Riotoro Builder Edition (600 W) / Šesťstovka s pevnou kabelážou

0

Produktom firmy Riotoro sa venujeme pomerne často, pretože nezriedka prinášajú nové, užitočné nápady pretavené do praxe, aké u konkurencie nenájdete. No i ku koncu roka 2019 platí stav, že ich nemá v distribúcii žiadny slovenský obchod. Riotoro však chce u nás predávať a urputne pátra po vhodnom partnerovi.

Niektoré veci Riotora má v ponuke český Mironet. Aj testovaný zdroj (Builder Edition) so 600 W, ktorý má namierené do výkonnejších zostáv, optimalizovaných na čo najlepší pomer cena/výkon. Charakterizuje ho nižšia cena, ale stále si zachováva základnú certifikáciu účinnosti 80Plus „White“ a okrem 24-pinu má šikovné ploché káble, ktoré nebývajú za tieto peniaze obvyklé. Ušetrilo sa síce na konektoroch a možnosti ich odpojenia, to kvalitatívny problém nepredstavuje.

Tichý chod je to, čím chce Riotoro svoj zdroj odlíšiť, a darí sa mu to. Pasívne chladiče na usmerňovačoch sú masívne, a tak ventilátor môže ísť na nižšie otáčky. Vzhľadom na pomery zdrojov s podobnou účinnosťou patrí tento medzi najtichšie v tejto výkonnostnej kategórii. Aj keď v plnej záťaži (38,2 dBA z 30 cm) je už chod hlučnejší, ale s pri iných zdrojoch s podobnou účinnosťou to nebýva lepšie. Mimo záťaže (pri 50 W) by sa otáčky dali ešte málinko ubrať, ale 33,1 dBA vás najskôr nebude večer rušiť ani pri sledovaní filmu či počas kancelárskej práce.

Pozitívne prekvapila i účinnosť. Biela nálepka 80Plus pripravuje na to, že treba mať skromnejšie nároky, o to viac pri 50 % záťaži poteší, že sa reálna hodnota (88,2 %) zmestí do rozsahu stanoveného pre 80Plus Bronze. Pri záťaži 20 a 100 % už účinnosť (84,3 – 84,7 %) týmto rámcom nevyhovuje, v každom prípade sa však pohybuje na ich hranici, čo tento zdroj radí medzi najúčinnejšie 600-wattové zdroje do 50 eur. No treba dodať, že sa za túto sumu predáva i niekoľko zdrojov s 80Plus Bronze, ktoré sú účinnejšie, napríklad SilentiumPC Vero L2. Riotoro má zase nižšie zvlnenie napätia, to na 12 V vetve nikdy nepresiahne 20 mV, čo je skvelý výsledok.

Všadeprítomné 85-stupňové kondenzátory sa všeobecne považujú za podpriemer, ale v tejto cenovej kategórii ich použitie nemožno vyčítať. V low-ende existujú i menej trvácne osadenie a treba s tým počítať rovnako ako iba s trojročnou zárukou. Pred kúpou do väčšej skrinky sa uistite, či bude dostatočný 55 cm dlhý 4+4-pin na napájanie procesora. Káble sú celkovo kratšie, a môže komplikovať ich organizáciu: 24-pin má 45 cm, konektory prídavného napájania PCIe 45 – 60 cm a SATA/Molex 40 – 73 cm.


Riotoro Builder Edition (600 W)

„Výkonný, pomerne tichý a vcelku kvalitný lacný zdroj.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušná účinnosť na hranici vyššieho štandardu, nízke zvlnenie napätia, nižšia hlučnosť aj vo vyššej záťaži, ploché káble
- Iba priemerné kondenzátory, kratšie káble

Hodnotenie:

Cena/výkon: 95 %
Účinnosť: 75 %
Kvalita osadenia: 80 %
Tichosť: 85 %
Celkovo: 84 %

• Cena: 46 EUR

 

Zobrazit Galériu
Riotoro

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať