špecifického programovania a bez toho, aby musel trénovať mesiace až roky.

Robot zostavený na jednu konkrétnu úlohu a naprogramovaný tak, aby túto úlohu vykonával čo najefektívnejšie, môže obyčajne prekonať človeka. Robot Dactyl však nie je úzko zameraný na riešenie Rubikovej kocky, je od základu vyvíjaný ako samoučiaca sa robotická ruka, ktorá pristupuje k novým úlohám podobne ako človek. Je trénovaná s použitím softvéru a pokúša sa na základnej úrovni replikovať milióny rokov vývoja, ktoré nám pomáhajú v detstve naučiť sa inštinktívne používať ruky.

Tím nenaprogramoval jednotlivé pohyby robotickej ruky, ale nechal, aby ich Dactyl rozoznával sám. Konkrétne pri tom použil metódu stimulačného hĺbkového učenia nazývanú reinforcement learning. Až donedávna však bolo oveľa jednoduchšie trénovať agenta AI, aby robil niečo virtuálne. Proces učenia sa tak urýchlil, lebo robot mohol podstúpiť ekvivalent desiatok tisíc rokov výcviku iba za niekoľko mesiacov vďaka tisícom špičkových CPU a vysokovýkonných GPU pracujúcich paralelne.

Nemožno dosiahnuť  rovnakú úroveň výcviku pri vykonávaní fyzickej úlohy s fyzickým robotom. OpenAI je však priekopníkom nových metód výcviku robotov pomocou simulovaných prostredí namiesto skutočného sveta. Takto sa dá softvér trénovať zrýchleným tempom na mnohých rôznych počítačoch súčasne v nádeji, že si tieto vedomosti zachová, keď začne ovládať skutočného robota.

Dnešné komerčne nasadzované roboty nepoužívajú umelú inteligenciu v záujme bezpečnosti a z dôvodu obmedzenia výcviku, sú naprogramované s veľmi špecifickými inštrukciami. Preto sú súčasné roboty oveľa menej univerzálne ako ľudia. Preprogramovanie takého robota, aby robil niečo iné, si vyžaduje veľa času, úsilia a peňazí. S modernými technikami umelej inteligencie by však roboti mohli byť modelovaní ako ľudia, takže by mohli používať rovnako intuitívne chápanie sveta, aby robili všetko od otvárania dverí až po prípravu praženice.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot inovácie umelá inteligencia AI mozog programovanie program

1 komentár

AI reakcia na: Video: Robot Dactyl od OpenAI dokáže zložiť Rubikovu kocku jednou rukou

18.10.2019 04:10


Hmm tak už je len otázkou času kedy si AI uvedomí že stvoriteľov už nepotrebuje.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať