ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Reportáž MWC 2019: Návštevníci sa tešili na ohybné smartfóny, dominovala však téma 5G

0

Posledný februárový týždeň sa Barcelona už tradične na niekoľko dní zmení na hlavné mesto mobilných technológií. Veľtrh Mobile World Congress pritiahne do tohto mesta všetkých významných hráčov v tejto oblasti, globálne firmy aj nádejné startupy.

Na podujatí boli prítomní všetci, ktorí v mobilnom biznise niečo znamenajú, výnimkou potvrdzujúcou toto pravidlo bola spoločnosť Apple, ktorá MWC chronicky ignoruje. Google bol prítomný inou formou. Prakticky vo všetkých stánkoch výrobcov smartfónov sa mohli účastníci veľtrhu stretnúť so živými asistentmi a asistentkami v štýlovom bielom oblečení, ktorých cieľom bolo upútať pozornosť na Google Asistenta.

Kto preberie trh smartfónov z letargie?

Trh mobilných telefónov začína byť nasýtený. Prísť so skutočnou technologickou novinkou, ktorá by motivovala priaznivcov značky na nákup nového modelu, je čoraz ťažšie. Preto aj nadšenci inovujú svoje smartfóny typicky až po dvoch či dva a pol roku. Výrobcovia vlajkových modelov však prichádzajú s novinkami de facto každého pol roka, pretože majú v tejto kategórii dva produktové rady, ktoré inovujú s ročnou periodicitou, ale posun medzi radmi je pol roka. Typický príklad je rad Galaxy S a Note od Samsungu, prípadne rad P a Mate od Huawei.

 Väčší alebo menší výrez, pripadne otvor v displeji na predné fotoaparáty, tri, štyri či dokonca až päť objektívov zadného fotoaparátu – technologické prírastky sú z roka na rok menšie, takže sa netrpezlivo čaká na niečo ak už nie revolučné, tak aspoň významne inovačné. Na plný výkon pracujú nielen vývojové, ale aj marketingové oddelenia. Výrobcovia vlajkových smartfónov sa predháňajú v ponuke, čo vám pribalia, ak si ich horúcu novinku objednáte v predpredaji. Už piatok, dva dni po predstavení Samsung Galaxy S10 a S10+ a dva dni pred MWC, boli v renomovaných predajniach s elektronikou obidva nové modely vystavené.

5G siete sú už realitou

Tak ako sú smartfóny v centre diania mnohých súčasných technologických scenárov, ako je napríklad inteligentná domácnosť či život v inteligentnom meste, budú smartfóny hrať – a teraz si pomôžem zaužívanou politickou frázou – vedúcu úlohu v 5G internete vecí. Aspoň spočiatku, kým ich možno nenahradí niečo úplne iné. Precedens existuje. Klasické PC boli centrom všetkého možného, napríklad centrom osobnej agendy či centrom domácej multimediálnej zábavy, až kým ich v mnohých scenároch nenahradili smartfóny. Rýchla 5G komunikácia bez latencie nám všetkým skvalitní život. Aj keď pri bežnom používaní si nepatrné oneskorenie dátových prenosov, vyplývajúce z technologických princípov, určite nevšimnete, ale pre autonómne auto, prípadne operáciu na diaľku môže byť aj nepatrné oneskorenie kritické. Nepôjde, samozrejme, iba o tento typ kritických scenárov, ale prenosová kapacita 5G sietí umožní interaktívny prístup k informáciám pútavou formou rozšírenej reality, budete sa môcť hrať cloudové hry a podobne.

Analytici predpokladajú, že do roku 2025 bude v USA polovica z celkového počtu mobilnej konektivity využívať 5G. V Európe a Číne to bude viac než 30 %. Paralelne sa budú rozvíjať aj 4G siete, čo v celosvetovom rozsahu bude v roku 2025 tvoriť 60 % konektivity oproti vlaňajším 43 %. Akcelerátormi inteligentnej konektivity v 5G sieťach budú internet vecí, inteligentné mestá a obydlia a, samozrejme, pripojené autá.


Lenovo pre svoje smartfóny Moto Z pripravilo rozširujúci modul podporujúci 5G komunikáciu

Smartfóny s ohybnými displejmi

Táto téma už mala predohru niekoľko dní pred otvorením MWC, keď Samsung na vlastnom podujatí predstavil prvý skladateľný smartfón Galaxy Fold, ktorý v zloženom stave funguje s malým, 4,6-palcovým displejom. Po roztvorení do režimu tablet má vnútorný displej uhlopriečku 7,3 palca. Takýto displej umožňuje zobraziť informácie, napríklad mapu, na veľkej ploche, prípadne môžete mať súčasne spustené až tri aktívne aplikácie v multitaskingu. Okno jednej aplikácie je pripnuté na celú výšku a 2/3 šírky k jednému okraju. Na zvyšnej ploche, teda približne tretine šírky, sú v menších oknách dve aplikácie nad sebou. Konštrukčné riešenie pántu s ozubenými kolieskami zapadajúcimi do seba je vyriešené tak, že pánt, v ktorom sa tento kombinovaný prístroj otvára, je prakticky neviditeľný a zariadenie sa dá zatvoriť do úplne plochej a kompaktnej podoby, čo potvrdí zacvaknutie. V zloženom stave sa na pomerne malom displeji budú realizovať základné úkony, na aké využívame smartfón po vybraní z vrecka. Ak niektorá aplikácia alebo úkon v aplikácii bude potrebovať väčšiu plochu, stačí prístroj otvoriť a aplikácia má k dispozícii displej s uhlopriečkou 7,3 palca. Zariadenie má spolu 6 fotoaparátov. V zloženom stave tri vzadu a jeden vpredu a po otvorení sa odkryjú ďalšie dva objektívy. Cena na americkom trhu bude tesne atakovať hranicu 2000 dolárov. Veľa návštevníkov sa určite tešilo, že si budú v stánku Samsungu môcť „vlastnoručne“ vyskúšať pocit z ohnutia displeja smartfónu. Žiaľ, nedočkali sa. Galaxy Fold síce bol vystavený, ale ani nie v priehľadnej sklenej vitríne, kde by sa dali zo všetkých strán skúmať a fotiť jeho priestorové dispozície a konštrukčné detaily, ale v špe­ciálnej konštruovanej vitríne z hrubého skla a zrkadiel, ktorá bola obklopená zo všetkých strán bariérou, takže bližšie ako na meter sa k horúcej novinke nedalo priblížiť.


Dômyselne ukrytý Samsung Galaxy Fold

Scenár sa opakoval v nedeľu popoludní na tlačovej konferencii Huawei, kde bol predstavený smartfón s ohybným displejom Huawei Mate X. Po tlačovej konferencii bolo niekoľko prístrojov vystavených, tentoraz v špeciálne konštruovaných trojuholníkových plexisklových boxoch s priesvitnými stenami, takže fotografi to mali jednoduchšie ako v prípade Samsungu. K tým boxom ešte jeden postreh. Každý z nich mal jeden roh zrezaný tak, aby vznikla medzera, cez ktorú by sa bola dala prestrčiť zrkadlovka. Pred touto medzerou však pri každom boxe stála hosteska, takže sa dalo fotiť len cez zošikmené steny plexiskla. Domnievam sa, že v Huawei počítali aj s alternatívou, že Samsung ukáže návštevníkom svojho podujatia viac detailov, vtedy by zrejme boli zariadenia viditeľné v boxoch cez spomínané medzery. Načo by však ukazovali viac, keď nemuseli.


Smartfón s ohybným displejom Huawei Mate X

Richard Yu, šéf divízie Huawei Consumer, ­reagoval na otázky o stratégii, keď skladací smartfón Huawei Mate X síce predstavili, ale zatiaľ ho ani novinárom nedovolia skúmať. Vysvetlil, že mechanizmus umožňujúci ohýbanie je veľmi zložitý a nechcú prípadnej konkurencii zatiaľ prezrádzať viac, ako je nevyhnutné. Na pretras prišla aj otázka ceny, ktorá je v prípade Mate X 2299 eur. Richard Yu vysvetlil, že v tomto prístroji je integrovaných veľa nových technológií, čo má logicky dosah aj na cenu. Konštatoval, že inžinieri sa snažia znížiť náklady, ako sa len dá. Mate X má len jeden displej, ktorý pokrýva vonkajšiu plochu zariadenia. V zloženom stave možno využívať displej spredu aj zozadu. Predná časť displeja má v zloženom stave uhlopriečku 6,6 palca a rozlíšenie 2480 × 1148 pixelov. V zadnej užšej časti (na výšku) je 6,4-palcová plocha s rozlíšením 2480 × 892 px. Po roztvorení sa zariadenie prepne do tabletového módu, kde má displej uhlopriečku 8 palcov a rozlíšenie 2480 × 2200 pixelov. Konštrukcia pántu, v ktorom sa Mate X ohýba, je veľmi zložitá a je tam viac než 100 súčiastok. Srdcom zariadenia je SoC Kirin 980, ten má k dispozícii 8 GB RAM. Úložná kapacita je 512 GB. Zariadenie má dve batérie s celkovou kapacitou 4500 mAh. Tá sa z dodávanej 55 W nabíjačky nabije za pol hodiny na 85 %.

Novinky predstavujeme v abecednom poradí podľa firiem.

Huawei MateBook X Pro

Na tlačovej konferencii deň pred oficiálnym otvorením veľtrhu bol predstavený ultrabook s označením Huawei MateBook X Pro. Displej zaberá 91 % plochy prednej steny a má pomer strán displeja 3:2, čo je výhodné hlavne pri práci s dokumentmi či surfovaní webom. To naznačuje smerovanie ultrabooku do biznisu, pretože na sledovanie filmov by sa trochu viac hodil pomer strán 16:9. Z hardvérovej výbavy boli ako prvá vychytávka spomenuté porty Thunderbolt 3, ktoré v tomto zariadení podporujú maximálnu prenosovú rýchlosť 49 Gb/s. Technológia Huawei Share One Hop umožňuje prenos súborov rýchlosťou až 30 GB/s. Cez One Hop môžete nadviazať spojenie priložením smartfónu vpravo od touchpadu, kde je senzor NFC, a jednoducho prenášať fotky z mobilu, snímky obrazovky a podobne. Pomocou gesta možno intuitívne zosnímať celú obrazovku alebo jej časť.


Huawei MateBook X Pro

LG G8 ThinQ a LG V50 ThinQ 5G

LG G8 ThinQ prichádza s výkonným procesorom Qualcomm Snapdragon 855, ktorý je podporovaný 6 GB RAM. Displej OLED má uhlopriečku 6,1" a zaujímavé rozlíšenie až 3120 × 1440 pixelov. Úložisko ponúka kapacitu 128 GB, navyše nechýba ani podpora pamäťových kariet microSD. Prístroj prichádza s klasickým výrezom v hornej časti displeja, ktorý obsahuje objektív selfie fotoaparátu a snímač Z-Camera snímajúci hĺbku scény. Snímač umožňuje identifikáciu podľa tváre, podľa dlane a pridáva ovládanie gestami nad displejom, nazvané Air Motion. Pomocou informácií o hĺbke scény môžete teraz napríklad na fotografiu pridať vir­tuálne smerové svetlo alebo presne nastaviť efekt rozostrenia pozadia. Na odomykanie však môžete ísť aj štandardne pomocou skenera odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza na zadnej strane.

Vzadu je trojica objektívov hlavného foto­aparátu. Prvý snímač má rozlíšenie 12 Mpx, svetelnosť f/1.5, je vybavený optickou stabilizáciou obrazu a laserovým diaľkomerom na zaostrovanie. Ďalší snímač je ultraširokouhlý s rozlíšením 16 Mpx a svetelnosťou f/1,9, tretí má 12 Mpx a ponúka dvojnásobný optický zoom a optickú stabilizáciu obrazu. Nahrávanie videa LG G8 ThinQ zvláda v rozlíšení 4K/60p. Prístroj je vybavený batériou s kapacitou 3500 mAh, ktorú možno rýchlo nabíjať výkonom 18 W. Operačný systém je Android vo verzii 9.0 Pie. Prístroj má rozmery 151,9 × 71,8 × 8,4 mm a hmotnosť 167 gramov.

Ďalšia novinka LG V50 ThinQ 5G prichádza s viacerými zaujímavosťami. Prvá z nich je, ako názov napovedá, natívna podpora 5G sietí. Smartfón má rovnaký procesor, RAM a úložisko ako LG G8 ThinQ. Je tu však aj viacero odlišností. Predovšetkým je tu väčšia uhlopriečka displeja 6,4", a preto sú väčšie aj celkové rozmery a hmotnosť: 159,2 × 76,1 × 8,3 mm a 183 gramov. Väčšia je aj kapacita batérie, v tomto prípade 4000 mAh. Oproti modelu G8 ThinQ chýba nová technológia odomykania pomocou tváre.


Boombox zväčšujúci ozvučnicu na lepšiu kvalitu zvuku

LG V50 ThinQ 5G však prichádza aj s novým doplnkovým príslušenstvom Dual Screen. Druhý 6,2" displej OLED sa pripája k telefónu a rozširuje takmer dvojnásobne zobrazovaciu plochu. Je napájaný z internej batérie. Na druhej obrazovke budú môcť používatelia využívať multitasking s aplikáciou na každom displeji alebo prístroj dokonca použiť ako herný ovládač s niektorými hrami. Ceny ani dostupnosť výrobca zatiaľ neoznámil.


Doplnkový displej v puzdre pre LG V50 ThinQ 5G

Microsoft HoloLens 2

Keď Microsoft ukončil výrobu smartfónov s operačným systémom Windows Mobile a prestal tento operačný systém podporovať, nebolo na MWC čo relevantné ukazovať. Tento rok však spoločnosť v predvečer MWC ­dokonca usporiadala tlačové podujatie, na ktorom jej šéf Satya Nadella prezentoval niekoľko zaujímavých noviniek. Prvú verziu holografických okuliarov HoloLens na zmiešanú realitu Microsoft predstavil v roku 2016. Odvtedy ich inžinieri a vývojári zakomponovali do mnohých scenárov v rôznych odvetviach, napríklad v logistike, opravách, zdravotníctve, vo výučbe a podobne. V druhej verzii sa Microsoft sústredil na zlepšenie zobrazenia a komfortu nosenia. V novej verzii sú hologramy ešte živšie a realistickejšie vďaka tomu, že sa zdvojnásobilo zorné pole pri zachovaní holografickej hustoty 47 pixelov na stupeň. Zdokonalila sa aj inter­akcia s hologramami a znížila spotreba energie. S hologramami môžete manipulovať rovnakými intuitívnymi gestami, aké by ste používali pri manipulácii s fyzickými objektmi v reálnom svete. HoloLens 2 má aj senzory na sledovanie očí, ktoré robia interakcie s hologramami ešte prirodzenejšími. Môžete sa prihlásiť pomocou Windows Hello na princípe rozpoznávania dúhovky, čo uľahčuje zdieľať okuliare viacerým ľuďom.


Microsoft HoloLens 2

Komfort nosenia je zlepšený vyváženým ťažiskom, použitím ľahkého materiálu z uhlíkových vlákien a novým mechanizmom na upevnenie zariadenia na hlavu bez nutnosti úpravy. HoloLens 2 bude k dispozícii tento rok s cenou 3500 USD. Vývojárov riešení na rozpoznávanie obrazu zas poteší Azure Kinect Developer Kit. Je to vývojová súprava, ktorá kombinuje špičkové senzory a umelú inteligenciu v cloude. Zariadenie má k dispozícii senzory hĺbky priestoru, kvalitnú RGB kameru a 7-mikrofónové kruhové pole, ktoré umožnia vývoj pokročilých riešení počítačového videnia a rozpoznávania reči v súčinnosti s možnosťami cloudovej platformy Azure. Azure Kinect DK je k dispozícii na predobjednanie za 399 USD.


Azure Kinect Developer Kit

Nokia 9 Pure View

Momentálnym víťazom pomyselnej súťaže o to, ktorý smartfón bude mať na zadnej strane najviac objektívov, je Nokia 9 PureView. Vy­užíva systém piatich hlavných fotoaparátov s optikou ZEISS. Dva zachytávajú snímku vo farbe, tri sú monochromatické na lepšie zaznamenanie ostrosti a detailov. Obidva farebné snímače RGB sú identické a takisto rovnaké sú aj všetky tri monochromatické snímače. Spoločne dokážu zachytiť až 10× viac svetla ako jeden farebný fotoaparát rovnakého typu. Všetkých päť fotoaparátov na zadnej strane je zakomponovaných do tenkého 8 mm tela bez akýchkoľvek výčnelkov. Displej pOLED s technológiou Pure Display s podporou HDR10 zaistí vždy ostrý a farebne bohatý obsah. Má uhlopriečku 5,99" a rozlíšenie 2K.

Každý záber zachytený päticou fotoaparátov obsahuje minimálne 60 Mpx dát. O spracovanie sa stará sofistikovaný výpočtový systém procesora Qualcomm Snapdragon 845, ktorý priraďuje úlohy medzi ISP, DSP, GPU a CPU. Všetky dáta sa potom s využitím pokročilého mapovania hĺbky scény spoja do perfektnej fotografie. Každá 12 Mpx fotografia JPG sa vďaka tomu vyznačuje vynikajúcimi detailmi tak v oblastiach jasného slnečného svetla, ako aj v tmavých, tienistých častiach. Algoritmy individuálne upravujú expozíciu a vyváženie bielej naprieč rôznymi scénami v snahe o dosiahnutie najvyššej možnej kvality za daných svetelných podmienok. Bezkonkurenčné mapovanie hĺbky scény umožňuje vytvoriť úžasný bokeh a zmeniť bod ostrosti v Google Photos aj dodatočne na výslednej fotografii. Možné je preostrenie, rozmazanie, saturácia naprieč všetkými scénami aj po zachytení fotografie. Navyše používatelia nájdu v smartfóne pred­inštalované aplikácie Adobe Photoshop, Lightroom a Google Photos. Nokia 9 PureView bola navrhnutá na uspokojenie potrieb fotografických nadšencov, preto ponúka možnosť robiť fotografie v nekomprimovanom formáte RAW/DNG a následne ich vďaka partnerstvu s Adobe Lightroom upravovať priamo v telefóne. Hovorí sa, že 50 % kúzla fotografie dnes spočíva v postprodukcii. Nokia 9 PureView tak umožní používateľovi na tomto poli skutočne zažiariť.

OPPO 10× zoom

Spoločnosť OPPO, ktorá patrí medzi päť najväčších výrobcov smartfónov, prezentovala smart­fón s 10-násobným bezstratovým zoomom. Takýto rozsah je dosiahnutý pomocou troch objektívov.

Hlavný fotoaparát má 48 Mpx snímač a objektív so zorným uhlom približne ako ľudské oko. Pod ním je objektív s ultraširokým zorným uhlom 120 stupňov, ohnisková vzdialenosť tohto objektívu je po prepočítaní na full frame 16 mm. Teleobjektív má v porovnaní s ultraširokým objektívom 10-násobný zoom čiže po prepočítaní 160 mm. Keby sa mal pokryť tento rozsah ohniskových vzdialeností tradičnými technológiami, modul objektívu by musel mať hrúbku minimálne 15 mm. Inžinierom OPPO sa podarilo modul zoomového objektívu vtesnať do 6,6 mm hrubého tela smartfónu. Podobne ako pri periskope sú niektoré šošovky umiestnené kolmo na optickú os prednej šošovky. Takéto riešenie mal pred časom ASUS Zenfone Zoom, ale len s trojnásobným zoomom. Hlavný fotoaparát aj teleobjektív riešenia OPPO majú optickú stabilizáciu obrazu. Nový smartfón OPPO bude založený na čipe Qualcomm Snapdragon 855, prvej 5G komerčnej čipovej platforme pre smartfóny. Na vybraných trhoch pravdepodobne aj vrátane Poľska bude tento smartfón dostupný v druhom kvartáli 2019.

Sony Xperia 1 a Xperia 10

Japonský výrobca prekvapivo svoju novinku predstavenú v Barcelone neoznačuje Xperia XZ4, ale Xperia 1. Najväčšia prednosť novej vlajkovej lode a zároveň hlavný rozlišovací prvok je pomer strán displeja 21:9 pri uhlopriečke 6,5". Displej využíva technológiu pOLED, má rozlíšenie 3840 × 1644 pixelov a podporu HDR (BT.2020). Sony nekúzli s výrezmi či otvormi, takže snímače sú umiestnené nad displejom, čo sa ešte viac podpísalo na predĺženom tvare tela smartfónu. Pomer strán 21:9 výrobca propaguje ako ideálnu voľbu na sledovanie filmov HDR zo služieb Amazon a Netflix. Zážitok umocnia aj reproduktory s podporou Dolby Atmos. Prístroj prichádza s obojstrannou sklenou konštrukciou so sklom Corning Gorilla Glass 6 v kovovom ráme. Novinka má odolnosť na úrovni IP68. Snímač odtlačkov prstov sa nachádza nezvyčajne samostatne na boku, možno však použiť aj odomykanie tvárou.

Zadný fotoaparát pozostáva z trojice 12 Mpx snímačov, umiestnených pod sebou v strede. Tie sú v zostave pod optikami s rozsahom 26 mm (f/1,6), 12 mm (f/2,4) a 52 mm (f/2,4). Novinkou je ostrenie Eye autofocus, ktoré poznáme z radu fotoaparátov Sony α. Vo výbave je k dispozícii aplikácia Cinema Pro pochádzajúca od výrobcu profesionálnych filmových kamier CineAlta, ktorého vlastní Sony. Prístroj natáča 4K videá pri frekvencii 30p/24p a spomalené full HD videá s frekvenciou 960p. Predná selfie kamera má 8 megapixelov a svetelnosť f/2,0. Úplná novinka v prípade Sony je optická stabilizácia.

Srdcom smartfónu je momentálne najvýkonnejší procesor Qualcomm Snapdragon 855, vyrobený 7 nm výrobným procesom, grafické jadro je Adreno 640 a k dispozícii je 6 GB RAM. Vnútorné úložisko bude dostupné vo veľkosti 64 GB alebo 128 GB s možnosťou rozšírenia kartami microSD do veľkosti 512 GB. Batéria má kapacitu 3330 mAh, prístroj podporuje 18 W aj bezdrôtové nabíjanie Qi. Operačný systém je vo verzii Android 9.0. Sony Xperia 1 má byť dostupná na jar, cenu výrobca neoznámil. Prezentované boli aj novinky patriace do vyššej strednej triedy – Xperia 10 a Xperia 10 Plus.Sony Xperia 1 s „kinematografickým“ pomerom strán displeja 21:9

TCL Communication – novinky značiek Alcatel a BlackBerry

Kľúčová črta inovovaného modelu Alcatel 3 (2019) je 5,9-palcový Super Full View displej s rozlíšením HD+ a pomerom strán 19,5:9. Displej z produkcie TCL zaberá vďaka minivýrezu 88 % čelnej strany telefónu. Výkon zabezpečuje osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon v kombinácii so 4 GB operačnej pamäte. K dispozícii je interné ­úložisko s kapacitou 64 GB, ktoré možno ­rozšíriť pomocou karty microSD. Pohodlnú celodennú výdrž pri plnom zaťažení zaistí batéria s kapacitou 3500 mAh. Alcatel 3 je vybavený duálnym ­fotoaparátom kombinujúcim 13 Mpx a 5 Mpx objektív s funkciou zmeny hĺbky ostrosti v reálnom čase. Nechýba ani 8 Mpx predný fotoaparát na selfie momentky. Duálna kamera dokáže už urobené snímky preostriť a vytvoriť fotky podľa vašich predstáv. Foto­aparát využíva aj funkciu detekcie scény založenej na umelej inteligencii. Alcatel 3 bude stáť 189 eur.

Prémiové funkcie a výbavu za prijateľnú cenu 109 eur ponúka telefón Alcatel 1S z modelového radu Alcatel 1. Telefón s operačným systémom Android 9.0 Pie poháňa osemjadrový procesor v kombinácii s 3 GB operačnej pamäte. Integrované 32 GB úložisko možno rozšíriť pomocou karty microSD. O kvalitný obraz sa stará 5,5-palcový Full View displej od TCL s rozlíšením HD+ a pomerom strán 18:9. Súčasťou výbavy modelu Alcatel 1S je hlavný duálny fotoaparát s 13 Mpx + 2 Mpx objektívom, pričom sekundárna kamera slúži na zmenu hĺbky ostrosti.


Alcatel 3

Spoločnosť TCL má vo svojom portfóliu aj značku BlackBerry. Na veľtrhu MWC v Barcelone ukázala svoj vlajkový model BlackBerry KEY2 Red Edition, ktorý má 6 GB RAM, 128 GB úložného priestoru a dvojitú zadnú kameru. Smartfón s mechanickou klávesnicou QWERTY tak dostal nový atraktívny červený farebný variant. TCL vyrobí v tejto edícii celosvetovo iba 5000 kusov. Novinka sa objaví aj na Slovensku za 779 eur s DPH.


BlackBerry KEY2 Red Edition

Aj TCL sa angažuje v oblasti skladacích zariadení založených na novej technológii spoločnosti DragonHinge. Tá využíva súpravu vnútorných ozubených kolies na mieste zohnutia zariadenia, čo umožňuje ohýbanie bez toho, aby sa na displeji vytvoril záhyb.

Prototyp využívajúci technológiu DragonHinge

Xiaomi Mi Mix 3 s 5G konektivitou a displejom bez výrezu

Čínsky výrobca telefónov ­Xiaomi predstavil na MWC 2019 svoj prvý 5G smartfón. Ide o prepracovanú verziu súčasnej vlajkovej lode Xiaomi Mi Mix 3, označenú Mi Mix 3 5G. Na rozdiel od štandardného modelu Mi Mix 3 bude novinka vybavená čipovou súpravou ­Qualcomm Snapdragon 855 s 5G modemom X50, ktorý umožní prístup k 5G internetu. Tento špičkový čip možno nájsť v rôznych vlajkových modeloch vrátane Galaxy S10. Rozdiel je aj v batérii, ktorá je väčšia (3800 mAh). Ostatné parametre vrátane ke­ramického dizajnu, 256 GB úložného priestoru a 6,39-palcového displeja AMOLED sú totožné s Xiaomi Mi Mix 3. Telefón má výsuvnú konštrukciu, ktorá umožňuje prístup k prednému selfie fotoaparátu s dvoma 12 Mpx obrazovými snímačmi, pričom displej je bez výrezu. Presný dátum uvedenia na trh nie je známy, ale spoločnosť spomenula termín máj 2019. Cena pre európsky trh je nastavená na 599 eur.

V pokračovaní reportáže z MWC sa budeme venovať priemyselnému využitiu 5G, komunikačným technológiám pre inteligentné mestá, automotive, oboznámime vás so zaujímavosťami v sekcii startupov a pavilóne venovanom grafénu.

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko, René Hubinský

Všetky autorove články
mwc smartfon 5G

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať