Image
8.3.2020 0 Comments

Recenzie: ZHIYUN Smooth Q2 / Stabilizátor pre mobilných filmárov

Tak ako sa zvyšujú schopnosti smartfónov a kvalita ich výstupov videa či fotografií, zväčšuje sa aj okruh používateľov, ktorí by nimi chceli nahradiť tradičné kamery či bezzrkadlovky. Je pravda, že sú situácie, v ktorých sa to dá, a tak výrobcovia špeciálneho príslušenstva tiež inovujú. Jeden z príkladov je aj testovaný stabilizátor ZHIYUN Smooth Q2. Ide v súčasnosti o jeden z najmenších stabilizátorov na trhu, určený iba pre smartfóny.

Kľúčové vlastnosti:
• Malý a výkonný gimbal pre smartfóny
• Trojosová motorizovaná stabilizácia s kovovým telom
• Videá v horizontálnom i vertikálnom formáte (na výšku) na Instagram
• Pre väčšinu modelov iPhonov a Android
• Rýchle uvoľnenie na ľahkú montáž na telefón – bez nutnosti vyvažovania
• Ergonomický joystick na ovládanie
• Špeciálne funkcie

Zaujímavá je konštrukcia rýchloupínacieho úchytu základne, ktorá umožňuje opätovné použitie smartfónu na stabilizátore bez dodatočného vyvažovania. Smartfón, samozrejme, musíte na stabilizátore vyvážiť, ale iba prvýkrát. Potom počas práce, pokiaľ necháte držiak na mobile, stačí ho jednoducho zacvaknúť a pracovať. To je veľká výhoda a ušetrí vám to veľa času. Prístroj umožňuje použitie aj s veľkými modelmi, ako napríklad Samsung Galaxy Note 10+, pričom mobil možno uchytiť aj s puzdrom.

Konštrukcia Smooth Q2 je pomerne robustná, celokovová. Trojosová stabilizácia má jednu rýchlosť, takže pri veľmi akčnom natáčaní sa môže stať, že rýchlosť bude nedostatočná. Ovládanie je veľmi jednoduché a je zverené joysticku a dvojici tlačidiel. Zapínacím môžete prepínať medzi pracovnými režimami, štvorica LED signalizuje, ktorý máte zvolený. Ak chcete zariadenie využívať naplno, treba nainštalovať aplikáciu ZY Play (dostupnú pre Android aj iOS), ktorá priamo spolupracuje s gimbalom a pridá ďalšie funkcie, ako je sledovanie objektov, time lapse, panoramatické režimy a mnoho ďalších funkcií. Výhodné je, že v aplikácii vidíte aj stav batérie gimbalu. Na spodnej časti je štandardný statívový závit, takže nie je problém umiestniť ho na statív alebo iné držiaky. Záznam spúšťate tlačidlom na gimbale.

V základnom nastavení si stabilizátor počínal veľmi dobre. Umožňuje zvislé aj vodorovné držanie rukoväti, takže môžete jednoducho robiť zábery aj zo žabej perspektívy. Stabilizácia je výborná a môžete filmovať aj za chodu či jazdy dopravnými prostriedkami. Okrem režimov Pan Following, following na sledovanie objektu je k dispozícii aj režim Lock na uzamknutie gimbalu v smere natáčania. Novo integrovaný režim POV s plným rozsahom umožňuje 360° synchrónny pohyb v troch osiach, čím poskytuje videám pôsobivý efekt. Veľmi zaujímavé sú možnosti Time Lapse alebo Motion Lapse a panoramatické zábery, pri ktorých je pohyb kamery synchronizovaný so záznamom. Pri efektoch Motion Lapse, žiaľ, nemožno definovať kľúčové body, takže neviete, odkiaľ kam sa bude kamera pohybovať. Zatiaľ čo pri panoráme sa to dá aspoň odhadnúť, pri dvojosom Motion Lapse kamera jednoducho začína niekde vľavo dole a odtiaľ sa pohybuje doprava hore. Je to síce efektné, ale prakticky nepoužiteľné.

Hlavná funkcia gimbalu je však stabilizácia záberov pri chôdzi alebo jazde a túto úlohu si Smooth Q2 plní na jednotku. Stabilizácia je spoľahlivá a kvalitná, a pokiaľ máte smartfón dobre vyvážený, všetko pracuje, ako má. Manipulácia so zariadením je veľmi jednoduchá a praktická a príprava na prácu je rýchla. Batéria s kapacitou 4500 mAh udrží zariadenie pri živote až 16 hodín, dobíja sa cez port USB-C, ktorý umožňuje aj spätné nabíjanie smartfónu, ak treba. Ak vám teda k vášmu mobilu chýba stabilizátor na natáčanie, Smooth Q2 môže byť horúcim kandidátom.

Verdikt

Malý a výkonný gimbal s množstvom funkcií.

Zapožičal: Focus Nordic

Cena: 129 EUR

Hodnotenie:

+ Kvalita spracovania, výbava, uchytenie mobilu, výdrž, hmotnosť a rozmery
- Niektoré režimy majú malé možnosti konfigurácie
Spracovanie: 100
Výbava: 95
Ovládanie: 90
Funkčnosť: 95
Celkovo: 95


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Herné šialenstvo

12.03.2020 09:01

Chystá sa Princ of Persia: The Dagger of Time vo VR Fanúšikovia klasickej hernej značky pri tejto správe isto spozornejú, no treba povedať, že nejde o bežný formát. Zážitok má mať povahu escape room ...

Recenzie

Canon 90D / Vlajková zrkadlovka so snímačom APS-C

10.03.2020 17:04

Nová zrkadlovka Canon EOS 90 D sa môže pýšiť prívlastkom vlajkový model, samozrejme, v kategórii zrkadloviek so snímačom APS-C. Podľa číselného označenia je nástupcom populárneho modelu EOS 80D, no zd ...

Recenzie

Sony Alpha 7R IV / Keď chcete veľké fotky

10.03.2020 14:50

Rad full frame bezzrkadloviek Sony Alpha A7 je medzi fotografmi obľúbený a novinka s označením R bola už dlhšie očakávaná. V Sony sa tentoraz rozhodli pre významný skok a novinka prichádza s niekoľkým ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá