Reportáž: IFA Global Press Conference

0

Demografické zmeny určujú trendy spotrebnej elektroniky

Výber dejiska tradičnej tlačovej konferencie IFA Global Press Conference bol jednoznačný – Hongkong a Šenčen pri príležitosti otvorenia prvého ročníka CE China. Je to čínsky variant etablovaného a čoraz populárnejšieho veľtrhu IFA,  ktorý sa bude konať na jeseň v Berlíne. Načasovanie berlínskeho podujatia nie je náhodné, cieľom je predstaviť produkty, ktoré budú na predvianočnom trhu.

Analytici a zástupcovia veľkých firiem, predovšetkým nemeckých a čínskych, prezentovali  na tlačovej konferencii trendy a perspektívy rozvoja v oblasti spotrebnej elektroniky.  

Jeden z kľúčových faktorov ekonomického rastu je zdravotná starostlivosť, preto sú v tejto oblasti nevyhnutné štrukturálne zmeny na všetkých úrovniach. K zdravému životnému štýlu významne prispieva zdravá kuchyňa, presnejšie kuchynské spotrebiče umožňujúce jednoduchú prípravu zdravých jedál. Vzduch v miestnostiach má 10 – 30-krát horšiu kvalitu ako vzduch vonku. Do hry vstupuje prach, výpary a rôzne alergény. Dôsledkom sú alergie a chronické respiračné ochorenia. Účinnú prevenciu  poskytnú  zariadenia na čistenie vzduchu, napríklad Philips Air. Neustále sa bude rozširovať ponuka zariadení, ktoré možno kategorizovať ako personálne zdravotné. Prepojené zariadenia, ako je napríklad Philips Health Hatch, kombinujú monitorovanie zdravotného stavu a aktivít fitnes.  

V súčasnosti polovica svetovej populácie žije v mestách, rastie podiel „single“, teda osamelo žijúcich ľudí, či už skutočných, alebo odlúčených. Z toho vyplývajú problémy týkajúce sa zvládnutia domáceho hospodárstva a sebestačnosti vo vyššom veku. Ďalší fenomén, predovšetkým v Ázii a Afrike, je čoraz vyšší podiel pracujúcich žien, čo má za následok nevyhnutnosť vyššieho zapájania sa ostatných členov rodiny do domácich prác. Výrobcovia spotrebnej elektroniky sa preto logicky zameriavajú čoraz viac na špecifické potreby tohto segmentu zákazníkov.

Mení sa aj spôsob konzumovania informačného obsahu. Obrovské kvantá informácií, ktoré sa na nás dennodenne valia zo všetkých kútov sveta bez ohľadu na to, či sú pre nás užitočné, alebo nie, spôsobujú radikálne skrátenie času sústredenia pozornosti, ktoré im venujeme.  V roku 1998 bolo priemerné trvanie fókusu pozornosti na jeden zdroj informácií, napríklad noviny pri rannej káve, 12 minút, dnes sa to skrátilo na 12 sekúnd. Toľko trvá jedno skontrolovanie statusov.

Výstava sa konala len v jednej hale obrovského výstaviska v Šenčene. V tomto prípade však naplno platilo úslovie, že menej je neraz viac. Výstavu sme prešli za tri hodiny a konštatujeme, že sa jej tvorcom podarilo splniť ciele a posolstvá, ktoré mala komunikovať. Návštevníkom poskytla prierez produktov využívajúcich nové trendy, ktoré sú symbiózou informačných technológií a spotrebnej elektroniky.

 

Slávnostné otvorenie premiérového ročníka výstavy  Ce China. V strede Dr. Christian Göke, CEO Messe Berlin, naľavo od neho viceprimátor Šenčenu

Najzaujímavejšie exponáty

Okrem kuchynských spotrebičov pútali pozornosť návštevníkov predovšetkým smartfóny, okuliare na virtuálnu realitu, inteligentné hodinky, náramky a ďalšie personálne koncipované zariadenia. Ani jeden z prezentovaných mobilných telefónov sa s vysokou pravdepodobnosťou nedostane na náš trh, preto ich nebudeme podrobnejšie predstavovať, len konštatujeme, že pre čínskych konštruktérov a dizajnérov je jednoznačný vzor iPhone 6 a vlajkové lode Samsungu s displejom bez zaoblených hrán.

Inteligentné kuchynské spotrebiče vystavovali nielen známe nemecké značky, ale aj ázijskí výrobcovia

Mladá generácia sa zaujímala aj o spotrebiče podporujúce zdravý životný štýl

Veľa stánkov bolo zameraných na personálnu zdravotnú starostlivosť a telemedicínu

V jednotlivých expozíciách nechýbali drony, audiotechnika či nové konštrukcie elektronických hudobných nástrojov. Naše očakávania prekonala čelenka snímajúca EEG, pričom detegované impulzy sa dali využiť nielen na ovládanie hier, ale napríklad aj na precvičovanie koncentrácie pre hyperaktívne deti. Zážitkom bola aj reprodukcia hudby zo slúchadiel, ktoré sa nedávajú na uši či do uší, ale zvuk šíria vibráciami cez kosti. Tvar gongu sa stal inšpiráciou pre niekoľko výrobcov reproduktorových súprav. Či bol pôvodcom brilantného zvuku jeden plochý reproduktor veľkého priemer alebo kruhové teleso obsahovalo viac rovnakých,  prípadne rôznych reproduktorov, sa nám nepodarilo zistiť.

Firma Livall vystavovala multifunkčnú inteligentnú cyklistickú helmu, ktorá pomocou svietiacich plôch zviditeľňuje cyklistu za zníženej viditeľnosti a umožňuje mu indikovať zmenu smeru. Helma je pripojená cez bluetooth k smartfónu a umožňuje hands-free telefonovanie a prehrávanie hudby. Najväčšia pridaná hodnota je však výstražný núdzový systém, vybavený citlivými senzormi. Po prípadnej indikácii pádu helma 30 sekúnd vyčkáva, či sa cyklista nepostaví, prípadne nebude pokračovať v jazde. Ak zostal nehybný alebo senzory indikujú nekoordinované pohyby, typické pre šok alebo kŕče, aktivuje sa systém privolania pomoci s presným určením miesta, kde k nehode došlo.

Inteligentná cyklistická helma schopná privolať pomoc

Veľkej pozornosti návštevníkov sa tešili okuliare na virtuálnu realitu

Aj takúto podobu môže mať herný počítač

Pozvánka do Berlína

Tlačová konferencia konaná tradične s niekoľkomesačným predstihom pred najprestížnejším európskym veľtrhom IFA má za úlohu upriamiť pozornosť na toto podujatie. Preto si organizátori nechali aj nejaké tromfy v rukáve, ktoré boli na tlačovej konferencii len predstavené a budú vystavované až v jeseni. Čínska firma predstavila prototyp okuliarov na virtuálnu realitu, ktoré už nemajú veľkosť, hmotnosť a tvar zváračskej kukly, ale slnečných okuliarov. Majú hmotnosť len 78 g a hrúbka v časti, kde je uložená elektronika, je iba 16 mm. Na CE China bol vystavovaný len prototyp v zamknutej sklenej vitríne.  Materiál rámu je hliník, takže nebude problém s prípadným odvodom tepla. Zorné pole okuliarov je 100 stupňov a rozlíšenie displejov je 2K+ (2560 × 1024 pixelov). Latencia 10 ms a obnovovacia frekvencia 90 Hz smeruje tieto okuliare do spotrebného, profesionálneho aj herného segmentu používateľov. Okuliare sa dajú pripojiť cez bluetooth 4.0  nielen k mobilnému zariadeniu, ale aj k PC a špecializovanému zariadeniu D BOX  v tvare mobilného telefónu.

Druhá zaujímavá upútavka ukázala 360-stupňovú kameru Panono, prezentovanú autorom a majiteľom startupovej firmy  Jonasom Pfeilom. Guľové teleso kamery obsahuje 36 vhodne rozmiestnených miniatúrnych kamier, každú s rozlíšením 3 Mpx, takže celkové rozlíšenie kamery je 108 megapixelov. Kamera je pripojená cez Wi-Fi na cloudovú službu. Tá z čiastkových záberov vytvorí 360-stupňovú snímku, ktorú si môžete interaktívne prezerať na smartfónoch a tabletoch.

Na veľtrhu IFA,  ktorý sa bude konať v Berlíne 2. – 7. Septembra, samozrejme, uvidíte aj veľa noviniek z oblasti doplnkov a spotrebičov pre inteligentnú domácnosť a veríme, že aj nové modely smartfónov a sofistikované príslušenstvo.

 

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať