Riešenie pre ochrnutých pacientov. Stimulátor dokáže obísť poškodené stavce chrbtice a rozhýbať končatiny

0

Lekári v USA vyvinuli prístroj, ktorý obíde zranenia chrbtice tým, že núti telo použiť alternatívne cesty na prenos signálov z mozgu do iných oblastí tela. Tím ukázal, že prístroj môže zlepšiť pohyby prsta pacienta, ktorý v ňom prišiel o cit, až o 300 percent pri súčasnom zvýšení pevnosti a priľnavosti, takže mu pomáha opäť vykonávať každodenné úkony.

Tím vedcov z Kalifornskej univerzity Ronalda Reagana v Los Angeles implantoval novo vyvinuté zariadenie do tela 28-ročného Kalifornčana, ktorý pri cyklistickej nehode utrpel poranenie krčnej chrbtice a stratil funkčnosť všetkých štyroch končatín.

Prístroj, ktorý bol implantovaný do pacientovho krku, pozostáva zo série 32 elektród, ktoré môžu posielať impulzy mimo poraneného krčného stavca. To umožňuje mozgu naďalej vysielať signály do iných častí tela a obísť poškodené cesty.

Svojím spôsobom je tak telo „rekvalifikované“, aby používalo tieto nepoškodené „bočné uličky“, čím sa prinavráti funkčnosť končatín.

Vedci už predtým použili podobné zariadenie u dvoch pacientov s poranením bedrovej chrbtice, ale vtedy išlo o neinvazívnu metódu. Teraz prvýkrát bol prístroj implantovaný pod kožu. Vedci neočakávajú, že sa funkčnosť vráti na 100 %. Cieľom je dosiahnuť, aby pacient mohol plniť každodenné úlohy, ako je čistenie zubov, zaväzovanie šnúrok v topánke alebo používanie príboru pri jedení.

„Normálna ruka dokáže vyvinúť silu 100 až 200 newtonov, ale po nehode to môže klesnúť na 1 alebo 2 newtony,“ povedal Daniel Lu, člen tímu. „Naším cieľom je dostať pacientov do rozsahu 20 až 30 newtonov. To im umožní vykonávať každodenné činnosti a bude to znamenať obrovský rozdiel v kvalite ich života.“

Zdroj: http://www.sciencealert.com

Redakcia

Všetky autorove články
stimulator zranenia chrbtice

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať