Image
16.10.2019 4 Comments

Betónové bloky a žeriav ako riešenie na skladovanie obnoviteľnej energie

V auguste 2019 japonská nadnárodná holdingová spoločnosť SoftBank investovala 110 miliónov dolárov do švajčiarskej firmy Energy Vault, ktorá má unikátny prístup k obnoviteľným zdrojom – chce ukladať energiu pomocou naskladaných betónových blokov.

Zdroje energie, ako sú solárne panely alebo veterné turbíny, môžu vyrábať elektrinu iba vtedy, keď sú priaznivé podmienky (keď svieti slnko či fúka vietor). Preto je kľúčové takúto energiu ukladať, aby sa dala používať, aj keď nefúka vietor alebo je zamračené. Riešenie Energy Vault je založené na gravitácii a kinetickej energii.

Skladá sa z takmer 400 metrov vysokého šesťramenného žeriava s betónovými blokmi vyrobenými na mieru, z ktorých každý má hmotnosť takmer 35 ton. Keď sa slnečná alebo veterná energia čerpá do veže Energy Vault, umelá inteligencia usmerňuje betónové bloky, aby stúpali nahor. Potom sa bloky podľa webovej stránky spoločnosti „vrátia na zem a kinetická energia generovaná z padajúcej tehly sa zmení na elektrinu“.

Táto kinetická energia potom roztočí motor, ktorý prechádza invertorom a vracia energiu späť do siete. Energy Vault tvrdí, že proces má efektívnosť medzi 80 a 90 percentami. Veža sa môže ľahko zväčšovať alebo zmenšovať podľa miestnych potrieb.

Webová stránka spoločnosti hovorí o možnostiach skladovacej kapacity 20, 35 a 80 MWh a nepretržitom vydávaní energie medzi 4 až 8 MW po dobu 8 až 16 hodín. Energy Vault zatiaľ nemá postavený prototyp veže v úplnej veľkosti, no investícia od SoftBanku by to mohla zmeniť.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum a vývoj 1

Umelá inteligencia vie, či čoskoro zomriete. My však netušíme, ako to vie

13.11.2019 00:10

Zdá sa, že strojové učenie je stále tajomnejšie a výkonnejšie, no vedci nie vždy chápu, ako funguje. V novej štúdii algoritmus strojového učenia vedel určiť na základe výsledkov echokardiogramu (ECG) ...

Výskum a vývoj 1

Video: Nálepky na lícach môžu oklamať softvér na rozpoznávanie tváre

25.10.2019 00:15

Softvér na rozpoznávanie tváre nie je ani zďaleka dokonalý. Výskum už dávnejšie preukázal, že trpí rasovými predsudkami, a teraz vedci zistili problém s robotickým pohľadom. Výskum Moskovského výskumn ...

Výskum a vývoj 4

Úvaha: Bude raz umelá inteligencia súčasťou našej mysle?

24.10.2019 00:15

Otázkou v titulku sa zaoberá Susan Schneider, profesorka filozofie a kognitívnej vedy na University of Connecticut, vo svojej knihe Artificial You: AI a Future of Your Mind. Ponúkame vám niekoľko zau ...

4 Comments

 1. Podla mna nie zla idea reakcia na: Betónové bloky a žeriav ako riešenie na skladovanie obnoviteľnej energie
  17.10.2019 08:10
  Podla mna zaujimava idea. V arabskych krajinach maju obrovske plochy doslova nicoho, zato slnecneho svitu do bludu. Len vody na precerpavaciu elektraren tam az tak vela nie je. Takze keby sa im nahodou ta veza aj zrutila, v pusti 100km od vsetkeho ziveho to urcite nikoho neohrozi. A nenarusi to nic, lebo okrem piesku tam skutocne nic nie je, nikto sa nebude stazovat na skaredy vyhlad...
  Reagovať
 2. uplny nezmysel a sprostost reakcia na: Betónové bloky a žeriav ako riešenie na skladovanie obnoviteľnej energie
  17.10.2019 04:10
  a technicky uplne nerealne a nezmyselne.
  Stavat nestabilne a nebezpecne budovy automaticky, ked staci postavit precerpavaciu vodnu elektraren? WTF
  Reagovať
 3. je to hlupost reakcia na: Betónové bloky a žeriav ako riešenie na skladovanie obnoviteľnej energie
  16.10.2019 17:10
  niexo k tejto "technologii"
  https://m.youtube.com/watch?v=NIhCuzxNvv0
  Reagovať
 4. Hmm reakcia na: Betónové bloky a žeriav ako riešenie na skladovanie obnoviteľnej energie
  16.10.2019 08:10
  Nič prevratné, v podstate rovnaký princíp ako prečerpávacia vodná elektráreň, až na to že nahradili vodu betónovými kockami. Možno využiteľné v suchých - púštnych oblastiach.
  Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá