Image
29.6.2018 1 Comments

Revolučné lítiové batérie bez tekutého elektrolytu prídu už tento rok. Ako prvé ich budú využívať drony

Lítiovo-iónové batérie sa vyznačujú vysokou energetickou kapacitou a dlhou výdržou, ale majú tendenciu vzplanúť alebo aj vybuchnúť. Spoločnosť SolidEnergy Systems, založená výskumníkmi z MIT, tvrdí, že má bezpečnejšiu alternatívu v podobe pevných lítiových batérií bez tekutého elektrolytu.

Výskumníci sa už desaťročia usilovali o technológiu pevných batérií, kde by bol tekutý elektrolyt vymenený za inertnú tuhú látku, ako je plast alebo keramika. Zatiaľ však neprišli s konkrétnym produktom. Massachusettská firma SolidEnergy Systems by sa mala stať prvou, ktorá bude takéto batérie predávať. Hovorí, že jej batérie umožnia uložiť dvakrát toľko energie ako bežná Li-Ion batéria s rovnakou hmotnosťou.

„To znamená, že zariadenia by mohli pracovať dvakrát dlhšie,“ vysvetľuje zakladateľ spoločnosti Qichao Hu. Napríklad v súčasnosti „pokročilé drony, ktoré sú vybavené senzormi, kamerami a procesormi, majú výdrž batérie len 20 minút“. S novou batériou spoločnosti SolidEnergy by mohli lietať 40 minút alebo viac.

V dnešných batériách sa ako elektrolyt používa zriedený roztok solí lítia. Ten má za úlohu postarať sa o pohyb iónov medzi uhlíkovou anódou a katódou oxidu lítneho. No niektoré druhy keramiky, polymérov a sklovitých materiálov to môžu robiť rovnako dobre. Okrem toho, že by boli bezpečnejšie ako ich tekuté náprotivky, mohli by tieto alternatívy podporovať aj čistú lítiovú anódu, ktorá by zvýšila hustotu energie.

Po dronoch by sa nové batérie SolidEnergy mali v roku 2021 dostať do elektrických automobilov. Nedávno začali do pevných batérií investovať aj automobilky. Honda, Nissan a Toyota sa spojili s Panasonic Corp., aby vyvinuli takéto batérie pre elektromobily. Hybridný polymérovo-keramický elektrolyt vyvíja aj nový startup Blue Current.

Problémom by mohlo byť, že  v súčasnosti je batéria SolidEnergy omnoho drahšia ako bežné Li-Ion náprotivky -  1 kWh vyjde na 500 dolárov, zatiaľ čo pri tradičných lítiových batériách je to len približne 200 dolárov. A je tu ešte jeden háčik. Takúto batériu sľuboval tento startup už pred dvoma rokmi. Každopádne ak sa pevné batérie dostanú do predaja, mohli by výrazne posunúť výdrž smartfónov, smart hodiniek a nositeľnej elektroniky.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Miniatúrny dron UDrone môžete ovládať myšlienkami a gestami

15.03.2019 00:10

Predstavte si, o koľko viac zábavy by ste si mohli užiť s dronom, keby ste sa zbavili ovládača v ruke a ovládali ho čisto myšlienkami. Nad tým sa zamysleli v čínskej firme EEGSmart a vytvorili minikva ...

Technológie

NAS od Synology pre nadšencov, podnikateľov, malé firmy a tímy

15.03.2019 00:05

Motto: Sú len dva typy podnikateľov pracujúcich s údajmi. Tí, ktorí zálohujú, a tí, ktorí budú zálohovať. Aj malé firmy, živnosti a slobodné povolania často potrebujú ukladať veľké množstvo údajov. ...

Technológie

Spoznajte rybára, ktorý chytil vášho tuniaka. Aj to umožňujú moderné technológie

15.03.2019 00:00

Blockchain nie je len technológia, na ktorej stojí svet virtuálnych mien. Umožňuje aj úplne nový typ služieb pre bežných ľudí, ktorí majú napríklad radi steak z tuniaka. Priamo v obchode si dokážu vďa ...

q

1 Comments

  1. chechty reakcia na: Revolučné lítiové batérie bez tekutého elektrolytu prídu už tento rok. Ako prvé ich budú využívať drony
    29.6.2018 09:06
    s niecim takym uz davno prisla ceska he3da...
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button