Image
28.8.2015 0 Comments

Revolúcia vo vŕtaní do zeme. Strieľajúce baranidlo sa dostane do 5 km až 10× rýchlejšie

Letecký inžinier Mark Russel zo spoločnosti HyperSciences si nechal patentovať nový spôsob vŕtania, ktorý možno využiť pri získavaní geotermálnej energie. Aj keď zariadenie umožňujúce tento typ vŕtania ešte nemožno nazvať vrtnou súpravou, svoju úlohu vykonáva oproti bežnému spôsobu vŕtania desaťkrát rýchlejšie.

Na efektívnejšie a lacnejšie vŕtanie dier pomocou patentovaného strieľajúceho baranidla získala spoločnosť granty vo výške zhruba milióna dolárov. Slúžiť má predovšetkým na prerážanie hornín v obrovských hĺbkach. Využívať by na to malo riadenú explóziu.

vrtanie.jpeg

Patentované zariadenie pozostáva z dlhej hlavne a vŕtacej tyče, ktorá plní funkciu nábojovej komory. Nábojnice sa nepoužívajú, pretože komora sa má za strelou aj pred ňou plniť zmesou výbušného plynu. V porovnaní s guľkou vystrelenou zo zbrane majú projektily z vŕtajúceho dela zasiahnuť cieľ až desaťkrát rýchlejšie. Vďaka tomu sa hornina v mieste dopadu rozpadne na prach a projektil sa rozstrekne na mikrokvapôčky a takmer sa vyparí. Vzniknutý prach sa odsaje pomocou hlavne a tá sa znova naplní výbušnou zmesou.

schema_vrtanie.png

Prostredníctvom tohto patentovaného baranidla by malo byť možné dostať sa do hĺbky tri až päť kilometrov pomerne jednoducho a rýchlo. To je dosť na to, aby sa vyplatilo do takejto hĺbky pod tlakom dopraviť vodu a vyvierajúcu paru a zmysluplne a najmä so ziskom to zužitkovať.

V súčasnosti sa pracuje na zlepšovaní patentu. Aby bolo vŕtanie ešte efektívnejšie, snaha je prísť s vhodnejšou plastickou trhavinou.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Falošná FaceApp aplikácia nakazila zariadenia obetí advérom

19.07.2019 11:23

Najnovšie zistenie spoločnosti Kaspersky, ktorá identifikovala falošnú aplikáciu, ktorá sa vydávala za certifikovanú verziu aplikácie FaceApp s úmyslom oklamať používateľov. V skutočnosti nakazila zar ...

Technológie 5

Komentár: Vlastníctvo áut sa pravdepodobne stane minulosťou. Rovnako aj verejná doprava

19.07.2019 00:05

Automobil v nasledujúcich rokoch prejde rozsiahlymi zmenami. Automatizácia postupne odstraňuje potrebu vodičov a podiel elektrických a hybridných vozidiel na svetovom trhu stále rastie. Ak sa v budúcn ...

Technológie

Svetové ekonomické fórum: 3 technológie, ktoré ovplyvnia kybernetickú bezpečnosť v ďalšom desaťročí

18.07.2019 00:00

Podľa správy Svetového ekonomického fóra s názvom Global Risks Report 2019 sa za posledné desaťročie kybernetická kriminalita stala jedným z najvýznamnejších strategických rizík, ktorým dnes čelí svet ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá