Image
14.11.2017 0 Comments

Reportáž: Fujitsu Forum 2017 Mníchov

Témami tohtoročného Fujitsu Forum v Mníchove boli Workplace 2025, Digital Co-creations, umelá inteligancia (AI) a Cyber Threat Intelligence, ktoré sa týkajú digitálnej transformácie.

Digital Workplace 2025 považuje za najdôležitejší aspekt človeka ako používateľa, ktorý bude veľmi mobilný, sociálny a inteligentný. Inteligencia v tomto prípade znamená, že sa technológia musí priblížiť k používateľovi, aby sa mohol jednoduchšie pripojiť, spolupracovať a podieľať sa na inováciách. Tomu má pomôcť umelá inteligencia a rozšírená realita. Podstata celej myšlienky je v tom, že sa má technológia pohybovať s používateľom, a teda ju má mať všade so sebou. Má byť inteligentná, prispôsobivá životnému štýlu, viacgeneračná a s nízkym dosahom na životné prostredie. Príkladom prvkov umelej inteligencie v týchto štyroch odvetviach môže byť speech-to-text (voice-to-text), ktorý bude mať význam napríklad v zdravotníctve, alebo autentizácia pomocou elektronického podpisu na prepravu tovaru.

Požiadavky na digitálnu transformáciu však musia prísť zo strany vedenia organizácie, aby ich IT následne spracovalo.

Spoločnosť Fujitsu sa pri formulovaní týchto štyroch tém riadila prieskumom, ktorý urobila celosvetovo vo viacej ako 1650 organizáciách na svete.

PACT (People, Actions, Collaboration, Technology) sú štyri podmienky digitálnej transformácie. Podľa Duncana Taita, ktorý vo Fujitsu pracuje ako Corporate Executive Officer and Head of EMEIA and Americans, Digital CO-creation skúsila sama na sebe v spolupráci s firmou Siemens Gamesa pri výrobnej kontrole vrtúľ veterných elektrární. Na analýzu veľkých dát zo skenu vrtuľových listov využívajú strojové učenie a na automatizáciu spracovania a skenov využívajú umelú inteligenciu, vďaka čomu sa môže pracovník zamerať na dôležité dáta. Podľa Duncana Taita však vlastníctvo takejto technológie nestačí, a preto treba splniť kompletný reťazec PACT (ľudia – akcie – spolupráca – technológie), ktoré sú podľa neho kľúčovými prvkami úspešnej digitálnej transformácie. V prepojenom svete ide o technológie s možnosťou poskytnúť lepšiu ponuku používateľom, ktorými sú cloud, internet vecí, umelá inteligencia a bezpečnosť.

Výstava produktov spoločnosti Fujitsu bola bohatá a iba ťažko spomenúť všetko. Za zmienku však určite stojí najvýkonnejší server Fujitsu Sparc M12-2s. V serveri sa nachádzajú dva sockety na procesor SPARC64 XII a oba sú chladené vodným chladením. Výhodná je možnosť prepojenia až 16 serverov tohto typu, čím sa získa výkon 32 procesorov. Procesor je 12-jadrový s možnosťou postupnej aktivácie jednotlivých jadier na regulovaný výkon. Server bol prezentovaný v zlatej farbe a zapôsobil azda na každého. Výstava ponúkla mnoho ďalších produktov, ako sú servery, stolové počítače, displeje, monitory a notebooky. Z noviniek zaujala druhá generácia notebooku Lifebook U748 so 14" displejom a jeho väčší brat U758 s veľkosťou 15,6".  Tento rad je špecifický použitím biometrickej autentifikácie pomocou Palm vein senzora. Ide o technológiu, ktorá identifikuje osoby pomocou skenu krvného riečiska na dlani. Vývoj týchto senzorov firma Fujitsu dotiahla do štádia, keď je ich veľkosť podobná snímaču odtlačkov prstov. O pohon zariadení sa stará 8. generácia procesora Intel Core i7 a vo výbave okrem klasických portov VGA, HDMI, a USB nájdete aj nový USB typu C. Oba modely možno pripojiť na dokovaciu stanicu, ktorá ponúka ďalšie možnosti. Zaujímavá „dizajnovka“ bol podnikový notebook s 13,3-palcovou obrazovku a hmotnosťou iba 920 g. Zaujme jeho minimalistický dizajn a červená matná farba, ktorá vynikala medzi všetkými notebookmi. Takisto je k dispozícii v čierno-sivej farbe. Začiatkom nového roka bude dostupný s najnovším procesorom 8. generácie Intel Core aj senzorom Palm vein.

Zobrazit Galériu
Autor: Adam Lukáč

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

PR: BridgeWaterBlu vstupuje na slovenský trh

11.09.2018 00:00

Česká spoločnosť BridgeWaterBlu, ktorá je súčasťou najväčšej súkromnej vzdelávacej skupiny EDUA Group, vstupuje na slovenský trh. BridgeWaterBlu pôsobí v oblasti IT personalistiky a stavia svoj brand ...

Biznis

Svetové ekonomické fórum: Umelá inteligencia môže spôsobiť kolaps globálneho finančného systému

21.08.2018 00:15

Umelá inteligencia bezpochyby zmení svet, ako ho poznáme. Prinesie revolúciu v spôsobe podnikania, komunikácie či vzdelávania. Predpokladá sa, že prínosy prevážia jej zlé stránky. Nová správa Svetovéh ...

Biznis

Inovovaná služba Orange TV je k dispozícii aj cez satelit

17.08.2018 00:00

Orange významne inovoval ponuku televíznych programov a okrem optiky a internetu pribudla možnosť príjmu vez satelit, takže služba je dostupná pre 99% domácností na Slovensku. Na začiatku tlačovej kon ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

codefest

Najnovšie videáPC forum button