S_042020 S_042020 S_042020

Riešenie pre slabozrakých. Smart okuliare Fujitsu premietajú obraz priamo na sietnicu oka

Technológie
0

Spoločnosť Fujitsu vystavovala na CeBite inteligentné okuliare s technológiou Retinal Imaging Laser Eyewear. Ich vývojárom je spin-off podnik Fujitsu QD Laser, ktorý bol vyčlenený z materskej spoločnosti práve na tento projekt.

Okuliare majú za sklom inštalovaný malý projektor. Ten pomocou laseru premieta obraz z kamery zabudovanej do rámu alebo dáta z telefónu či počítača priamo na sietnicu oka. Projektor používa veľmi jemné laserové lúče s priemerom menším ako 1 mm, ktoré sa môžu dostať priamo na sietnicu. Otvára to nové možnosti pre ľudí s chybami zraku, teda tých, ktorí sú zrakovo postihnutí, ale nie úplne slepí. Môžu takto vidieť jasný obraz, čo pre poškodenie zraku bežne nevidia. V súčasnosti je po celom svete približne 250 miliónov ľudí so slabým zrakom. Väčšinou sa spoliehajú na okuliare, lupy alebo sú odkázaní na bielu palicu. Vďaka novým okuliarom môže byť ich život oveľa pohodlnejší a plnohodnotný.

Súčasťou okuliarov je pomerne veľký box s elektronikou a akumulátorom. Premietanie obrazu s vyššou kvalitou totiž vyžaduje elektrickú energiu a zložité technológie spracovania obrazu, určitý priestor zaberie aj batéria. Vo finálnej podobe by sa však veľkosť a hmotnosť týchto súčastí mali zmenšiť.

Okuliare používajú veľmi slabé lasery, ktoré sú bezpečné pre oči aj po dlhých hodinách expozície. Do predaja by sa mali dostať v roku 2018. Používať ich budú môcť aj ľudia so zdravým zrakom na aplikácie s rozšírenou realitou. Verzia pre podniky s cenou okolo 5000 dolárov by sa však mala začať predávať už v druhom štvrťroku 2017.

Zdroj: Journal.jp.fujitsu

Redakcia

Všetky autorove články
Fujitsu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať