Recenzie: Malé stolové HiFi reproduktory Creative T100 s prekvapivo dobrými basmi

0

Prívlastok HiFi a údaj o výkone 80 W v špičkách, to je pre recenzenta výzva, aby overil, či tieto údaje zodpovedajú skutočnosti. Ako to dopadlo?

Reproduktory s elegantným minimalistickým dizajnom sú primárne určené k počítaču, prípadne k monitoru, ku ktorému pripájate doma notebook. Optický vstup na digitálny zvuk naznačuje, že výborne poslúžia aj ako reproduktory k televízoru či hernej konzole. Ľavý reproduktor je pasívny, elektronika aj vstupy sú v pravom reproduktore. Reproduktory sú navzájom prepojené dvojžilovým káblom. Okrem analógového metalického a digitálneho optického vstupu je na pravom reproduktore aj konektor na pripojenie USB kľúča so zvukovým záznamom. Maximálna podporovaná kapacita je 32 GB a súborový systém musí byť FAT32. Súčasťou balenia je aj diaľkové ovládanie. Reproduktory sú napájané z externého zdroja schopného dodať prúd 2 A pri 18 V. Ak odmyslíme straty, ktoré sú v zosilňovači triedy D veľmi malé, maximálny trvalý výkon je 2 × 15 W.

Technickou špecifikáciou pre označenie HiFi (High Fidelity) je norma DIN 45 500 z roku 1973, ktorá definovala pre všetky typy audiozariadení frekvenčný rozsah 40 Hz – 12,5 kHz. Samozrejme, údaj o frekvenčnom rozsahu je prakticky bezcenný, ak nie je definovaná tolerancia. Norma preto definovala vo frekvenčnom rozsahu 63,5 Hz až 8 kHz maximálnu odchýlku ±2 dB a pod a nad týmto intervalom odchýlku ±5 dB. Norma určuje aj odstup signálu od šumu a hluku. S týmto parametrom moderné reproduktory nebudú mať problém, výrobca deklaruje 72 dB, ale dosiahnuť basy s frekvenciou 40 Hz s odchýlkou ±5 dB je pre reproduktory s malým objemom ozvučnice veľmi ťažké.

Subjektívne reproduktory hrajú veľmi dobre a vzhľadom na rozmery prekvapivo dobré sú basy. Aj test frekvenčného rozsahu pomocou meracieho mikrofónu s lineárnou frekvenčnou charakteristikou ukázal, že údaj 50 Hz ako dolná hranica frekvenčného rozsahu je reálny s toleranciou ±5 dB. Táto tolerancia je dodržaná v celom deklarovanom frekvenčnom rozsahu, takže môžem konštatovať, že reproduktory Creative T100 majú prívlastok HiFi oprávnene. Druhá vec je údaj o 80 W špičkového výkonu. Takzvaný krátkodobý alebo hudobný výkon v praxi znamená, že energia z kondenzátorov dokáže pokryť výkonové špičky. Na doske plošných spojov sú dva kondenzátory s kapacitou 22 mikrofaradov, ktoré toho veľa nepokryjú, možno nejaké mikrosekundy. V malom zdroji tiež nie je miesto na kondenzátory s veľkou kapacitou, takže údaj o špičkovom výkone je viac marketingový než technicky podložený. To vôbec neprekáža, trvalý výkon na ozvučenie bežnej miestnosti bohato stačí.

Po odobratí predného panela som zistil, že reproduktorové sústavy sú jednopásmové, čiže majú len jeden širokopásmový 2,75" reproduktor. Ako sa podarilo pokryť celý počuteľný frekvenčný rozsah? Výšky nie sú až taký problém, dobré basy sú podľa údajov výrobcu dosiahnuté pomocou technológie BasXPort. Čo to v praxi znamená? Reproduktory sa ľahko rozoberajú, a tak nebol problém nahliadnuť dovnútra. Na zadnej strane je oválny basreflexový otvor. Vnútri je k tomuto otvoru upevnená pomerne dlhá basreflexová trubica v tvare písmena S, ktorá má rovnaký oválny prierez ako otvor. Druhý koniec trubice ústi nad mosadzným plechom upevneným na plošnom spoji elektroniky, takže prúdenie vzduchu v trubici zároveň chladí elektroniku. Hmotnosť každej skrinky 1 kg naznačuje, že jej telo je z hrubšieho a pevného plastu a aj káble vnútri sú v molitanových rúrkach, takže nevznikajú parazitné rezonancie.

Verdikt: Označenie HiFi si tieto reproduktory skutočne zaslúžia.

Technické parametre:

Frekvenčný rozsah 50 Hz – 20 kHz, odstup signál/šum ≥ 72 dB, výkon 2 × 20 W RMS, špičkový výkon 80 W, rozmery reproduktora 216 × 90 × 123 mm, hmotnosť 1 kg

Cena: 99 EUR

Hodnotenie: 92

Tip redakcie: Výborný zvuk

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať