Image
7.2.2019 0 Comments

Revolučná 3D tlačiareň objekty netlačí po vrstvách. „Vyťahuje“ ich z kvapalného akrylátu

Hoci moderná technológia 3D tlače umožňuje vytvoriť úžasné veci, stále má svoje obmedzenia. Vytlačené objekty majú často zúbkované okraje, nerovný povrch a problémy môžu byť aj s tlačou komplexnejších tvarov. Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Berkeley však našli lepší spôsob. Predstavili nový 3D tlačový proces, ktorý predmety „netlačí“, skôr „vytiahne“ z kvapaliny. 

Vedci nazvali systém „replikátorom“ podľa futuristickej technológie zo Star Treku. Dokáže vytvoriť neuveriteľne hladké a flexibilné predmety, čo jednoducho nie je možné pri bežnej 3D tlači.

Kľúčom je viskózna kvapalina vyrobená z polymérov zmiešaných s fotosenzitívnymi molekulami a rozpusteným kyslíkom, ktorá sa vytvrdzuje pri zasiahnutí svetlom určitej intenzity. Použitím 3D modelu objektu, ktorý sa má replikovať, počítač informuje projektor o tom, aké vzory má premietnuť do otáčajúcej sa valcovitej nádoby, ktorá obsahuje kvapalný akrylát.

Týmto procesom sa vytvrdzujú určité oblasti kvapaliny, čím sa v nej vytvára tuhý 3D útvar, ktorý sa potom dá vybrať, zvyšok kvapaliny odtečie. Výsledkom je hladký objekt s väčšími detailmi, ako možno dosiahnuť bežnou 3D tlačiarňou.

Výskumníci pod vedením Haydena Taylora použili bežný domáci videoprojektor, ktorý prepojili s notebookom a použili ho na premietanie série obrázkov vytvorených počítačom, ktorý 3D objekt rozložil na 2D snímky z mnohých rôznych uhlov. Keď množstvo žiarenia dopadajúceho na nádobu z projektora presiahne určitú hranicu, jej obsah začína tuhnúť.

Hayden Taylor hovorí, že vychádzali z teórie, ktorá je základom počítačovej tomografie. V podstate zmenili princíp CT skenov, ktoré premietajú röntgenové žiarenie alebo iné typy elektromagnetického žiarenia do ľudského tela z rôznych uhlov. „Naša technológia nevytvára takmer žiadny materiálový odpad, nevytvrdený materiál je stopercentne opätovne použiteľný,“ vysvetľuje ďalšiu výhodu novej metódy spoluautor štúdie Hossein Heidari.

Štúdia pod názvom Volumetrická aditívna výroba pomocou tomografickej rekonštrukcie bola publikovaná v časopise Science.

Zdroj: bgr.com3dprintingindustry.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Novým základom magnetických úložísk dát budúcnosti môžu byť skyrmiony

17.04.2019 00:20

Vedci z univerzít v Birminghame, Bristole a Colorado Boulder vyvíjajú novú generáciu zariadení na ukladanie a spracovanie dát, pričom používajú novú vedu nazvanú skyrmionika. Skyrmionika sa zameriava ...

Výskum

Výskumníci vytlačili nové 3D srdce z vlastných buniek pacienta

16.04.2019 00:20

Izraelskí výskumníci z Telavivskej univerzity vytlačili 3D srdce použitím vlastných buniek pacienta, čo by mohlo pomôcť pri náhrade chorých častí srdca, prípadne aj úplnej transplantácii. Srdce, ktoré ...

Výskum

Prototyp kovového chladenia preukázal extrémnu účinnosť

11.04.2019 00:15

Nemecký výskumný tím vytvoril prototyp špeciálneho systému ohrievania/chladenia, ktorý využíva niklovo-titánové „kovové svaly“ na ohrievanie a chladenie vzduchu a ponúka dvojnásobok účinnosti tepelnéh ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

TREND Digital Healthcare 2019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button