Recenzia: iRobot Roomba E5 - Domáci pomocník s Wi-Fi

0

Nový model Roomba E5 patrí do strednej triedy. V produktovom rade ide o nástupcu osmičkových modelov. Roomba E5 je prvý model tohto výrobcu, ktorý používa už nový typ označenia, to však, samozrejme, nie je jediná novinka. Prístroj používa nový typ hlavných kief systému AeroForce, ktoré majú zelenú farbu a oproti predošlej generácii upravený tvar. Ide však stále o silikónové kefy, ktoré sú pre iRobot typické. Kefy z tohto materiálu sú na jednej strane lepšie na vysávanie tam, kde je veľa chlpov alebo vlasov, pretože sú menej náchylné na ich namotávanie, na druhej strane je však celý proces vysávania oveľa hlučnejší a viac to poznáte hlavne na kobercoch.

Zlepšenia sa dočkala aj bočná kefka, ktorá teraz síce dosiahne ďalej do rohu, ale oproti niektorým konkurenčným produktom je to stále slabšie. Pochopiteľne, tým, že výrobca chcel dosiahnuť nižšiu cenu, museli pristúpiť aj k nejakým kompromisom. Tie sa, žiaľ, najviac dotkli systému navigácie, ktorému chýba kamera a orientuje sa iba podľa tlakových senzorov. Oproti vyšším modelom ostala funkcia DirtDetect, ktorá dokáže detegovať veľmi znečistené miesta a vysávanie na nich zopakovať. Navigácia je však najslabším článkom tohto robotického vysávača, niežeby preto nedokázal kvalitne povysávať, ale oproti vyšším modelom nedisponuje funkciami, ako je návrat na posledné vysávané miesto, ak sa potrebuje ísť medzičasom nabiť, takže nedokáže v tomto prípade nadviazať na to, čo už bolo povysávané, ale musí začať upratovať odznova.

Jednoduchšia navigácia sa prejavuje aj v tom, že vysávač v podstate chodí po miestnosti náhodne a snaží sa ju cik-cak pohybom pokryť celú. Pochopiteľne, nevyhne sa tak opakovanému prechádzaniu cez rovnaké miesta, to však nepovažujeme vyslovene za chybu. Testovali sme ho v pomerne členitom jednoizbovom byte s chodbou do tvaru L a aj tu si dokázal bez problémov poradiť, no treba počítať s tým, že vysávanie v takomto prípade trvá dlhšie.

Pre starší systém navigácie nemá prístroj ani funkciu učenia sa priestoru, to znamená, že pokiaľ narazí na nejaké problémové miesta v byte, budú preň problémové stále, pretože si nedokáže zapamätať, že ich má v budúcnosti obchádzať alebo vynechávať. Na rozdiel od konkurencie mu vďaka silikónovým kefám nerobia problémy ani rôzne káble, viac problémov mal napríklad s vysokým prahom, na ktorý sa vždy vyškriabal, ale zliezť z neho už nevedel, a tak sa tu zasekol. Podobne to bolo aj so skrinkou, pod ktorou uviazol. Takýmto nehodám sa dá predísť nastavením virtuálnej steny. Tú dostanete jednu priamo v balení, ak potrebujete viac, možno ich dokúpiť.

Riadiaci systém zabezpečuje ochranu pred pádom zo schodov alebo z terasy. Konštrukcia kief a bočné kefky zase predchádzajú zamotaniu vysávača do káblov. Nová je nádobka na nečistoty, ktorá oproti predošlej generácii neobsahuje už žiadne elektrické komponenty a po vyňatí prachového filtra ju možno jednoducho opláchnuť vo vode. Nádobka je umiestnená zo zadnej časti vysávača, to znamená, že netreba vysávač dvíhať ani s ním inak manipulovať, jednoducho zatlačíte tlačidlo, nádobka povyskočí a vy ju vytiahnete. Konštrukcia je pomerne podarená, a pokiaľ ju nenecháte naozaj úplne naplniť, možno ju bez problémov vytriasť bez toho, aby ste sa ušpinili. Nádobka má objem 0,6 l, čo síce nie je veľa, ale na bežné vysávanie to postačí.

Napriek zaradeniu do strednej triedy prístroj umožňuje pripojenie k Wi-Fi a ovládanie pomocou aplikácie. Pochopiteľne, oproti vyšším modelom tu nie sú mapky povysávaného priestoru ani iné vyspelé navigačné grafy. Aplikácia umožňuje predovšetkým diaľkové zapnutie a vypnutie prístroja a veľmi užitočné naprogramovanie časovačov. Veľmi užitočné to je hlavne preto, že prístroj je pri práci pomerne hlučný, a tak je lepšie načasovať upratovanie v obdobie, keď nie ste doma. No prvých párkrát treba upratovanie spustiť vo vašej prítomnosti, aby ste zistili prípadné problémové miesta, s ktorými si vysávač nebude vedieť poradiť alebo kde môže uviaznuť. Pri uviaznutí riadiaci systém pristroj automaticky vypne a počká na váš zásah. Pokiaľ chcete funkcie časovača využívať, je podmienkou pripojenie k Wi-Fi a mobilná aplikácia. Bez toho časovače naprogramovať nemožno. Ak sú časovače uložené, nepotrebuje prístroj znova prístup z aplikácie.

Záver
Roomba E5 je vďaka svojim vlastnostiam vhodná hlavne do menších jedno- až dvojizbových bytov. Pri upratovaní väčších bytov je problém v tom, že nedokáže nadviazať na už vykonanú prácu ako vyššie modely, teda pokiaľ dôjde k vybitiu batérie, vráti sa do základňovej stanice a pri novom zapnutí spustí upratovanie odznova. Kvalita upratovania je vcelku dobrá, ale hlavne v členitejších priestoroch s väčším množstvom prekážok môže mať prístroj problém. Páčila sa nám lepšia manipulácia s odpadovou nádobkou aj možnosť jej vyčistenia umytím vodou. V danej cenovej kategórii je veľká výhoda prítomnosť Wi-Fi a možnosť ovládania pomocou mobilnej aplikácie.

Technické špecifikácie
Rozmery robota: 33,5 × 9,3 cm, hmotnosť: 3,6 kg, doba nabíjania: 3 hodiny, výdrž batérie: 90 minút, typ batérie: Li-ion, objem zásobníka: 0,6 litra, typ zásobníka: umývateľný, maximálna výška prahu: 2 cm, hlučnosť: 58 dB

Zapožičal: iRobot

Cena: 449 EUR

+ Jednoduchá obsluha, Wi-Fi, jedna virtuálna stena v balení, vhodný aj na vlasy a chlpy
- Vyššia hlučnosť, iba základná navigácia

Výkon: 90
Vybavenie: 70
Ovládanie: 80
Vyhotovenie: 100

Celkovo: 85

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
iRobot WiFi vysavac Roomba E5

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať