Reportáž: Nové tlačiarne na tlač štítkov od Epsonu na Labelexpo 2019

0

Veľtrh Labelexpo 2019, to sú stroje na tlač štítkov, nálepiek, etikiet, ale aj tašiek či iných foriem obalov s potlačou na ploche ôsmich hál výstaviska Expo v Bruseli. Keďže PC REVUE nie je primárne zamerané na profesionálnu tlač, orientovali sme sa na tlačiarne štítkov určené priamo pre firmy a e-shopy. A v tomto segmente vystavovala široké portfólio produktov spoločnosť Epson.

Hranica, odkedy je výhodná vlastná tlač štítkov, či už sú to štítky na škatule, alebo iné formy obalov, prípadne nálepky na fľaše, plechovky či štítky, ktoré sa lepia priamo na produkty, a kedy je výhodnejšie nechať si štítky vytlačiť v profesionálnej firme, je dosť neostrá.

Nedá sa exaktne špecifikovať podľa počtu kusov, ale podľa charakteru podnikania. Ako príklad uvedieme firmu prevádzkujúcu e-shop s elektronickými súčiastkami, prípadne iným tovarom, keď e-shop má v sortimente desiatky tisíc položiek a vybavuje denne tisíce objednávok. Kľúčový aspekt úspechu je dodať zákazníkovi objednávku čo najrýchlejšie, takže nechať si pre takýto e-shop tlačiť štítky externe neprichádza do úvahy. Bez ohľadu na to, koľko štítkov je potrebné vytlačiť, musí sa to urobiť in-house, teda priamo vo firme počas expedície. Opačný extrém sú štítky na veľmi drahé produkty, napríklad na fľaše whisky či archívneho vína. V takomto  prípade je prioritou profesionálny vzhľad a kvalita štítka. Nezriedka štítok obsahuje hĺbkotlač, metalické prvky a podobne. Vtedy sa aj v prípade limitovanej edície niekoľko desiatok produktov dávajú štítky tlačiť u profesionálov. Aj napriek tomu, že takáto v podstate kusová tlač vyjde pomerne draho, v porovnaní s cenou produktu je cena štítka, ktorá môže byť rozhodujúcim atribútom, aby prilákala potenciálneho zákazníka, akceptovateľná. A do tretice, ak firma vyrába určitý produkt vo veľkých sériách, je určite výhodnejšie objednať štítky v profesionálnej tlačiarni. Takže ak to zhrnieme, hranicu medzi tým, kedy sa štítky tlačia priamo vo firme a kedy sa objednávajú u profesionálov, definuje skôr čas, za ktorý musia byť štítky k dispozícii, než počet kusov. Rýchlosť tlače nálepiek, samozrejme, musí korešpondovať s rýchlosťou výroby produktu alebo v prípade e-shopu s rýchlosťou expedície. Ak výrobný cyklus produktu trvá niekoľko minút, nemá zmysel investovať do tlačiarne, ktorá zvládne vytlačiť desiatky nálepiek za sekundu.

Trendy v oblasti tlače nálepiek korešpondujú s produktovými trendmi a v neposlednom rade aj trendmi v oblasti dizajnu. Týka sa to hlavne miniaturizácie, takže stúpa záujem o tlač stále menších a menších nálepiek. Čoraz viac firiem využíva etikety, nálepky a štítky s RFID. Pri veľkých sériách rovnakých štítkov to nie je problém, ale pokiaľ je každý štítok iný, musia údaje na čipe korešpondovať s údajmi na štítku, a preto sa čipy RFID programujú počas tlače, napríklad prídavným zariadením k tlačiarni.  

 

Vo všeobecnosti nie je problém s tlačou štítkov na balenia drahých produktov, pretože tak sa cena štítka „schová“ v cene produktu. Viac treba uvažovať nad ekonómiou tlače štítkov k veľkým sériám lacných produktov, pretože pri nich sa v cenovej kalkulácii berie do úvahy každý cent. Takže veľká výzva je práve tlač štítkov na lacné produkty.

Požiadavky na kvalitu sú v tomto segmente veľmi náročné. Nie je to len o grafickej kvalite štítku, ale aj o odolnosti proti vlhkosti, vode či chemikáliám, prípadne zdravotnej neškodnosti obalov pre potravinársky priemysel. Napríklad pri výbere tlačiarne pre malý alebo domáci pivovar si treba predstaviť fľašu vychladeného oroseného piva, prípadne fľašu piva, ktorá sa na pikniku chladí v rýchlo tečúcom horskom potôčiku. A štítok to musí vydržať. To isté platí pre kvalitu a odolnosť štítkov, ktoré sa budú tlačiť pre vinárstvo. Aj tu si treba predstaviť fľašu, ktorá sa dlhý čas chladí v mise s vodou a ľadom. 

Nové modely atramentových tlačiarní Epson 6500 a 7500 sú v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi rýchlejšie, rýchlosť farebnej tlače pri modeli 7500 je až 300 mm za sekundu.

Tlačiareň 6500 má sériovú tlačovú hlavu, ktorá sa pohybuje, čo v praxi znamená pomalšiu tlač rýchlosťou 120 mm/s, ale táto tlačiareň je výhodnejšia v prípade, ak každá etiketa je iná. Nemusí to byť úplne iná etiketa k inému produktu, ale stačí, ak sa pri jednotlivých kusoch mení nejaká časť tlačenej plochy, napríklad na každej etikete je iné sériové číslo, alebo produkt je nejako personalizovaný a podobne. Inak povedané, vytlačenie prvého kusa inej nálepky je veľmi rýchle, takže ak je kritický čas do vytlačenia prvej etikety s iným motívom, je výhodná tlačiareň 6500. Pri tlači väčšieho množstva rovnakých nálepiek je zas výhodnejší model 7500. Obidva modelové rady sa dodávajú buď vo vyhotovení s automatickou rezačkou, alebo automatickým odlepovačom samolepiacich štítkov. Tento variant automaticky odstráni zadnú časť štítka, takže tlačiareň možno jednoducho integrovať do existujúcej výrobnej alebo expedičnej linky.

Šírka štítkov je od 25,4 mm do 215,9 mm, takže možno tlačiť štítky na všetky veľkosti produktov. 

V stánku Epson boli vystavované aj zariadenia na tlač štítkov na montážne účely, napríklad na označenie ističov a ďalších komponentov v rozvodných skriniach, a takisto na tlač štítkov vo forme rúrok, ktoré sa dajú navliecť na elektrické vodiče alebo na rôzne druhy potrubí.

Výhodná je možnosť upevniť takúto tlačiareň na vhodné miesto, takže kým technik jeden štítok lepí alebo navlieka, ďalší štítok sa už tlačí.

Namiesto záveru ešte niekoľko slov o trendoch v tlači etikiet a potlači obalových materiálov. Hlavný dôraz sa popri ekonomike prevádzky, kde do hry vstupuje strojové učenie a umelá inteligencia, kladie na ekológiu. Vzhľadom na záťaž životného prostredia je to doslova kritická požiadavka. Počnúc odpadom pri tlači štítkov až po recykláciu obalov so štítkami. Firmy vyrábajúce materiál na štítky musia riešiť kompromis medzi tým, aby štítok vydržal to, čo sa od neho požaduje, napríklad chladenie vína vo vedierku s vodou, ale zároveň aby sa potom pri spracovaní separovaného skleného odpadu dal od skla či plastu oddeliť.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
epson Labelexpo 2019 label printing

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať