Recenzie: Huawei FreeBuds 3 / Kvalitné dizajnové bezdrôtové slúchadlá na šport, prechádzky a cestovanie

0

Elegantný a zároveň minimalistický dizajn a špičkové technológie, to sú hlavné atribúty nových bezdrôtových slúchadiel od Huawei patriacich do kategórie true wireless s aktívnym tlmením hluku okolia. Trojka v označení Huawei FreeBuds 3 naznačuje, že ide už o tretiu generáciu inovácií, ktorej výsledkom je vynikajúci produkt, schopný konkurovať slúchadlám s logom nahryznutého jablka.

Začnem puzdrom, v ktorom sú tvarované otvory na vloženie slúchadiel. Slúchadlá sú v puzdre fixované magneticky a nabíjajú sa pomocou dvojice kontaktov. Jeden je naspodku tvarovanej časti, ktorá sa vkladá do ucha, a druhý kontakt je metalický diel na konci krátkych valčekov, pod ktorým je zároveň aj otvor na mikrofón, tvarovaný tak, aby čo najviac eliminoval vplyv vetra, prípadne prúdiaceho vzduchu počas behu či cyklistiky. Aj za takýchto okolností, nepriaznivých pre mikrofón, vás teda bude dobre počuť. Otestoval som aj rozdiel v kvalite zvuku pri telefonovaní z pohľadu druhého účastníka. Ten, ak má možnosť porovnania, rozpozná, že zvuk je trochu menej dynamický ako pri rozprávaní do telefónu. No a to najlepšie ohľadne puzdra som si nechal na koniec. Batériu v puzdre môžete nabíjať nielen cez konektor USB-C, ale aj bezdrôtovo z akejkoľvek nabíjačky Qi. Vyskúšal som aj bezdrôtové nabíjanie zo smartfónu, ktorý má podporu reverzného nabíjania. Funguje to, ale túto možnosť odporúčam len v prípade, ak nemáte káblik. Slúchadlá v puzdre môžete predsa nabiť aj cez kábel s konektormi USB-C na obidvoch stranách a priame nabíjanie má predsa len o niekoľko percent vyššiu účinnosť než bezdrôtové. Výdrž batérií v slúchadlách je štvorhodinová a celková výdrž s dobíjaním v puzdre je 20 hodín. Po otvorení puzdra sú slúchadlá pripravené na prvé párovanie. Smartfóny Huawei s používateľskou nadstavbou EMUI10 a novšou slúchadlá automaticky rozpoznajú a ponúknu párovanie. Pri ostatných smartfónoch sa párovanie robí klasickým spôsobom. Na spárovanie s iným zariadením stačí puzdro otvoriť a stlačiť nenápadné tlačidlo zvonku na jeho boku. Slúchadlá som  často používal bez smartfónu, len s hodinkami Huawei Watch GT2 a fungovali takisto bez problémov.

V každom slúchadle je nový čip Kirin A1, ktorý bol vyvinutý práve pre nositeľné zariadenia a jeho hlavnou devízou je popri výkone aj podpora bluetooth 5.1 LE. Výkon je potrebný nielen na prevod digitálnych dát na zvukový signál, ale aj na ANC (Active Noise-Cancelling), teda  aktívne potláčanie hluku okolia. Intenzitu potlačenia hluku si môžete nastaviť v mobilnej aplikácii Huawei AI Life. Odporúčam ponechať implicitné nastavenie, ktoré je účinné na hluky, ale reč a do určitej miery aj hluky ulice počujete, ibaže s menšou intenzitou. Pri niekoľkohodinovom lete si, samozrejme, dáte potláčanie hluku na vyššiu úroveň. Aktívne tlmenie hluku okolia je vynikajúce riešenie dilemy medzi slúchadlami so silikónovým tesnením, ktoré si do ucha zasuniete hlbšie, takže tlmia zvuky okolia pasívne (teda vždy a všetky zvuky, aj tie, ktoré je dôležité počuť), a slúchadlami do ucha s takzvanou otvorenou konštrukciou bez silikónového tesnenia. Takúto konštrukciu majú aj Huawei FreeBuds 3, pričom v prípade potreby si môžete zapnúť tlmenie. Pri implicitnom nastavení ANC aktivujete dvojitým poklepom na ľavé slúchadlo a dvojitým poklepom na pravé slúchadlo sa posuniete na nasledujúcu skladbu. Aké funkcie budú aktivované dvojitým poklepom, to si môžete nastaviť v aplikácii. Aktivovanie ANC je super, no pre dvojitý poklep na pravú mušľu je podľa mňa praktickejšie nastaviť spustenie a zastavenie prehrávania. Dvojitý poklep je zároveň jediná metóda priameho „dotykového“ ovládania. Dosť mi chýbala možnosť ovládania hlasitosti priamo na slúchadlách.

Zvuk je veľmi dobrý, hlavne hovorené slovo a vokály. Basy sú jasne rozpoznateľné, ale menej výrazné ako pri slúchadlách so silikónovým tesnením. Na predpokladaný účel, t. j. na počúvanie pri chôdzi, športových aktivitách či pri cestovaní, je kvalita reprodukcie výrazne nadpriemerná.

Verdikt: Vynikajúci kompromis medzi tlmením nežiaduceho hluku a počuteľnosťou reči a zvukov v kancelárii či na ulici.

Technické parametre:

Bluetooth 5.1; batéria v slúchadle 30 mAh, v puzdre 410 mAh; rozmery a hmotnosť: puzdro: 61 × 22 mm, 48 g; slúchadlo 42 × 20 × 18 mm, 4,8 g;, výdrž 4 hodiny prehrávania hudby, 20 hodín s dobíjaním cez puzdro, dotykové ovládanie

Hodnotenie:

+ Dobrý zvuk, aktívne tlmenie hluku okolia, nabíjanie cez USB-C, podpora bezdrôtového nabíjania
- Slúchadlá nemajú ovládanie hlasitosti
Hodnotenie 92
Tip redakcie: Výborný zvuk a tlmenie hluku

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať