Image
3.12.2019 0 Comments

Renault ZOE prichádza už v 3. generácii

Renault uvádza na Slovenský trh horúcu novinku, 3.generáciu svojho veľmi úspešného modelu ZOE. V súčasnosti ide v rámci Európy o najpredávanejší elektromobil o čom svedčí viac už 200 000 predaných kusov. Flotila ZOE už má za sebou už viac ako 4 miliardy prejazdených kilometrov bez miestnej produkcie CO2. Najnovšia generácia bola preto veľmi očakávaná a ako to vypadá tak rozhodne nesklame.

Nový ZOE je zvonka faceliftom aktuálnej verzie s novou prednou mriežkou masky, novými Full LED svetlometmi, hmlovkami aj zadnými skupinovými svetlami. Tie majú dokonca animované smerovky.

Najviac zmien však novinka prináša vo vnútri. Tou hlavnou je systém pohonu. Ten teraz obsahuje novú batériu s kapacitou 52 kWh a nový motor s výkonom 136 k (100 kW).

Najväčšou konkurenčnou výhodou je však systém nabíjania. ZOE je možné nabíjať vstavanou nabíjačkou systému Cameleon s výkonom až 22 kW AC (3 fázový striedavý prúd) známou aj z predchádzajúcej generácie. Pribudla však možnosť príplatkového DC nabíjania výkonom 50 kW na rýchlo nabíjacích staniciach. Túto nabíjačku si pri kúpe môžete priplatiť za 1 000 eur. Touto cestou sa dokáže za 30 minút dobiť na ďalších asi 150 km jazdy.

S plne nabitou batériou môže Renault ZOE dosiahnuť dojazd až 395 km (WLTP). Takúto kombináciu nabíjania neponúka v tejto kategórii žiadny iný model. Zväčšenie kapacity batérie sa naviac podarilo dosiahnuť optimalizáciou jej konštrukcie pri zachovaní rovnakých rozmerov. Nová batéria Z.E. 50 má tiež schopnosť dodávať väčší prúd , takže možno použiť nový motor R135. Prevádzková teplota batérie je riadená systémom externej ventilácie, ktorá tlačí vzduch  na ochladenie alebo opätovné ohrievanie, aby sa teplota udržala v ideálnom prevádzkovom rozsahu. Nový je aj systém rekuperácie ktorý má teraz dva stupne.

Voličom režimov sa dá zaradiť režim B ktorý po ubratí plynu spúšťa zosilnenú rekuperáciu so zvýšeným brzdným účinkom až do rýchlosti 7km/h. Novinka ponúka dve úrovne motorizácie: motor 80 kW (R110) známy z predchádzajúcej generácie, rovnako ako nový variant 100 kW (R135) ktorý má krútiaci moment 245 Nm, čo umožňuje zrýchliť z 0 na 100 km/h za menej než 10 sekúnd. Okrem toho je najvyššia rýchlosť nového ZOE zvýšená na 140 km/h.

Tradičné odporové telesá sú teraz nahradené tepelným čerpadlom aby bol obmedzený dopad  kúrenia a klimatizácie na dojazd vozidla. Aplikácia MY Renault teraz umožňuje diaľkové zapnutie kúrenia alebo klimatizácie vozidla, ktoré sa dobíja, a to bez vplyvu na dojazd.

Nový model ZOE prichádza s 10-palcovou obrazovkou. Zobrazenie integruje hlavné asistenčné prvky riadenia a všetky špecifické parametre elektrickej jazdy, vrátane ekonometrov, ktoré ďalej podporujú ekologickú jazdu. Vo verziách vybavených navigáciou rovnako zobrazuje mapy GPS. Vodič si podľa svojho želania nastaví farebnosť počítača a rozvrhnutie rôznych informácií na obrazovke. Multimediálny systém Renault EASY LINK je rozšírený o špecifické funkcie elektrického vozidla ako je zobrazenie zostávajúceho času do úplného nabitia a kilometrov do nabitia. Umožňuje tiež prepojenie so smartfónom a zobrazenie aplikácií Apple CarPlay a Android Auto.

Aplikácia MY Renault kombinuje škálu funkcií, ktoré sú užitočné pri riadení vozidla na diaľku: kontrola úrovne batérie a stavu nabitia, plánované dobitie počas dopravnej špičky, zapnutie alebo programovanie kúrenia alebo klimatizácie pre dosiahnutie optimálnej teploty 21 °C v okamihu odjazdu, bez toho, aby sa tým znížil dojazd. Tiež zobrazuje akčný rádius na navigácii. Plánovač trasy obsiahnutý v MY Renault navrhuje trasu, ktorá zobrazuje najvhodnejšie dobíjacie stanice, ich obsadenosť a celkový čas jazdy, vrátane zreteľa na dobu nabíjania.

Nový Renault ZOE je už reálne dostupný v dvoch motorizáciách s výkonom 80 kW a 100 kW a troch stupňoch výbavy. Cena sa pohybuje od 31 900 eur do 35 500 eur. Obe verzie používajú akumulátor s kapacitou 52 kWh.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Najvýkonnejšia veterná turbína na svete má list vrtule dlhý 107 metrov

15.01.2020 00:00

Holandská spoločnosť Eneco začala odoberať energiu vyrobenú prototypom veternej turbíny Haliade-X 12 MW od spoločnosti GE Renewable Energy. Prototyp bol nainštalovaný v prístave Maasvlakte-Rotterdam. ...

Technológie

Uniknuté fotografie potvrdzujú názov Galaxy S20 pre ďalší vlajkový smartfón Samsungu

13.01.2020 17:00

Zdá sa, že nebude existovať žiadny Samsung Galaxy S11. Prvé zábery Galaxy S20 Plus, publikované na webe XDA Developers, potvrdzujú dohady z posledného obdobia, že Samsung skočí vpred rovno na označeni ...

Technológie

Shell a IONITY spájajú sily pri budovaní nabíjacích staníc pre elektromobily

11.01.2020 16:06

Projekt siete nabíjacích staníc IONITY otvoril Maďarsku spolu so sieťou čerpacích staníc Shell prvý spoločný ultrarýchly nabíjací hub pre elektromobily s výkonom 350 kW. Ide o jednu z prvých lastoviči ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá