Image
29.6.2018 1 Comments

Revolučné lítiové batérie bez tekutého elektrolytu prídu už tento rok. Ako prvé ich budú využívať drony

Lítiovo-iónové batérie sa vyznačujú vysokou energetickou kapacitou a dlhou výdržou, ale majú tendenciu vzplanúť alebo aj vybuchnúť. Spoločnosť SolidEnergy Systems, založená výskumníkmi z MIT, tvrdí, že má bezpečnejšiu alternatívu v podobe pevných lítiových batérií bez tekutého elektrolytu.

Výskumníci sa už desaťročia usilovali o technológiu pevných batérií, kde by bol tekutý elektrolyt vymenený za inertnú tuhú látku, ako je plast alebo keramika. Zatiaľ však neprišli s konkrétnym produktom. Massachusettská firma SolidEnergy Systems by sa mala stať prvou, ktorá bude takéto batérie predávať. Hovorí, že jej batérie umožnia uložiť dvakrát toľko energie ako bežná Li-Ion batéria s rovnakou hmotnosťou.

„To znamená, že zariadenia by mohli pracovať dvakrát dlhšie,“ vysvetľuje zakladateľ spoločnosti Qichao Hu. Napríklad v súčasnosti „pokročilé drony, ktoré sú vybavené senzormi, kamerami a procesormi, majú výdrž batérie len 20 minút“. S novou batériou spoločnosti SolidEnergy by mohli lietať 40 minút alebo viac.

V dnešných batériách sa ako elektrolyt používa zriedený roztok solí lítia. Ten má za úlohu postarať sa o pohyb iónov medzi uhlíkovou anódou a katódou oxidu lítneho. No niektoré druhy keramiky, polymérov a sklovitých materiálov to môžu robiť rovnako dobre. Okrem toho, že by boli bezpečnejšie ako ich tekuté náprotivky, mohli by tieto alternatívy podporovať aj čistú lítiovú anódu, ktorá by zvýšila hustotu energie.

Po dronoch by sa nové batérie SolidEnergy mali v roku 2021 dostať do elektrických automobilov. Nedávno začali do pevných batérií investovať aj automobilky. Honda, Nissan a Toyota sa spojili s Panasonic Corp., aby vyvinuli takéto batérie pre elektromobily. Hybridný polymérovo-keramický elektrolyt vyvíja aj nový startup Blue Current.

Problémom by mohlo byť, že  v súčasnosti je batéria SolidEnergy omnoho drahšia ako bežné Li-Ion náprotivky -  1 kWh vyjde na 500 dolárov, zatiaľ čo pri tradičných lítiových batériách je to len približne 200 dolárov. A je tu ešte jeden háčik. Takúto batériu sľuboval tento startup už pred dvoma rokmi. Každopádne ak sa pevné batérie dostanú do predaja, mohli by výrazne posunúť výdrž smartfónov, smart hodiniek a nositeľnej elektroniky.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Halogénové žiarovky boli na Slovensku už definitívne vyradené z predaja, čo bude nasledovať?

25.09.2018 00:04

Prvý september 2018 predstavoval dôležitý míľnik pre domácnosti na Slovensku. V rámci celoeurópskej snahy o prechod na LED osvetlenie dôjde k vyradeniu halogénových žiaroviek. Týka sa to halogénových ...

Technológie

Decentralizovaný smart reproduktor? Volareo má integrované blockchainové služby

24.09.2018 00:25

Inteligentné reproduktory sa v poslednom čase tešia veľkej obľube. Všetky dostupné produkty sú však viazané na výrobcu a jeho obchodný model. Pri niektorých je táto väzba voľnejšia (Google Home), pri ...

Technológie

Významný pokrok v oblasti umelej inteligencie: Nová služba deteguje zaujatosť a vysvetľuje, ako sa UI rozhoduje

24.09.2018 00:20

Spoločnosť IBM predstavila technológiu, ktorá podnikom prináša novú transparentnosť v oblasti umelej inteligencie, čo im umožní naplno využiť jej silu. Softvérová služba, ktorá automaticky deteguje za ...

q

1 Comments

  1. chechty reakcia na: Revolučné lítiové batérie bez tekutého elektrolytu prídu už tento rok. Ako prvé ich budú využívať drony
    29.6.2018 09:06
    s niecim takym uz davno prisla ceska he3da...
    Reagovať

Vyhľadávanie

e-learnmedia_2018

Najnovšie videáPC forum button