Image
28.8.2015 0 Comments

Revolúcia vo vŕtaní do zeme. Strieľajúce baranidlo sa dostane do 5 km až 10× rýchlejšie

Letecký inžinier Mark Russel zo spoločnosti HyperSciences si nechal patentovať nový spôsob vŕtania, ktorý možno využiť pri získavaní geotermálnej energie. Aj keď zariadenie umožňujúce tento typ vŕtania ešte nemožno nazvať vrtnou súpravou, svoju úlohu vykonáva oproti bežnému spôsobu vŕtania desaťkrát rýchlejšie.

Na efektívnejšie a lacnejšie vŕtanie dier pomocou patentovaného strieľajúceho baranidla získala spoločnosť granty vo výške zhruba milióna dolárov. Slúžiť má predovšetkým na prerážanie hornín v obrovských hĺbkach. Využívať by na to malo riadenú explóziu.

vrtanie.jpeg

Patentované zariadenie pozostáva z dlhej hlavne a vŕtacej tyče, ktorá plní funkciu nábojovej komory. Nábojnice sa nepoužívajú, pretože komora sa má za strelou aj pred ňou plniť zmesou výbušného plynu. V porovnaní s guľkou vystrelenou zo zbrane majú projektily z vŕtajúceho dela zasiahnuť cieľ až desaťkrát rýchlejšie. Vďaka tomu sa hornina v mieste dopadu rozpadne na prach a projektil sa rozstrekne na mikrokvapôčky a takmer sa vyparí. Vzniknutý prach sa odsaje pomocou hlavne a tá sa znova naplní výbušnou zmesou.

schema_vrtanie.png

Prostredníctvom tohto patentovaného baranidla by malo byť možné dostať sa do hĺbky tri až päť kilometrov pomerne jednoducho a rýchlo. To je dosť na to, aby sa vyplatilo do takejto hĺbky pod tlakom dopraviť vodu a vyvierajúcu paru a zmysluplne a najmä so ziskom to zužitkovať.

V súčasnosti sa pracuje na zlepšovaní patentu. Aby bolo vŕtanie ešte efektívnejšie, snaha je prísť s vhodnejšou plastickou trhavinou.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Nové výskumné a vývojové centrum batérií BMW Group v Mníchove

16.11.2019 11:03

Spoločnosť BMW Group predstavila nové špecializované centrum pre výskum a vývoj batérií, BMW Group Battery Cell Competence Centre v Mníchove. Zámerom interdisciplinárneho špecializovaného centra je na ...

Technológie

Prečo ísť na konferenciu FutureNow 2019?

15.11.2019 00:04

Konferencia FTRNW je popredným technologickým a inovačným podujatím v strednej Európe. Predstavuje významný spoločný priestor pre všetkých, ktorí sa chcú stretnúť a zamyslieť sa, ako riešiť problémy v ...

Technológie

Západoslovenská distribučná modernizovala v projekte ACON jedno z najporuchovejších vedení

12.11.2019 21:43

Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) v rámci medzinárodného projektu ACON Smart Grids investovala vyše 840 000 EUR do modernizácie jedného z najporuchovejších  vedení, ktoré zabezpečovalo dist ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá