Image
12.11.2017 0 Comments

Reportáž: Mobil s hardvérovou podporou umelej inteligencie

Tak ako pri každej vlajkovej lodi aj v prípade nového telefónu ­Huawei Mate 10 sa ešte pred jeho oficiálnym uvedením ­disku­tovalo o tom, čo zaujímavé prinesie.My sme mali príležitosť oboznámiť sa s novinkou štyri dni pred jej oficiálnym predstavením na podujatí pre novinárov vo Viedni, samozrejme, na informácie platilo prísne embargo.

Dobrá živná pôda pre spomínané diskusie, navyše oficiálna, bolo uvedenie nového čipu Kirin 970 využívajúceho 10 nm technológiu na veľtrhu IFA. Nebolo ťažké si domyslieť, v ktorom smartfóne bude prvýkrát použitý. Osemjadrový SoC (System on Chip) má 4 výkonné jadrá Cortex A73 taktované na 2,4 GHz a ďalšie štyri úsporné jadrá Cortex A53 na 1,8 GHz. Integrované je aj 12-jad­rové GPU, teda grafický čip Mali G72MP12, duálny obrazový procesor na spracovanie obrazu z fotoaparátu a 32-bitový signálový procesor, ktorý zvládne dekódovať HiRes audio vzorkované na 384 kb/s. Najviac otázok však vyvolala informácia, že na čipe je integrovaný aj koprocesor pre umelú inteligenciu na báze neurónových sietí, označovaný NPU, čo voľne interpretované znamená ­neurónový procesor.

Polemika o prvenstve

Huawei Mate 10 alebo Apple iPhone 8? Obidvaja výrobcovia tvrdia, že im patrí svetové prvenstvo v integrácii hardvérovej podpory umelej inteligencie do smartfónov, a obidvaja majú svojím spôsobom pravdu. Nový iPhone 10 bol prvý smartfón s umelou inteligenciou, no čipová súprava Kirin 970 od Huawei s integrovanou podporou neurónových sietí bola predstavená už na veľtrhu IFA, teda ešte skôr, než Apple predstavil svoj čip Apple A11 Bionic pre iPhone 8 a iPhone X. Tak či onak, niečo, čo predstavia takmer súčasne dvaja významní výrobcovia smartfónov, už nie je virtuálny koncept, ale realita. Niečo, čo sa v krátkom čase stane štandardom, aby vývojári mohli možnosti NPU integrovať do svojich aplikácií s cieľom dosiahnuť, aby sa virtuálna a rozšírená realita a predovšetkým umelá inteligencia v aplikáciách prelínala s každodenným životom. Zrejme je len otázkou času, kedy svoje riešenia s umelou inteligenciou predstavia aj ďalší výrobcovia smartfónov.

Koprocesor pre umelú inteligenciu

Do telefónov stále viac preniká umelá inteligencia a v súčasnosti sa väčšina výpočtovo náročných akcií s ňou spojených odohráva na výkonných serveroch v cloude. Na dosiahnutie čo najrýchlejšej reakcie sa jednoduchšie výpočty algoritmov umelej inteligencie čoraz častejšie realizujú aj lokálne priamo v smartfóne.

NPU je potrebný napríklad na analýzu reči, nielen na rozpoznanie, ale aj na porozumenie kontextu, rozpoznávanie obrazu a podobne. ­Samozrejme, neurónový koprocesor (NPU) v smartfóne napriek tomu, že intenzívne využíva paralelné spracovanie, nemôže konkurovať ­špecializovaným zariadeniam, ako je napríklad ­Google TPU2, prípadne NVIDIA Volta, ale hardvérová podpora umožňuje realizovať niektoré výpočty týkajúce sa AI a neurónových sietí až 25× rýchlejšie než CPU, samozrejme, v špecifických úlohách.

Polemika o kompatibilite

Huawei deklaruje, že možnosti NPU budú môcť vo svojich aplikáciách využívať aj vývojári tretích strán, k dispozícii budú mať SDK Android NN API/Kirin NN API. Na prvý pohľad skvelé, no treba sa zamyslieť nad kompatibilitou takýchto aplikácií a riešiť, čo v prípade, ak bude androidová aplikácia spustená na smartfóne inej značky alebo na inom modeli od Huawei. Z toho vyplývajú reálne možnosti – podpora umelej inteligencie má v súčasnosti praktické uplatnenie len v nadstavbe používateľského rozhrania a pribalených aplikáciách, typický príklad je aplikácia Fotoaparát. Vývojári tretích strán začnú koprocesory pre umelú inteligenciu intenzívnejšie využívať, až keď sa stane štandardom.

Huawei Mate 10 a Mate 10 Pro – prvé dojmy

V segmente vlajkových lodí sa stáva štandardom kombinácia kovu a skla. V prípade Huawei Mate 10 tieto materiály na seba nadväzujú v plynulých, ladných, a čo je dôležité, aj ergonomicky príjemných krivkách. Odolnosť proti vode a prachu je deklarovaná podľa štandardu IP67. Pre displej s pomerom strán 18:9, teda 2:1 je typické, že 6-palcová uhlopriečka sa dá zabudovať do tela smartfónu veľkosti typickej pre dosiaľ používané 5,5-palcové uhlopriečky. Displej má rozlíšenie 2160 × 1080 pixelov a farebný priestor NTSC pokrýva na 112 percent. Verné farby a široké pokrytie gamutu sú dôležité pre HDR 10. Smart split screen umožňuje lepšie využitie plochy displeja v režime na šírku.

K dispozícii budú farebné varianty s marketingovo príjemne znejúcimi názvami midnight blue, pink gold, mocha brown a titanium gray. Zadnej stene zo skla dominuje pre Huawei už tradičná dvojica objektívov, v prípade Mate 10 majú optiku Leica Summilux. Do väčšieho tela smartfónu podnikovej triedy sa zmestí aj väčšia batéria, v tomto prípade s kapacitou 4000 mAh, ktorá bez problémov vydrží dva dni bežného používania. Dôležitá je však nielen kapacita batérie, ale aj rýchlosť nabíjania. Technológia Huawei Supercharge cez port USB-C nabije za 30 minút batériu na 58 percent kapacity.

Nadstavba používateľského rozhrania EMUI 8

Používateľské nadstavby od Huawei, hlavne posledné verzie EMUI 5.0 a 5.1, ponúkajú dobrý kompromis medzi množstvom poskytovaných funkcií a predinštalovaných aplikácií, komfortom a jednoduchosťou. Huawei Mate 10 má implementovanú novú verziu s označením EMUI 8.0. Prečo boli preskočené verzie 6 a 7? Odpoveď je jednoduchá, nová nadstavba je šitá na mieru pre najnovší operačný systém Android 8.0 Oreo. Ako už bolo spomenuté, práve používateľská nadstavba je ideálne pole pôsobnosti pre NPU a zrejme tento koprocesor aj pomerne intenzívne využíva, pričom s každou aktualizáciou budú scenáre využitia NPU pribúdať - s dôrazom na vyšší výkon a lepšiu používateľskú skúsenosť, a to všetko pri nižšej energetickej náročnosti. Ako príklad bolo demonštrované automatické prispôsobenie displeja na nočné používanie redukciou modrej zložky svetla. Možno na oficiálnom predstavení budú prezentované aj sofistikovanejšie scenáre.

Fotoaparáty

Na prezentácii sa možnosti fotoaparátu ­Huawei Mate 10 charakterizovali ako posun od umeleckých efektov k inteligentnému fotografovaniu. Huawei sa zameral na riešenie troch najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú mobilní fotografi. Buď sa premešká správny okamih záberu, alebo je záber rozostrený, prípadne nemá veľkú výpovednú hodnotu, čiže na ňom nevyniká hlavný motív. Veľkú výzvu pre fotoaparáty smartfónov predstavujú snímky v šere. Premeškanie ideálneho okamihu záberu súvisí s oneskorením expozície po stlačení spúšte a neostré snímky sú zapríčinené hlavne tým, že ostriaca automatika nesprávne vyhodnotila snímanú scénu alebo pri operatívnom zábere nestihla dokončiť zaostrovanie. A práve pri riešení týchto problémov sa ideálne uplatní umelá inteligencia. Do akej miery sa Huawei podarilo naznačené problémy vyriešiť a čo reálne dokáže tandem duálna kamera + ­duálny obrazový procesor + koprocesor NPU na báze neurónových sietí, uvidíme pri testovaní. Objektívy majú svetelnosť f/1.6 a rozlíšenia snímačov 12 Mpx RGB + 20 Mpx monochromaticky. Umelá inteligencia sa môže učiť z miliónov záberov od amatérskych aj profesionálnych fotografov. Dvojica objektívov umožňuje pracovať s hĺbkou záberu podobne ako pri Huawei P9, P10 a mnohých konkurenčných „dual lens“ riešeniach. Fotoaparát Mate 10 dokáže v spolupráci s výkonným obrazovým procesorom generovať takzvaný umelý bokeh, teda oddeliť ostré popredie, napríklad ­portrét, od umelo rozostreného pozadia. Aj toto je parketa pre umelú inteligenciu, takže pri testovaní uvidíme, ako to bude fungovať v praxi.


Externá pripojiteľná 360-stupňová kamera EnVision, ktorá dokáže snímať 5K fotografie a 360-stupňové videá s rozlíšením 2K

Väčšina používateľov fotí mobilom v auto­matickom režime, pretože pre nich je hlavnou prioritou pohotovosť. Napriek tomu, že ich smartfóny majú implementované režimy typu portrét, jedlo, krajina, nočná scéna a podobne, tie sa nevyužívajú až tak často ako prednastavená automatika. A to je ďalšia oblasť, kde sa môže uplatniť umelá inteligencia. Na základe rozoznania scény, ak ide napríklad o jedlo, portrét, nočné zábery, snímky v protisvetle a podobne, sa nastaví automaticky najvhodnejší režim. Pri fotografiách jedál sa kladie dôraz na farebnosť, pri portrétoch sa zasa rozpoznáva, čo má byť ostré popredie a čo rozostrené pozadie.

Maximum na kvalitné spojenie

Pri vývoji nového smartfónu sa brali do úvahy aj scenáre, ktoré sú čoraz bežnejšie, napríklad bezproblémové spojenie vo vysokorýchlostných vlakoch, ktoré dosahujú rýchlosť až 300 km/h. Huawei Mate 10 podporuje technológie 4×4 MIMO a LTE Category 18 1,2 Gb/s. LTE je podporované aj na sekundárnej SIM karte v konfigurácii dual SIM.

Práca na veľkej obrazovke

Hlavne firemní používatelia mienia využívať možnosti svojho smartfónu aj na veľkých obrazovkách monitorov, prípadne pri prezentovaní chcú využiť televízor alebo projektor. Konkurencia túto požiadavku rieši pomocou dokovacej stanice dodávanej ako extra príslušenstvo. Huawei pripojenie k zobrazovacím zariadeniam využil elegantnejšie, stačí, ak sa pripojíte cez kábel USB-C k monitoru pomocou vhodnej redukcie. Na predstavení vo Viedni bola na pripojenie použitá redukcia na HDMI od Applu, určená pre MacBook. Na veľkej obrazovke je zobrazená pracovná plocha a aplikácie v oknách, tak ako sme zvyknutí pri desktopových operačných systémoch. Displej smartfónu sa môže využívať ako inteligentný touchpad, samozrejme, na čo najkomfortnejšiu prácu môžete cez bluetooth pripojiť klávesnicu a myš. Zobrazovanie je nezávislé, takže počas tvorby textu v textovom editore môžete pokojne zo smartfónu telefonovať bez toho, aby to ovplyvnilo zobrazenie na veľkej obrazovke.

Príslušenstvo a ceny 

Spolu s Huawei Mate 10 a Mate 10 Pro bola predstavená aj externá pripojiteľná 360-stupňová kamera EnVision, ktorá dokáže snímať 5K fotografie a 360-stupňové videá s rozlíšením 2K, powerbank SuperCharge, podporujúci rýchle nabíjanie s nízkym napätím 4,5 V/5 A a inteligentná váha The Smart Scale, ktorá dokáže prostredníctvom mobilnej aplikácie sledovať a analyzovať informácie o zdraví, ako je percento telesného tuku a index telesnej hmotnosti.

Model Huawei Mate 10 na našom trhu zatiaľ nebude. Mate 10 Pro bude na Slovensku dostupný približne v druhej polovici novembra, a to za 789 eur.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Problémy a slabiny biometrického zabezpečenia

16.12.2018 14:48

Aktuálne sme svedkami veľkého rozširovania biometrického zabezpečenia. Či už má formou odtlačku prsta, rozpoznávania tváre, alebo skenovania očnej dúhovky, je nepochybne veľmi populárne. Problém je v ...

Magazín

Prehrávanie hudby vo vysokej kvalite aj cez bluetooth

16.12.2018 14:24

Kvalitu reprodukcie reťazca zvukových zariadení určuje najslabší prvok. V mnohých prípadoch to nie je ani prehrávač, ani zosilňovač, ani reproduktory či slúchadlá, ale kvalita hudobnej nahrávky a v pr ...

Magazín

Samsung Galaxy A9: Prvý smartfón so 4 objektívmi

16.12.2018 13:05

Po uvedení Samsungu Galaxy A7, ktorý priniesol do strednej triedy tri objektívy, sme boli zvedaví, čím prekvapí A9, najvyšší model „áčkovej“ rodiny. Na premiére v Miláne sme sa zúčastnili, takže môžem ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button