Image
6.3.2019 0 Comments

Reportáž: Digitálny polárny archív, ktorý strážia aj ľadové medvede

O technológii Piql sme v našom magazíne písali už viackrát. Na pripomenutie, ide o riešenie, ktoré umožňuje uchovať digitálne údaje aj stovky rokov na optickom filme, ktorý na rozdiel od magnetických či polovodičových nosičov nestráca časom svoje vlastnosti. A nie je citlivý na vonkajšie vplyvy, ako sú magnetické pole, teplota, tlak, EMP a pod.  

Okrem toho archívne médium nesie aj definíciu kódu, ktorým sú dáta zapísané, a to v podobe čitateľnej pre človeka. Nie je teda problém uložené dáta prečítať a rozkódovať aj o 500 rokov, v čase, keď mechaniky na prečítanie tradičných pamäťových nosičov budú už dávno minulosťou. Čo sme svojho času aj otestovali. Ďalšia výhoda je tá, že ide o médium bez možnosti prepisovania, takže raz zapísané údaje sú nemenné bez ohľadu na akékoľvek infikovanie škodlivým kódom alebo pokus o hacknutie. 

Údaje sa fyzicky ukladajú na 35 mm archívny film s dĺžkou 950 m, ktorý sa následne archivuje v odolnom polymérovom obale piqlBox, ktorý má takisto životnosť minimálne 500 rokov. Obal je navrhnutý tak, aby s ním mohli manipulovať manuálne aj automatické skladové systémy.

Pre mnohé organizácie je možnosť dlhodobého a bezpečného ukladania dát životne dôležitá a v tomto prípade je kľúčový aj výber miesta archivácie. Samozrejme, archívne médiá možno uchovávať aj u zákazníka alebo v prenajatom bankovom sejfe, ale Piql ponúka v tomto smere ešte jednu čerešničku na torte.

Pre zákazníkov, ktorým na ich dátach skutočne záleží, ponúka možnosť uchovávania ich cenných dát v Arktickom svetovom archíve, ktorý sa nachádza v mestečku Svalbard (Nórsko) ležiacom za polárnym kruhom na ostrove Špicbergy v Severnom ľadovom oceáne. Svalbard je demilitarizované územie a archív je umiestnený v opustených uhoľných baniach v zóne permafrostu, okolo ktorých krúžia extrémne nebezpečné ľadové medvede. 

Koncom minulého roka sa možnosť uloženia dát v arktickom archíve rozhodla využiť aj najväčšia slovenská cestovná kancelária v oblasti poznávacích zájazdov. BUBO ponúka zájazdy do 195 krajín sveta — od jedného pólu k druhému – už vyše 25 rokov. Konkurenčná výhoda spočíva v garancii, že klientom zájazd nezrušia ani vtedy, ak ich bude nahlásený nižší počet.

Výzvou pre BUBO bola potreba archivovať zbierku svojich najcennejších fotografií a videí pozbieraných počas niekoľkoročnej histórie cestovania po svete. Ako prvá súkromná firma v strednej Európe si chceli vytvoriť a navždy uchovať pamäťovú kazetu svojho pôsobenia.

Technici spoločnosti Piql preto uložili dokumenty, katalógy, fotografie a videá spoločnosti BUBO na 35 mm archívny film až na 500 rokov práve v spomínaných Špicbergoch. Vo februári 2019 ich tam vlastnoručne uložil Ľuboš Fellner, zakladateľ spoločnosti BUBO, a my sme boli pri tom, takže vám môžeme priniesť autentickú fotoreportáž z ukladania dát.


Ladislav Hodinka, CEO Piql Slovakia, a Ľuboš Fellner, zakladateľ spoločnosti BUBO


Ukladanie piqlBoxu v podzemnom archíve


Vchod do Arktického svetového archívu


Rune Bjerkestrand, riaditeľ spoločnosti Piql, počas slávnostného ukladania piqlBoxov jednotlivých zákazníkov


Vchod do opustenej uhoľnej bane, kde sa nachádza Arktický svetový archív

Súčasťou už tretieho výročného ukladania záznamov v arktickom archíve boli rôzne projekty zákazníkov Piql z celého sveta, ako aj výber svetového kultúrneho dedičstva, ktoré si podľa hlasovania verejnosti najviac zaslúži byť digitálne uložené naveky. O tom, ktoré kultúrne dedičstvo poputuje do Arktického svetového archívu, verejnosť hlasovala tri mesiace na sociálnych sieťach Piql po celom svete. Po hlasovaní sa výber v materskom nórskom Piql zúžil na túto finálnu desiatku:

1. Druhý štúdiový album skupiny The Prodigy - Music for the Jilted Generation  
2. Obraz Nočná hliadka od holandského maliara Rembrandta  
3. Prvá kniha zhotovená kníhtlačiarskym strojom - Gutenbergova biblia  
4. Vedecký objav častice Higgsov bozón od vedca Petra Higgsa  
5. Fotografie oslavujúce život nórskeho dramatika, spisovateľa a maliara Henrika Ibsena  
6. Švédsky hudobný projekt Ljudbänken  
7. Fotografie zachytávajúce históriu mesta Svalbard zo Špicbergov  
8. Architektonický dizajn španielskeho múzea moderného umenia Guggenheim Bilbao  
9. Umelecké práce oslavujúce kultúru Sámov, najstaršej etnickej skupiny z Laponska  
10. Fotografie zachytávajúce známe náboženské/pútnické miesta  

Tento výber hodnotných diel sa tak pripojil k už uchovaným pokladom, ktoré Arktický svetový archív skrýva. Nachádzajú sa medzi nimi také skvosty ako niekoľko desiatok manuskriptov z Vatikánskej knižnice, dielo Výkrik od nórskeho maliara Edvarda Muncha, nahrávky z národného archívu Brazílie a Mexika a ďalšie diela súčasného umenia. 

K tohtoročným „ukladateľom“ patrí Brazílske múzeum človeka, ktoré uložilo časť zbierky Memória de Brasileiros e Brasileiras, zloženej z viac ako 2000 digitalizovaných fotografií a 300 životných príbehov zaznamenaných v rokoch 2006 až 2016. Národné múzeum Nórska urobilo už svoj druhý vklad do archívu v podobe výberu prehľadu o nórskej kultúre a histórii.


Detail identifikačného štítka piqlBoxu spoločnosti BUBO

Európska vesmírna agentúra (ESA) uverejnila niektoré vzorové údaje získané prvým satelitom Earth Remote Sensing (ERS) z roku 1991, keď začala z vesmíru monitorovať zdravie našej planéty.  A pribudli aj ďalšie zdigitalizované rukopisy Vatikánskej knižnice, ktoré z hľadiska objemu ukladaných dát tvorili počtom najväčšiu položku.  Po ukončení vkladov do kovového kontajnera opustila delegácia vkladateľov podzemné priestory a okrem zabezpečovacej techniky ju zvonku zostali strážiť aj ľadové medvede 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Affinity Publisher: Podstatne lacnejšia konkurencia pre Adobe InDesign

25.06.2019 00:15

Britská firma Serif uvoľnila finálnu verziu publikačného nástroja Affinity Publisher pre Windows a Mac, ktorý konkuruje programom ako Adobe InDesign.  Ide o softvér na tvorbu digitálnych aj tlačených ...

Internet 10

Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje

21.06.2019 00:15

Facebook urobil nedávno veľké ohlásenie – oznámil dlho očakávanú kryptomenu libru a súbor technológií na vytvorenie trhu pre ňu. Hoci ide o ambiciózny projekt, ktorý má niekoľko jedinečných aspektov, ...

Internet

Cez Facebook a WhatsApp sa bude dať platiť kryptomenou libra

19.06.2019 00:15

Ambície Facebooku v oblasti digitálnej meny, o ktorých sa povráva už dlho, sa stávajú skutočnosťou. Spoločnosť oznámila kryptomenu nazvanú libra, ktorá umožní používateľom Facebooku a WhatsApp jednodu ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá