Image
17.6.2017 0 Comments

Riešenie na rozpoznávanie tvárí od Innovatrics

Spoločnosť Innovatrics je na trhu biometrických riešení už 12 rokov, na Slovensku však dosiaľ nie je až taká známa, pretože v súčasnosti 99 percent riešení dodáva do zahraničia, a to dokonca mimo EÚ – do Latinskej Ameriky a Ázie. Jadrom biznisu boli a ešte stále sú systémy na rozpoznávanie odtlačkov prstov. Firma získala v tejto oblasti niekoľko prestížnych ocenení, napríklad od amerického NIST (National Institute of Standards and Technology), ktorý porovnáva kvalitu biometrických autentifikačných riešení a podľa niektorých kritérií ho hodnotí ako najrýchlejšie riešenie na svete. Riešenia Innovatrics sa využívajú napríklad pri modernizácii volebných systémov, sčítaní obyvateľstva, hraničných kontrolách, pri registrácii účastníkov veľkých podujatí, prípadne sú integrované aj v rámci verifikačných či dochádzkových systémov.

Od odtlačkov prstov k rozpoznávaniu tvárí

Rozpoznávanie odtlačkov je v princípe rozpoznávanie obrazu. Papilárne línie sa rozpoznávajú tak, že skener odtlačok odfotí a následne sa rozpoznáva obraz. Keďže firma má v tejto oblasti dlhoročné skúsenosti, začala vyvíjať riešenia na báze biometrie tváre. „Ľudská tvár je rovnako jedinečná ako odtlačky prstov,“ tvrdí Peter Martiš, riaditeľ Face Business Unit v spoločnosti Innovatrics. Jedinečná je kombinácia kľúčových parametrov, ktoré sa zisťujú pri vytváraní takzvanej šablóny alebo odtlačku tváre, ako je vzdialenosť medzi očami, vzdialenosť medzi nosom a obidvoma očami, vzdialenosti súvisiace s ústami a ich polohou a podobne. Tieto parametre sa nemenia, ani keď človek napríklad priberie či schudne. Tím, ktorý sa venuje výhradne rozpoznávaniu tváre, v súčasnosti tvorí 7 ľudí a sídli v Brne. Nie je to náhoda, v Brne na univerzite je veľmi silná katedra umelej inteligencie a rozpoznávania obrazu, s ktorou spolupracujú a niektorí členovia tímu sú jej absolventmi.

iFace 3.0

Nedávno Innovatrics uvoľnil novú verziu produktu iFace 3.0. Riešenie sa dodáva ako SDK (Software Development Kit), teda súprava knižníc, ktoré si firmy integrujú do nimi vyvíjaného softvéru, ktorý využíva na nejaký účel rozpoznávanie tvárí, či už je to subsystém na identifikáciu, sledovanie osôb na letiskách a iných verejných priestoroch, počítanie ľudí v hypermarketoch a podobne. „Innovatrics sa sústreďuje na vývoj technológie na rozpoznávanie tvárí, aby bola čo najpresnejšia a najrýchlejšia. Finálne riešenia dodávajú integrátori,“ spresňuje Martiš. Pri snímaní odtlačkov je potrebný bezprostredný kontakt a spolupráca identifikovanej osoby, takže oblasť použitia je pomerne ostro vymedzená. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je riešení identifikácie na báze odtlačkov prstov v EÚ ako šafranu. Zobratie vzorky odtlačkov je vo vnímaní ľudí príliš spojené s identifikáciou páchateľov. Ľudia nemajú problém identifikovať sa takto na vlastnom smartfóne či notebooku, no odovzdať svoje odtlačky tretej strane, to už je iná šálka kávy. Naproti tomu rozpoznávanie tvárí má oveľa viac scenárov možného použitia, v mnohých prípadoch osoby ani len netušia, že sú rozpoznávané či počítané. Rozpoznáva sa obraz z kamery, len čo majú obrazy tvárí na snímkach nejaké základné parametre kvality a rozlíšenia, už sa dá s tvárovou biometriou pracovať. „Technológia iFace 3.0 bola navrhnutá tak, aby bola jej integrácia do systémov čo najjednoduchšia. Prináša dramatický pokrok v oblasti rozpoznávania tváre najmä vďaka jej presnosti a celkovej rýchlosti overovania. Je optimalizovaná aj pre mobilné aplikácie, a tak sa stáva oveľa zaujímavejšou z pohľadu jej využitia predovšetkým v bankovom, resp. inom komerčnom sektore, kde bude nevyhnutná dvoj- a viacfaktorová autentifikácia,“ vysvetľuje Ján Lunter, CEO spoločnosti Innovatrics.

Scenáre použitia tvárovej biometrie

Riešenie iFace na rozpoznávanie tvárí sa využíva napríklad pri vydávaní cestovných pasov v Belgicku. Záujemca tam môže požiadať o nový pas cez mobilnú aplikáciu, pričom súčasťou formulára je aj fotografia, ktorú si môže urobiť priamo mobilom ako selfie. Na pasovú fotografiu sa však kladú určité požiadavky, nielen čo sa týka veľkosti tváre, jej situovania v strede fotografie a podobne, ale je predpísaný aj neutrálny výraz tváre, to znamená, že sa nemôžete usmievať ani robiť grimasy. iFace v tomto riešení vyhodnocuje kvalitu zosnímanej fotografie, či je vhodná na cestovný pas. Vyhodnocovanie je priebežné a interaktívne, takže záujemca o pas fotí, zobrazujú sa mu pokyny typu „posuň hlavu doľava“, „neusmievaj sa“ a podobne. Takisto na letisku v Bruseli je využité riešenie iFace na rozpoznávanie tvárí z kamier a identifikáciu, či sa osoby na záberoch nenachádzajú na takzvanom blackliste problémových osôb. V reálnom čase sa vyhodnocuje obraz a rozpoznávajú tváre zo 16 kamier a po nájdení zhody sa aktivujú príslušné procesy. V prípade, že sa v zábere objaví tvár, ktorá je na zozname hľadaných (blacklist/whitelist), je označená červeným štvorcom s výrazom WANTED alebo zeleným VIP.

Funkcia typu štatistiky pohybu osôb spracuje základné štatistiky zaznamenaných osôb ako počet prichádzajúcich ľudí, analýzu zaznamenaných osôb podľa veku a pohlavia a podobne, a to všetko v reálnom čase a v grafickom spracovaní. Výsledkom je možnosť zistenia celkového počtu osôb, čiže počet unikátnych tvárí zaznamenaných od spustenia aplikácie, prípadne sa dá urobiť rodová, veková a demografická analýza.

Riešenie iFace využívajú nielen veľkí integrátori, ale aj individuálni vývojári mobilných aplikácií, napríklad malá firma v Hongkongu vytvorila komerčnú aplikáciu, ktorá pomocou kamery na gimbale poháňanom motormi umožňuje neustále sledovať označenú osobu. V tomto prípade nejde o bezpečnostnú aplikáciu, ale je určená skôr na rodinné použitie, napríklad na nafilmovanie aktivít dieťaťa na narodeninovej párty a podobne.

SDK pre vývojárov

SDK iFace 3.0 sa dá využiť na vývoj aplikácií pre operačné systémy Windows a Linux, ako aj pre mobilné platformy Android a iOS. Pri verzii pre mobilné platformy je dôležitá nielen rýchlosť a presnosť rozpoznávania, ale aj veľkosť SDK. Mobilná verzia SDK iFace Mobile má len 9,8 MB. Na kompletný opis jednej tváre sa využíva len 136 bajtov, preto v prípade potreby nie je problém mať rozsiahle databázy záujmových osôb priamo v mobilnom zariadení. Celý proces overenia identity zvládne aj slabší smartfón do 500 milisekúnd. Z programovacích jazykov je podporovaná Java a jazyky .NET, napríklad C#. Testovacia verzia SDK je k dispozícii zadarmo. Komerčná verzia je licencovaná buď na počet používaných zariadení, alebo za počet transakcií na serveri.

Resumé

O možnostiach technológie iFace si môžete urobiť názor aj na základe testovacej aplikácie, ktorá emuluje prihlasovanie pomocou rozpoznávania tváre do bankovej aplikácie na platforme Android. Nie je v aplikačnom obchode, nájdete ju na webe Innovatrics. Výnimočná vlastnosť tohto systému je fakt, že po celý čas práce s aplikáciou prebieha biometrická kontrola používateľa. Hneď ako zistí čo i len drobné odchýlky alebo nezhody s tvárovým vzorom prihláseného používateľa, preruší proces a rozostrí obrazovku zariadenia tak, aby bola nečitateľná.

Neustále vznikajú nové a nové scenáre, v ktorých sa dá využiť tvárová biometria, napríklad banky zavádzajú nové služby typu digital onboardind marketing, kde si môžete na diaľku vytvoriť účet a v procese vypĺňania formulára si odfotíte identifikačný doklad a aj svoju tvár.

Viac podrobností a názorné ukážky nájdete v našom videu.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Recenzia: Mercedes-Benz EQC 400 4Matic Edition 1886 / Rodinná elektrická prémiovka

14.11.2019 00:00

V letnom dvojčísle ste si mohli prečítať článok o trojici prémiových elektromobilov Jaguar i-Pace, Audi e-Tron a Mercedes-Benz EQC400. V prípade Mercedes-Benz však išlo iba o opis a prvé dojmy, pretož ...

Magazín

Peugeot 508 GT Line / Keď si pomýliš triedu

11.11.2019 12:58

S novým Peugeotom 508 som sa po prvýkrát stretol na minuloročnom autosalóne v Ženeve, kde budil veľkú pozornosť. Po teste musím priznať, že zaslúženú. Výrobca tentoraz stavil na karosársku verziu fast ...

Magazín

WATTBOOSTER / Keď potrebujete viac energie

12.11.2019 10:55

Neoddeliteľná súčasť elektromobility je nabíjacia infraštruktúra. V princípe sa delí na dva základné typy, na AC (striedavé) a DC (jednosmerné) nabíjanie. AC nabíjanie je tak­zvané pomalé nabíjanie a ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá