Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Riešenie na zvýšenie produkcie potravín? Vedci zlepšili fotosyntézu, rastliny porastú rýchlejšie až o 40%

5

Rastúca globálna ľudská populácia nevyhnutne vyžaduje zvýšenie produkcie potravín. Zlepšenie produktivity poľnohospodárskych plodín je možné zvýšením účinnosti fotosyntézy. Kľúčovú úlohu pri fotosyntéze zohráva enzým ribulózo-1,5-bisfosfát-karboxyláza/oxygenáza (RuBisCO), ktorý za pomoci slnečnej energie napomáha syntézu cukrov z vody a oxidu uhličitého. Pri tom však vznikajú toxické vedľajšie produkty ako glykolát, ktorých sa rastlina musí zložito zbavovať. Tento proces sa nazýva fotorespirácia.

Vedci sa už dlhé roky pokúšajú redukovať vznik toxických molekúl, no zatiaľ bez významnejších výsledkov. Teraz však Donald Ort z Carl R. Woese Institute for Genomic Biology a jeho tím prišli hneď s tromi spôsobmi na zvýšenie účinnosti fotosyntézy a skrátenie procesu likvidácie kyseliny glykolovej, ktoré vyskúšali na tabaku. Vybavili ho metabolickými pochodmi, ktoré táto rastlina prirodzene nemá. Ich metódy priniesli sľubné výsledky – účinnosť fotosyntézy sa zvýšila až o 20 – 50 %.

Zrýchlenie fotosyntézy malo za následok zvýšenie tvorby biomasy o viac ako 25 % (v niektorých prípadoch až o 40 %) v porovnaní s divoko rastúcou rastlinou, čo ukazuje, že uľahčenie fotosyntézy ušetrí rastline veľa živín a energie. Neskôr by sa tieto metódy mali vyskúšať aj na plodinách ako pšenica či sója, ktoré majú väčší význam z hľadiska nasýtenia ľudstva.

Zdroj: sciencemag.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
clovek zdravie priroda vyskum veda buducnost zivot eko ekologia

5 komentárov

Riešenie..??? reakcia na: Riešenie na zvýšenie produkcie potravín? Vedci zlepšili fotosyntézu, rastliny porastú rýchlejšie až o 40%

10.1.2019 09:01
Nech sa už konečne títo "vedci" pozrú napríklad na skládky odpadu, kde sa denne vyhadzujú tony a tony potravín. Aký nedostatok? Iba ak zdravého rozumu...
Reagovať

RE: Riešenie..??? reakcia na: Riešenie..???

11.1.2019 19:01
je vidiet, ze nemate sajnu o problematike. Zacnite farmarcit a uvidite. Ved potraviny nie su ako satstvo, ktore das do skrine a o mesiac zasa vyberies. Potraviny sa kazia. Takze co sa nepreda tak ide bud na farmu pre prasata, z coho je dalej maso, alebo ako hnojivo. Pripadne sa uplne odstrani. To, ze sa s niecim plytva je diskutabilne. Ved predsa vyrobcovia si nemozu dovolit stracat zisk. Tiez sa musia riadit regulami aby potraviny dosiahli urcite parametre a ak nie, tak sup s tym k prasatom alebo niekde inde. Pripadne sa aj inak recykluje...
Skor by som chcel pochvalit, to co sa pise v tomto clanku. Urcite zastancovia toho ze svet sa preludnuje budu nabruseni, ze vraj cim budeme krmit. No tak napriklad aj tymto, dvojnasobnym rastom plodov. A problem preludnenia je vyrieseny.
Reagovať

RE: Riešenie..??? reakcia na: Riešenie..???

10.1.2019 18:01
vsak tie skladky potravin sa mozu pouzit ako hnojivo. Nevidim problem...
Reagovať

RE: RE: Riešenie..??? reakcia na: RE: Riešenie..???

10.1.2019 20:01
tak sa zamysli este raz

robit hnojivo z jedla ktore sa ma zjest?
plody a semena pestujeme preto aby sa jedli a nie aby sme s nimi hnojili (pestujeme hnojivo?)
Reagovať

RE: RE: RE: Riešenie..??? reakcia na: RE: RE: Riešenie..???

11.1.2019 08:01
Svätá pravda... v minulosti bolo na pultoch minimálne o 2/3 menej potravín ako teraz a ľudstvo prežilo. Dnes máme toho nehorázne veľa, a pritom máme stále málo. Všetko je o peniazoch, keď každý chce bohatnúť. V Afrike ľudia hladujú, pretože je ťažké pestovať v extrémnych horúčavách. U nás vyhadzujeme potraviny do odpadu. Ešte keď som bol malý a našli sme v koši rohlík, tak to sme sa až zľakli a boli z toho nešťastný, že kto to mohol také voľačo spraviť. Dnes je to samozrejmosť!!!!!!!

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať