Image
14.9.2017 0 Comments

Recenzia: Shield od Lamax Tech – menej je občas viac

Firma Lamax Tech priniesla na trh súpravu bezpečnostných produktov, ktoré by mali poskytnúť zákazníkom inteligentný alarm pre inteligentnú domácnosť.

Základný balík obsahuje ovládací panel, magnetický senzor, senzor pohybu, dva čipy RFID, dva diaľkové ovládače a k rozšírenej verzii Shieldu dostanete aj IP kameru. Takisto si môžete do súpravy zakúpiť aj inteligentné zásuvky.

Inteligentné zásuvky

Zásuvky, ktoré vieme ovládať cez aplikáciu, už nie sú na trhu novinka. Pomocou nich vieme sledovať spotrebu či na diaľku vypínať a zapínať pripojené zariadenia. Lamax Tech prichádza s inteligentnou zásuvkou typu master, ku ktorej možno pripojiť až 15 zásuviek typu slave. Nainštalujete si aplikáciu z Google Play alebo App Store a začína sa maturovanie nad synchronizáciou zariadení k aplikácii. Najprv sa musí totiž pripojiť zásuvka master, pričom cez aplikáciu možno ovládať vždy len jednu takúto zásuvku. Následne sa musia pripojiť zásuvky slave. Rozdiel medzi nimi je v tom, že zásuvka master je časovateľná na rozdiel od slave, ktorá sa dá len vypínať a zapínať. Aplikácia je síce prehľadná a zásuvky fungujú tak, ako majú, ale za cenu tohto balíka som čakala naozaj viac, keďže na trhu sú aj lacnejšie riešenia, ktoré sú časovateľné a cez jednu aplikáciu sa dá ovládať viacero zásuviek súčasne.

Interiérová IP kamera

Súčasťou drahšieho balíka Shield Plus je aj IP kamera, ktorá ako jediná nie je bezdrôtová. Pomocou karty microSD sa dokonca nasnímané veci ukladajú, takže sa nemusíme báť, že nám niečo unikne. V kamere je zabudovaný nielen mikrofón na nahrávanie zvuku, ale aj reproduktor na obojsmernú komunikáciu. Jej spárovanie s aplikáciou bolo jednoduché a kvalita obrazu je na úrovni. Na prvý pohľad úplne super kamera za slušnú cenu. V aplikácii vieme zdieľať v reálnom čase obraz pomocou QR kódu s inou osobou, čo hodnotím kladne. V praxi to znamená, že ku kamerovému prenosu môžu mať prístup všetci členovia domácnosti. K aplikácii možno pripojiť 10 kamier. No zapnutá kamera ruší rádiový signál, a to dokonca do takej miery, že rušenie bolo značné aj v prípade, že kamera bola o poschodie vyššie ako rádio.

Základný balík

Ak vás nebaví siahodlhé čítanie návodov na používanie, Shield si neužijete, keďže pri čítaní tohto návodu budete mať pocit, že idete sprevádzkovať malú jadrovú elektráreň, a nie inteligentný alarm. Na sprevádzkovanie potrebujete SIM kartu, na ktorej máte kredit. Ovládanie na diaľku funguje na báze posielania SMS správ a dokonca z hlavného panela viete volať ako z bežného telefónu. Čo ma sklamalo, bol fakt, že na to, aby sme vedeli hlavný panel pripojiť do siete, treba mať nezabezpečenú sieť. Pomocou kariet RFID vieme odblokovať alarm a možno pripojiť až 50 takýchto kariet do systému. Lenže tu narážame na ďalší problém. Je ním fakt, že na to, aby fungovali čipy RFID, musí byť ovládací panel zapojený do elektrickej siete, takže v konečnom dôsledku nie je bezdrôtové ako bezdrôtové. Ovládače nielenže odblokujú alebo zablokujú systém, ale možno z nich poslať aj núdzový signál na dopredu zadefinované číslo. Alarm sa dokonca dá odblokovať pomocou SMS. V tomto prípade si však mal Lamax Tech asi povedať, že menej je niekedy viac, keďže toto môže predstavovať bezpečnostné riziko. Senzory pohybu sú menšie ako pri iných modeloch, dokonca vedia rozlíšiť domáce zvieratko (do 25 kg). SMS vám však príde aj v prípade, keď je doma všetko v poriadku, iba sa vám v senzoroch vybíja batéria, alarm sa totiž spustí aj vtedy, ak ich chce niekto neautorizovane otvoriť a batériu vybrať.    

Aplikácia Shield je pomalá a treba k nej veľkú dávku trpezlivosti. Pomocou nej však môžeme mať prístup tak k alarmu a zásuvkám, ako aj ku kamere. Táto informácia však v návode chýba a dozvedela som sa o tom, až keď som už mala nainštalované aplikácie zvlášť pre kameru a zvlášť pre zásuvky. Inštalácia aplikácií pre jednotlivé zariadenia zvlášť je výhodná, ak nemáte záujem o celý systém, ale napríklad len o kameru. 

VERDIKT

Nesmieme zabúdať, že tento systém je do interiéru a v žiadnom prípade nie je vhodné si ho montovať do exteriéru. V prípade, že tak spravíte, do zabezpečeného priestoru sa vám vie dostať hocikto s priemernou znalosťou tohto systému. Stačí, ak si z panela zavolá sám sebe a už má číslo, na ktoré stačí poslať SMS na odblokovanie alarmu. Keby nebolo tejto možnosti, išlo by o naozaj slušný bezpečnostný systém.

PARAMETRE

Ovládací panel:
Napájanie: 12 V DC 500 mA
Frekvencia siete: 850/900/1800/1900 MHz
Dosah senzorov od kontrolného panela: až 80 m (vo voľnom priestore)
Záložná batéria: Li-Ion batérie 3,7 V, 800 mA, BL-5B (2×)
Zabudovaná siréna: 95 dB
Maximálne množstvo pripojeného príslušenstva: 10× diaľkové ovládanie, 50× senzor, 50× čip RFID
Prevádzková teplota: -10 až +50 °C
Kamera:
Obrazový snímač: 1/4" CMOS
Minimálna svetelnosť: 0,02 lx
Rýchlosť uzávierky: 1/50 s až 1/100 000 s
Objektív: 2,4 mm F2.0
Uhol záberu: 95°
Rozlíšenie: 1280 × 720 pri 30 fps
Inteligentné zásuvky:
AC vstup/výstup­: AC 100 ~ 240V, 50/60 Hz
Maximálny zaťažovací prúd: 13 A
Vysielacia vzdialenosť: až 80 m (v otvorenom priestore)
Cena:
Shield: 209 €
IP kamera: 110 €
Inteligentná zásuvka (1× master a 1× slave): 79 €

PLUSY, MÍNUSY

+ Bezdrôtovosť, kvalita obrazu kamery, prehľadné aplikácie zásuviek a kamery
- Komplikovaná inštalácia, možnosť odblokovania pomocou SMS, rušenie rádiových signálov kamerou, cena zásuviek, pomalá aplikácia

HODNOTENIE

Dizajn: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 50 %
Pohodlnosť: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 60 %
Bezpečnosť: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 60 %

Celkovo: 65 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Kvalitné dizajnové bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds 3 na šport, prechádzky a cestovanie

07.12.2019 00:13

Elegantný a zároveň minimalistický dizajn a špičkové technológie sú hlavnými atribútmi nových bezdrôtových slúchadiel od Huawei patriacich do kategórie true wireless s aktívnym tlmením hluku okolia. T ...

Recenzie

Lenovo ThinkBook 13s – kvalita série ThinkPad za cenu IdeaPadu

07.12.2019 00:10

Tento celokovový notebook s prémiovým dizajnom je perfektný na prácu, aj na multimediálnu zábavu. Je riešením dilemy, keď si freelanceri, alebo aj firemní používatelia v rámci BYOD (Bring Your Own Dev ...

Recenzie

AKG Y500 / Bluetoothové slúchadlá s dlhou výdržou batérie

05.12.2019 14:36

Model AKG Y500 je konštrukčne riešený s mušľami on-ear čiže na uši, čo v praxi znamená, že mušľa ucho neobklopuje, ale svojou mäkkou čalúnenou časťou naň prilieha. Z toho vyplýva, že hlavový most musí ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá