Image
21.10.2017 0 Comments

Reportaž: VMworld 2017 / Migrácia aplikácií z dátového centra do cloudu nikdy nebola jednoduchšia

Európske podujatie pre komunitu používateľov technológií VMware sa každoročne koná na jeseň v Barcelone. Tento rok sa na ňom zúčastnilo rekordných 11 000 návštevníkov. Aby európsky VMworld nebol len kópiou amerického, kde spoločnosť tradične predstavuje väčšinu svojich najvýznamnejších noviniek, niekoľko noviniek bolo predstavených aj na starom kontinente.

Pri vstupe do konferenčného centra a všade na chodbách boli obrázky ľudí s opismi typu: „Vytváram lepšie riešenia“, „Som tvorcom nápadu“, „Mením pravidlá hry“, „Vyhľadávam a využívam príležitosti“, „Vytváram budúcnosť“ a podobne. Je to značný odklon zamerania od technológií k ľuďom. Na ilustráciu, pred dvoma rokmi boli takmer na všetkých stenách obrázky kontajnerov ako symbol masového nástupu kontajnerizácie aplikácií. CEO VMware Pat Gelsinger zdôraznil, že dochádza k transformácii trhu práce, v mnohých oblastiach nastáva jeho kreatívna deštrukcia, čo v praxi znamená čoraz intenzívnejšie nahrádzanie pracovnej sily, predovšetkým menej kvalifikovanej, automatizovanými systémami a robotmi. Naproti tomu stále rastie dopyt po kvalifikovaných špecialistoch, predovšetkým v oblastiach ako IT, mechatronika a podobne.


Šéf VMware Pat Gelsinger demonštruje možnosti ovládania cloudovej a hybridnej virtualizovanej infraštruktúry pomocou virtuálnej reality

Cloudové technológie umožňujú stále tesnejšie prepojenie reálneho a IT sveta. Vízia VMware predpokladá ľudí prepojených aplikáciami a službami bez ohľadu na hardvérovú či softvérovú platformu. V praxi to znamená akúkoľvek aplikáciu na akomkoľvek zariadení a na pozadí akýkoľvek cloud. Dynamické softvérovo definované siete umožňujú budovať inteligentnejšie a flexibilnejšie prepojené IT ekosystémy. Tie následne umožňujú využívať flexibilnejšie obchodné modely. Jeden z kľúčových cieľov VMware cloud foundation je zjednodušiť budovanie a hlavne správu privátnych cloudov a hybridných prostredí. Ďalší pilier stratégie je budovanie partnerstiev so silnými hráčmi na trhu virtualizácie a cloudových služieb. Najlepší príklad je partnerstvo VMware a IBM. David Kenny, viceprezident divízií IBM Watson a IBM Cloud, zdôraznil prínos spojenia technológií obidvoch firiem a, samozrejme, aj Dellu, do ktorého portfólia VMware v súčasnosti patrí. Výsledkom partnerstiev typu „každý cloudový poskytovateľ s každým“ je konzistentnosť služieb kľúčových poskytovateľov, ako je napríklad Amazon AWS, Google Cloud Services či Microsoft Azure.

To, že cloudové technológie sú vhodné a použiteľné len pre veľké firmy, je už mýtus prekonaný rokmi. Podľa aktuálnej potreby škálovateľná infraštruktúra, pri ktorej sa platí len za to, čo sa aktuálne využíva, je realizovaný sen takmer každého úspešného startupu. A že na prístup k aplikáciám v cloude je minimálny predpoklad smartfón a aspoň priemerne rýchle internetové pripojenie? Ďalší omyl, ktorý bol názorne vyvrátený na hlavnej prednáške. Gelsinger prezentoval príklad východoafrického farmára využívajúceho mobilnú aplikáciu NODE Africa na plánovanie sledovanie agrotechnických termínov. Aplikácia je založená na SMS a MMS a používa cloudovú databázu a platformu strojového učenia. Využíva ju 25 000 farmárov v Keni a plánujú ju rozšíriť o finančné a ďalšie služby pre farmárov.

Z hľadiska architektúr je citeľný posun, ktorý by sa dal nazvať „od dátových centier k centrám dát v hybridnej infraštruktúre“. Nové obchodné modely predpokladajú obslúženie a následnú podporu čoraz väčšieho počtu zákazníkov pri čo najnižších nákladoch a s čo najmenej pracovníkmi. Zaujímavým spestrením hlavnej prednášky bola virtuálna prehliadka virtualizovaného dátového centra, pri ktorej Pat Gelsinger ukazoval, aké jednoduché bude v blízkej budúcnosti takto spravovať cloudovú a hybridnú infraštruktúru. Stačí kliknúť na virtuálny server a vizuálne ho preniesť napríklad do cloudu.

Pri budovaní IT systémov treba myslieť aj na ich bezpečnosť. Bezpečnosť však nie je len paranoja, v dôsledku ktorej sa pracovníci zodpovední za zabezpečenie snažia všetko maximálne zabezpečiť a chrániť bez ohľadu na komfort používateľov. Preto sa čoraz častejšie preferuje pojem kybernetická hygiena. Jej cieľom je nájsť kompromis, v tomto prípade prienik dostatočného zabezpečenia a primeraného používateľského komfortu. Medzi základné piliere kybernetickej hygieny patrí definovanie privilégií, ktoré zabezpečia, že pracovník bude mať prístup iba k aplikáciám a službám, ktoré potrebuje. Ďalšie piliere sú mikrosegmentácia, šifrovanie a multifaktorová autentifikácia.

Najväčší záujem bol o technológiu HCX, ktorá umožňuje migrovať aplikácie medzi lokálnymi servermi či dátovými centrami a cloudom a takisto medzi cloudmi jednotlivých poskytovateľov navzájom o novú platformu Cloud Provider Platform a certifikačný program VMware Cloud Verified, do ktorého sa zapojili všetci významní hráči na cloudovom a virtualizačnom trhu.

HCX svojimi takmer neobmedzenými možnosťami migrácie aplikácií, samozrejme, len v rámci prostredí využívajúcich technológiu vSphere, určite veľa firmám uľahčí migráciu do cloudu, prípadne migráciu z verejného do privátneho cloudu či cloudovej služby iného poskytovateľa. V porovnaní so staršou, no veľmi úspešnou technológiou vMotion na presun virtuálnych serverov počas behu na iný hostiteľský server je HCX významný krok k automatizácii správy hybridného prostredia. Počas diskusie s novinármi prirovnali špecialisti VMware HCX k autonómnym autám, ktorým stačí zadať cieľ a ony si už nejako poradia... a môžu dokonca aj havarovať. Takže podobne ako na prvú generáciu autonómnych áut sa zatiaľ nedá úplne spoľahnúť, zrejme ani HCX sa spočiatku nebude používať na presun aplikácií kritických pre biznis.

Z ďalších predstavených nových, prípadne zlepšených produktov spomeniem vRealize Suite 2017 na integrovanú správu multicloudového prostredia, VMware Integrated OpenStack-Carrier Edition, ktorý zjednodušuje virtualizáciu sieťového prostredia pre operátorov, či PKS (Pivotal Container Service), skratka a jej anglický význam v tomto prípade nie je tlačová chyba, K v skratke má zdôrazniť, že konteajnerové služby využívajú technológiu Kubernetes.

V sekcii, kde mohli účastníci konferencie debatovať s expertmi, bol popri HCX najväčší záujem o možnosti platformy AirWatch na správu mobilných zariadení. Hovorilo sa hlavne o bezpečnosti v rámci Mobile Security Alliance. Veľa otázok smerovalo aj k dávnejšej fúzii Dellu a EMC, pri ktorej Dell – po odchode z burzy súkromná firma – získal spolu s EMC aj VMware, pričom status VMware na burze (NYSE: VMW) sa nezmenil.

Náklady spojené s účasťou redaktora na konferencii hradila spoločnosť VMware.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Architektúra a zabezpečenie sietí Wi-Fi

25.09.2018 16:03

Na podujatí TechDay´18, ktoré usporiadali spoločnosti Veracomp Slovakia a Fortinet pre svojich partnerov, nás najviac zaujal interaktívny workshop, na ktorom odborníci v skupinách riešili vybudovanie ...

ITPro

Zostane váš web dôveryhodný?

25.09.2018 15:58

V súčasnosti pravdepodobne najpopulárnejší internetový prehliadač Google Chrome po aktualizácii Chrome 68 realizovanej 24. júla bude weby fungujúce len na protokole HTTP označovať za nedôveryhodné. We ...

ITPro

Schneider Electric EcoStruxure: Internet vecí v praxi

25.09.2018 15:53

Spoločnosť Schneider Electric je globálny špecialista na manažment energií a automatizáciu. Zaoberá sa vývojom technológií a riešení na riadenie energií a procesov. Vzhľadom na to, že témy ako IoT a p ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

IWAYDAY_2018

Najnovšie videáPC forum button