Image
14.8.2019 0 Comments

Redizajn e-schránok: zmeny testovali odborníci aj používatelia

Kam klikne používateľ, keď chce podpísať elektronický dokument? A ako automaticky vytriedi doručené správy? Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) posledné mesiace odborne skúmala používateľské správanie, vylepšovala funkcie v e-schránkach a testovala realizované zmeny. Práce na týchto vylepšeniach sú takmer na konci a ich výsledkom je intuitívnejšia a pohodlnejšia práca v prostredí elektronických schránok.

Nepretržité zlepšovanie funkcionality a kvality, zjednodušovanie používania či zvyšovanie bezpečnosti softvéru patrí medzi priority softvérových výrobcov. Týmto prioritám sa na dennej báze venuje aj NASES v rámci prevádzky Ústredného portálu verejnej správy a kontinuálne prináša jeho nové verzie.

Zmeny, na ktorých začala agentúra pracovať ešte koncom roka 2018, nevznikali „od stola“. Sú výsledkom série testovaní, ktoré v celom procese prebiehali v spolupráci s UX dizajnérmi. Ich hlavným poslaním je zaoberať sa pocitmi človeka pri práci so systémom a vytvoriť dizajn, ktorý zabezpečí jednoduché a intuitívne používanie produktu, v tomto prípade elektronických schránok. „V oblasti realizovaných zmien NASES postupovala v súlade s výsledkami guerilla testovaní, pri ktorých sa overuje kvalita riešení priamo v uliciach, ďalej sledovala výsledky kvalitatívnych testovaní či klik testov, ktoré poukázali na reálne potreby užívateľov,“ hovorí Peter Ďurica, generálny riaditeľ NASES.

Podnety na vytváranie tzv. rozvojových tém, a teda nových funkcií, získavala agentúra priamo od používateľov. Tí popisovali problémy pri práci s e-schránkou a agentúra vytvárala hypotézy, ktoré ich mohli vyriešiť.

Moderné riešenia sú intuitívne
Najviac používateľov sa zapojilo do takzvaného kliktestingu – viac ako 500 osôb overovalo zrozumiteľnosť a správnosť umiestnenia funkcií. Pri každom testovaní dostali používatelia niekoľko krátkych úloh, v rámci ktorých mali kliknúť na miesto na obrázku, ktoré vyhodnotili ako najprirodzenejšie. Výsledkom kliktestov bola mapa miest, kde používatelia pri plnení úloh najčastejšie klikali.

Verejné služby dostupné pre všetkých
NASES sa snaží o to, aby všetky poskytované elektronické služby boli dostupné aj znevýhodneným občanom. ,,Stačí dodržať pár jednoduchých pravidiel pri tvorbe stránky a webstránka sa stáva prístupnejšia aj pre ľudí s hendikepom,“ vysvetľuje Silvia Sekáčová, produktová manažérka e-schránok.

Cieľom testovania so znevýhodnenými občanmi bolo identifikovať bariéry, ktoré sa nachádzajú na portáli slovensko.sk z pohľadu zrakovo hendikepovaného používateľa. Do testovania bola zapojená 38-ročná nevidiaca používateľka s humanitným vzdelaním. Respondentka počas testovania dostala päť úloh spojených s bežnou prácou v schránke. Na prácu využívala pomôcku pre nevidomých – čítač.

Výsledky testov budú zapracované do systému a zverejnené v elektronických schránkach v priebehu leta.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

CZ: 5G umožní flexibilnú automatizáciu skladov

18.10.2019 17:49

V loňském roce bylo na celém světě v provozu 4000 robotických skladů. Podle prognóz budou do roku 2025 v 50 000 skladech na světě fungovat 4 miliony komerčních robotů, což je dvanáctinásobný nárůst v  ...

Tlačové správy

CZ: Red Hat predstavil najnovšiu verziu Red Hat OpenShift 4, umožní vývojárom v Kubernetes jednoduchšie inovovať

18.10.2019 17:43

Společnost Red Hat, Inc. (NYSE: RHT), přední světový poskytovatel řešení založených na open source technologiích, oznámila dostupnost Red Hat OpenShift 4.2, nejnovější verze podnikové platformy Kubern ...

Tlačové správy

HONOR 9X: Hra svetla a tieňov

18.10.2019 15:07

HONOR vždy napredoval v inovatívnom dizajne zadného krytu svojich smartfónov. HONOR View 20 prišiel po prvýkrát s dizajnom „Aurora Nano-texture“ a séria HONOR 20 bola zase ozdobená magickým „dynamický ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019