SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Reportáž: Svetlo a tieň sa spojili

0

Dvojdňový Festival svetla a tieňa prilákal 30. 9. a 1. 10. 2016 do historického centra Banskej Bystrice takmer 10 000 návštevníkov. Občianske združenie Kultúrne Slovensko, organizátor akcie, pozvalo tentoraz okrem slovenských aj mladých zahraničných umelcov z Českej republiky, Maďarska a Poľska. Festival svetla a tieňa vo svojom druhom ročníku predstavil 17 umeleckých projektov. Dovedna si svetelné umelecké diela 2. ročníka festivalu pozrelo viac ako 25-tisíc obyvateľov a návštevníkov mesta. 

Druhý ročník Festivalu svetla a tieňa nadviazal na pozitívne ohlasy divákov prvého ročníka, ktorý vznikol v Banskej Bystrici v roku 2015, vyhlásenom za Medzinárodný rok svetla a technológií založených na svetle. Festival v roku 2016 predstavil najmä architektonické a historické lokálne kontexty z inej perspektívy. Tím organizátorov sa aktívne podieľal na rozvoji umenia a jeho konvenčného vnímania širokou verejnosťou prostredníctvom prepojenia historických špecifík a mestských legiend so súčasnými modernými kreatívnymi technológiami, ako je svetlo, laser, luminografia či experimentálna hudba. Festival tak divákom sprostredkoval silu rozvoja technológií, ich význam a vplyv. Cieľom festivalu je šírenie myšlienky spojenia umenia, svetla a optických technológií v našom každodennom živote. Koncepcia spojila nielen rôzne druhy umenia, ale poskytla mladým, ešte neetablovaným umelcom, študentom umeleckých škôl, ako je Akadémia umení v Banskej Bystrici alebo VŠVU v Bratislave, a kreatívcom z občianskych združení možnosť veľkorysej realizácie a vzájomnej inšpirácie.

V rámci festivalu spoločnosť Canon v spolupráci s AQT, Getac a našou redakciou usporiadali  workshop pre fotografov, na ktorom si záujemcovia mohli pod vedením profesionálneho fotografa Petra Brichtu bezplatne vyskúšať techniky fotenia v noci. Workshop sa tešil veľkému záujmu a za dva dni sa na ňom vystriedalo takmer 80 účastníkov. Tí si mohli prakticky vyskúšať najnovšiu techniku Canon a na záver si svoje fotografie vytlačiť. Naša redakcia sa podieľala na festivale ako mediálny partner a návštevníci sa mohli stretnúť s našimi redaktormi a odniesť si ukážkové čísla PC REVUE.

 


 

 

 

Zobrazit Galériu

Dagmar Rajčanová, René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať