Image
23.1.2017 4 Comments

Riešenie na stúpajúcu hladinu oceánov. Takto bude vyzerať prvé plávajúce mesto na svete.

Ak bude hladina oceánov naďalej stúpať súčasným tempom, Francúzska Polynézia by mohla prísť až o dve tretiny svojho územia. Preto sa miestna vláda rozhodla preskúmať možnosť presunu svojich občanov do skutočného plávajúceho mesta. Vláda už podpísala dohodu s dizajnérskou firmou Seasteading Institute zo San Francisca a výstavba by sa mala začať v roku 2019. Plány by mali byť dokončené v tomto roku a schválené do konca roka 2018.

Plán by nielen zachránil obyvateľov Tahiti, najľudnatejšieho ostrova Francúzskej Polynézie, ktorým v najbližších desaťročiach hrozí zaplavenie domovov, ale by ponúkol jedinečnú možnosť na turistiku, čo by mohlo krajinu ekonomicky posilniť.

Francúzska Polynézia má relatívne pokojné, plytké vody, ktoré ponúkajú ideálne miesto na výstavbu trvalých plávajúcich budov. Začať sa má v malom, najprv vzniknú prístrešky pre niekoľko desiatok prvých obyvateľov, a ak to dopadne dobre, mesto bude expandovať, aby mohlo pojať „stovky a tisícky ľudí“.

Plán však má aj svojich odporcov. Kým Seasteading Institute tvrdí, že takéto plávajúce mesto je udržateľné, mnohí sa obávajú, že firma chce len zarobiť.

Uvidíme, ako sa bude plán vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch, každopádne to na obrázkoch vyzerá dobre.

Zdroj: Sciencealert

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Technologickí jednorožci sa na burze trápia

18.11.2019 00:00

Odhaduje sa, že v USA je v súčasnosti približne 180 technologických jednorožcov – startupov ohodnotených na viac než miliardu USD. V predchádzajúcej dekáde ich bolo len deväť. Tento status prináša veľ ...

Biznis

8-miliardový Xerox zvažuje kúpu 27-miliardového HP

07.11.2019 16:44

Spoločnosť Xerox, ktorá sa stala známou svojimi kopírovacími strojmi, zvažuje kúpu výrobcu počítačov a tlačiarní HP Inc. Správu o tom priniesol denník Wall Street Journal, odvolávajúc sa na „ľudí oboz ...

Biznis

Toto sú najrýchlejšie rastúce technologické firmy na Slovensku

18.10.2019 00:05

V tohtoročnom, v poradí už dvadsiatom ročníku rebríčka Deloitte CE Fast 50 pre najrýchlejšie sa rozvíjajúce technologické spoločnosti v strednej Európe, sa umiestnili tri slovenské spoločnosti. Okrem ...

4 Comments

 1. Don't want to live on this planet anymore reakcia na: Riešenie na stúpajúcu hladinu oceánov. Takto bude vyzerať prvé plávajúce mesto na svete.
  26.1.2017 12:01
  Jasne, podme riesit nasledok miesto priciny.
  Aby sme sa zamysleli nad tym, ze niekde je chyba (ekonomika rastu, spotreby, vyrabaj, nakupuj, konzumuj. Alebo, ak by sa tie auta nekazili, nebolo by co vyrabat, dosla by "kriza" a ekonomika stagnovala.) A to predsa nikto nechce. Podme radsej "rast" a spolu s nami aj hladina mori a oceanov.
  Bravo.
  Reagovať
 2. Kedy? "by mohla prísť až o dve tretiny svojho územia" reakcia na: Riešenie na stúpajúcu hladinu oceánov. Takto bude vyzerať prvé plávajúce mesto na svete.
  23.1.2017 15:01
  prvá veta hneď nezmyselná!!!
  Reagovať
  • RE: Kedy? "by mohla prísť až o dve tretiny svojho územia" reakcia na: Kedy? "by mohla prísť až o dve tretiny svojho územia"
   25.1.2017 19:01
   vsak si to vypocitaj. Co sa ti nepaci... aj tak to je jedno. Treba sypat peniaze do hypotetickych projektov podobnym Ala Hyperloop a teraz plavajuce city. Co mna viac znepokojuje je, ci sa vobec pytali ludi, ci chcu zit v takomto meste. Cele sa to tam bude hybat, mne staci, ked sa zena otoci na druhy bok v posteli, tak ma chytaju mrle, ci je zemetrasenie alebo dom pada...
   Reagovať
 3. Rovnou toto reakcia na: Riešenie na stúpajúcu hladinu oceánov. Takto bude vyzerať prvé plávajúce mesto na svete.
  23.1.2017 00:01
  :D https://www.google.cz/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjGtqS--tbRAhVDWRoKHdaXB30QjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fwall.alphacoders.com%2Fby_sub_category.php%3Fid%3D182136&psig=AFQjCNGY8bIo7IExRXiJgHsBwDF8aM2TPA&ust=1485215884493973
  Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá