SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 Advertisement

Riešenie na problém hladu vo svete? Vedci vyrobili jedlo elektrolýzou, použili vodu, oxid uhličitý a mikróby

0

Fínski vedci vyrobili pomocou systému napájaného obnoviteľnou energiou dávku jednobunkovej bielkoviny, ktorá je dostatočne výživná na to, aby mohlo poslúžiť ako večera.

Celý proces vyžaduje len elektrickú energiu, vodu, oxid uhličitý a mikróby. Syntetická strava bola vytvorená v rámci projektu Food From Electricity v spolupráci Technologickej univerzity Lappeenranta a Technického výskumného centra VTT vo Fínsku.

Keď sa základné suroviny vystavia elektrolýze v bioreaktore, vzniká prášok, ktorý pozostáva z viac ako 50 percent bielkovín a 25 percent sacharidov. Konzistencia sa môže zmeniť použitím iných mikróbov pri výrobe.

V ďalšom kroku chcú vedci systém optimalizovať, pretože v súčasnosti bioreaktoru vo veľkosti šálky na kávu trvá výroba jedného gramu proteínu približne dva týždne. Predpokladá sa, že efektívnejšia verzia systému bude bežne dostupná asi o desať rokov.

Dosah výroby syntetickej stravy za použitia elektriny a bežne dostupných surovín môže byť obrovský. Mohla by sa použiť ako prostriedok na nakŕmenie hladujúcich ľudí a zabezpečenie zdroja potravy v oblastiach, ktoré nie sú vhodné na poľnohospodárstvo. Ako sa vyjadril Juha-Pekka Pitkänen, vedúci projektu, v budúcnosti môže byť „technológia nasadená napríklad v púštnych oblastiach a v regiónoch postihnutých hladomorom“. Poskytla by tak zdroj lacného a výživného jedla tým, ktorí to najviac potrebujú.

Zníženie dopytu po chove dobytka a plodinách potrebných na jeho kŕmenie môže mať priaznivý vplyv aj na životné prostredie. V súčasnosti je totiž mäsový priemysel zodpovedný za 14 až 18 percent celosvetových emisií skleníkových plynov.

Zdroj: Futurism

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
vedci

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať