Riešenie na stúpajúcu hladinu oceánov. Takto bude vyzerať prvé plávajúce mesto na svete.

4

Ak bude hladina oceánov naďalej stúpať súčasným tempom, Francúzska Polynézia by mohla prísť až o dve tretiny svojho územia. Preto sa miestna vláda rozhodla preskúmať možnosť presunu svojich občanov do skutočného plávajúceho mesta. Vláda už podpísala dohodu s dizajnérskou firmou Seasteading Institute zo San Francisca a výstavba by sa mala začať v roku 2019. Plány by mali byť dokončené v tomto roku a schválené do konca roka 2018.

Plán by nielen zachránil obyvateľov Tahiti, najľudnatejšieho ostrova Francúzskej Polynézie, ktorým v najbližších desaťročiach hrozí zaplavenie domovov, ale by ponúkol jedinečnú možnosť na turistiku, čo by mohlo krajinu ekonomicky posilniť.

Francúzska Polynézia má relatívne pokojné, plytké vody, ktoré ponúkajú ideálne miesto na výstavbu trvalých plávajúcich budov. Začať sa má v malom, najprv vzniknú prístrešky pre niekoľko desiatok prvých obyvateľov, a ak to dopadne dobre, mesto bude expandovať, aby mohlo pojať „stovky a tisícky ľudí“.

Plán však má aj svojich odporcov. Kým Seasteading Institute tvrdí, že takéto plávajúce mesto je udržateľné, mnohí sa obávajú, že firma chce len zarobiť.

Uvidíme, ako sa bude plán vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch, každopádne to na obrázkoch vyzerá dobre.

Zdroj: Sciencealert

Redakcia

Všetky autorove články
plavajuce mesto

4 komentáre

Don't want to live on this planet anymore reakcia na: Riešenie na stúpajúcu hladinu oceánov. Takto bude vyzerať prvé plávajúce mesto na svete.

26.1.2017 12:01
Jasne, podme riesit nasledok miesto priciny.
Aby sme sa zamysleli nad tym, ze niekde je chyba (ekonomika rastu, spotreby, vyrabaj, nakupuj, konzumuj. Alebo, ak by sa tie auta nekazili, nebolo by co vyrabat, dosla by "kriza" a ekonomika stagnovala.) A to predsa nikto nechce. Podme radsej "rast" a spolu s nami aj hladina mori a oceanov.
Bravo.

Kedy? "by mohla prísť až o dve tretiny svojho územia" reakcia na: Riešenie na stúpajúcu hladinu oceánov. Takto bude vyzerať prvé plávajúce mesto na svete.

23.1.2017 15:01
prvá veta hneď nezmyselná!!!

Rovnou toto reakcia na: Riešenie na stúpajúcu hladinu oceánov. Takto bude vyzerať prvé plávajúce mesto na svete.

23.1.2017 00:01
:D https://www.google.cz/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjGtqS--tbRAhVDWRoKHdaXB30QjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fwall.alphacoders.com%2Fby_sub_category.php%3Fid%3D182136&psig=AFQjCNGY8bIo7IExRXiJgHsBwDF8aM2TPA&ust=1485215884493973

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať