Recenzie: Acer ConceptD 500 / Iba pre vážnych záujemcov

0

Tip redakcie: Vysoký výkon

Keď si ConceptD 500 postavíte na pracovný stôl, začnú sa okolo vás schádzať kolegovia a zisťovať, čo to máte za novinku. Áno, Aceru sa podaril dizajnový kúsok, ktorý nebudete chcieť schovávať pod stolom. Biela skrinka so zaoblenými tvarmi a imitáciou dreva na vrchnej strane určite zaujme. Dizajn však nie je jediné, čo je na novinke zaujímavé. ConceptD 500 patrí do nového radu výkonných počítačov určených pre kreatívnych tvorcov. Počítač mieri predovšetkým k profesionálom pracujúcim s 3D grafikou, videom, k dizajnérom, architektom, konštruktérom a všade tam, kde je potrebný vysoký výkon a vyladený systém. Hardvérová zostava je certifikovaná certifikátom ISV, čo dáva predpoklad na bezproblémový chod profesionálnych aplikácií. To, že o výkon tu núdza nebude, prezrádza aj konfigurácia počítača, v ktorej nájdete jeden z najvýkonnejších procesorov Intel Core i9 9900K s ôsmimi fyzickými jadrami a 16 vláknami, ktorému sekunduje 32 GB DDR4 2133 RAM, úložisko SSD NVME s kapacitou 1 TB a dátový HDD s kapacitou 2 TB. O grafiku sa stará profesionálna karta NVIDIA QUADRO RTX4000 8 GB. Karta využíva architektúru NVIDIA Turing, kombinovanú s technológiou NVIDIA RTX, ktorá prináša ray tracing v reálnom čase aj do profesionálneho sveta. O výkone karty svedčí aj fakt, že umožňuje pomocou rozhrania DP 1.4 pripojenie až štyroch 8K monitorov vrátane podpory HDR. Napriek vysokému výkonu je zostava veľmi tichá aj pri najvyššom zaťažení. To napomáha konštrukcia skrine s dvojitým plášťom a riadeným prietokom vzduchu. Hlučnosť tak ani pri zaťažení neprekračuje 40 dB. Zaujímavé je, že v zostave nenájdete už žiadnu optickú mechaniku, z prednej časti možno vysunúť iba držiak na slúchadlá. Na vrchnej strane je umiestnený panel s konektormi, kde nájdete trojicu USB vrátane jedného vo verzii USB 3.1 gen. 2, jeden USB-C, čítačku kariet SD a jacky na mikrofón a slúchadlá. Panel možno zakryť priehľadnou krytkou, vedľa neho nájdete plochu na bezdrôtové nabíjanie mobilu. Ostatné porty sú umiestnené na zadnej strane skrinky.

Vzhľadom na to, že ide o výkonnú pracovnú stanicu, ktorá navyše nie je od jabĺčkovej konkurencie, veľký dôraz sa kladie aj na rozšíriteľnosť. K dispozícii máte ďalšie dva sloty na rozšírenie RAM až do 64 GB, štyri voľné pozície na disky (2,5"/3,5") a dva sloty na prídavné karty. Už dodávaná konfigurácia však má čo ponúknuť. Terabajtový disk SSD je rozdelený na dva oddiely po 512 GB, jeden systémový a jeden pracovný. Archiváciu dát zabezpečuje 2 TB 7200-otáčkový HDD. Výkon systému je skutočne impozantný. Okrem syntetických testov som testoval napríklad prevod 1600 súborov RAW do DNG v programe Adobe Camera RAW. Tu vidieť obrovskú silu 16 vlákien a prácu, ktorú môj 4-jadrový i7 robí takmer 20 minút, zvládol za necelých 5 minút. V aplikácii DaVinci Resolve Studio som spracúval niekoľko projektov s 10-bitovým videom v rozlíšení 5,9K 30p, natočených kamerou Panasonic Lumix S1H. Spracovanie vrátane color gradingu, efektov či 3D titulkov prebieha plynule priamo z časovej osi so zdrojovým materiálom. Veľmi rýchly je aj rendering do 4K30p v kodeku HEVC. Hru ako Fortnite si bez problémov a plynule zahráte v 4K rozlíšení s nastavením maximálnych detailov a pri zapnutí všetkých efektov. Vysoké skóre som nameral aj v benchmarkoch, výsledky si môžete pozrieť ďalej.

Hlavnou pohnútkou na uvedenie produktového radu ConceptD bolo podľa výrobcu to, že veľa profesionálov používa na prácu herné počítače, či už stolové, alebo notebooky. Práve pre týchto používateľov sú určené zariadenia ConceptD, ktoré ponúkajú predsa len serióznejší vzhľad a zachovávajú si pritom špičkový výkon, takže nie je problém si po práci zahrať aj tie najnáročnejšie hry. ConceptD 500 je v tomto rade nižší model stolovej pracovnej stanice, ktorá postačí na väčšinu náročných úloh. Keby predsa len nestačila, Acer má v ponuke aj jeho nadopovanejšieho bračeka ConceptD 900, vybaveného dvojicou procesorov Intel Xeon dovedna so 40 jadrami a 80 vláknami a grafikou NVIDIA Quadro RTX6000, o tom však až niekedy nabudúce.

Verdikt: Špičková pracovná stanica, ktorú len tak niečím nezaskočíte.

Špecifikácie

ConceptD 500 CT500-51A_E_FR500W 87+, Windows 10 Professional 64, Intel Core i9-9900K, 1024 GB SSD + 2000 GB 7200 ot./min HDD, 32 GB (2 × 16) DDR4 2133, NVIDIA Quadro RTX 4000 8 GB, 3× DP, 1× USB-C, Wi-Fi 802.11 ac/a/b/g/n, bluetooth 4.2, USB 3.0, bezdrôtové nabíjanie Qi, TPM 2.0, indikátor stavu systému, výstraha vniknutia

Cena: 3060 EUR  

 Benchmarky: 3D mark Time Spy: 7115, PC Mark 10 Extended: 8357, Cinergy Cinescore CPU:19 486, Cinergy Cinescore GPU:10 214, SSD čítanie:2990 MB/s, SSD zápis: 2680 MB/s

Hodnotenie:

+ Dizajn, vysoký výkon, rozšíriteľnosť, Wi-Fi, nabíjanie mobilu Qi
- Nič podstatné
Výkon:             100
Výbava:             98
Rozšíriteľnosť: 100
Vyhotovenie:    100
Celkovo:           100

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať