Recenzia: Samsung Galaxy Tab S3 - prémiový tablet na prácu aj zábavu

0

Kombinácia ušľachtilých materiálov, v tomto prípade kovu a tvrdeného skla spolu s elegantným, trochu konzervatívnym dizajnom si vás získa nielen na prvý pohľad, ale aj na prvý dotyk. Predná aj zadná stena zo skla pôsobí rovnako lesklým dojmom, no po chvíli používania zistíte, že krycie sklo displeja má vďaka oleofóbnej povrchovej vrstve oveľa menšie trenie pri posúvaní prsta než zadná stena. Tento fakt, spolu s egronomicky riešenými krivkami a hranami kovového rámu prispieva k pohodlnému uchopeniu a pomerne spoľahlivému držaniu.


Ľavá (pri orientáciu na šírku dolná) hrana s konektormi na uchytenie klávesnice


Spodná hrana s dvohicou reproduktormi, konektorom na slúchadlá a portom USB-C

Už na prvý pohľad je zrejmý pokus o unifikáciu dizajnu, prezrádzajú to hlavne dve dotykové podsvietené Android tlačidlá umiestnené po stranách oválneho snímača odtlačkov prstov, či zaoblené rohy. Tlačidlo zo snímačom nepatrne vyčnieva nad povrch krycieho skla, takže sa ľahko nahmatá, no občas sa môže napríklad v aktovke neúmyselne aktivovať. Odozva snímača je rýchla, no nie vždy je odtlačok spoľahlivo rozpoznaný. Podľa orientácie loga aj usporiadania tlačidiel sa predpokladá používanie v režime na výšku, no na ľavej strane sú pozlátené kontakty a vodiace plochy na pripojenie klávesnice, ktorá však nie je súčasťou dodávky. Vľavo okrem tlačidla na uspatie/prebudenie a kolískového tlačidla na reguláciu hlasitosti nájdete kombinovaný slot na SIM a micro SD kartu.


Kombinovaný slot na SIM kartu a hardvérové tlačidlá na pravej strane


Detail slotu

Veľkou výzvou pre konštruktérov bola hrúbka 6 mm. Rozmery 10 palcového tabletu totiž umožňujú ohýbať telo tabletu na pomerne veľkej páke. Pri pokuse o ohýbanie primeranou silou pôsobila konštrukcia tuho a nepoddajne. Domnievame sa, že kovový rám je zrejme masívnejší než by sa mohlo zdať. Napriek sklenenej prednej a zadnej stene  výrobca použil v hornej, aj dolnej časti rámu štrbiny vyplnené plastom na lepší prístup signálu k anténe. Nechtiac sa nám podarilo urobiť aj crash test, keď  v lietadle pri nečakanej turbulencii tablet držaný v rukách pomerne silno narazil na hranatú kovovú tyč sedadla pred nami. Krycie sklo displeja to vydržalo a potvrdilo ze je nielen pevné, ale aj značne odolné voči nárazom.

Super AMOLED displej s uhlopriečkou 9,7" má pomer 4:3, takže v režime na výšku je výborný na čítanie elektronických kníh, či surfovanie internetom. Rozlíšenie 1 536 × 2 048 pixelov je viac než dostatočné, farby sú jasné, žiarivé no bez príznakov prílišnej saturácie. Podsvietenie umožňuje používať tablet aj vonku a to aj v tieni za jasného slnečného dňa. Displej pokrýva pozorovacie uhly v použiteľnom rozsahu bez skreslenia farieb, avšak krycie sklo, presnejšie jeho antireflexná vrstva pri veľmi ostrých uhloch (nad 160 stupňov) láme svetlo takže sa prejavia dúhové odlesky. Pod takýmto uhlom sa samozrejme nik na tablet nepozerá. V porovnaní s predchodcom je najvýznamnejšou inováciou podpora dotykového pera S-Pen. Hrúbka jeho hrotu je 0,7 mm. Okrem možnosti písania a kreslenia s citlivou reguláciou hrúbky čiary prítlakom v aplikáciách, ktoré dotykové pero podporujú sú k dispozícii aj rôzne užitočné aplikácie. Ich ikony sa zobrazia po priblížení pera nad displej. Ak vyberiete voľbu písať na obrazovku, automaticky sa urobí screenshot, statický obrázok do ktorého môžete perom písať, prípadne kresliť. Veľa používateľov ocení možnosť snímania obsahu obrazovky intuitívnym gestom, pri ktorom malíčkovou hranou dlane prejdeme po displeji vodorovne ktorýmkoľvek smerom. Intuitívne sme skúšali, či sa pero nedá upevniť magneticky k niektorej hrane tabletu. Magnety síce na hrane ku ktorej sa dá prichytiť klávesnica sú, no pero za kovovú klipsňu neudržia


Operatívna ponuka funkcií pre dotykové pero

Priaznivci filmov a multimediálneho obsahu ocenia podporu prehrávania HDR obsahu s 10 bitovou rozšírenou farebnou škálou. Rozdiel oproti štandardným filmom je dobre viditeľný. Hráči zasa ocenia podpora grafického engine  Vulkan API a vylepšený Game Launcher umožňujúci personalizáciu vrátane módu „Do Not Disturb“.

Na hornej, aj spodnej hrane sú dve dvojice reproduktorov, pri orientácii tabletu na šírku smerujú tieto dvojice na ľavú a pravú stranu. Štyri reproduktory sa automaticky prepínajú tak, aby pri obidvoch typoch orientácie hrala správna dvojica ľavý a pravý kanál stereofónneho zvuku. Zvukový subsystém bol vyvinutý s použitím kvalitných reproduktorov AKG a na kvalite zvuku je to vidieť, napriek tomu nemôžete od vstavaných reproduktorov v zariadení hrubom 6 mm očakávať zázraky.

Procesor Snapdragon 820 síce nie je horúca novinka no v tandeme so 4GB RAM poskytuje dostatočný výkon aj pre hry, či prehrávanie 4K videa. Počas týždňového veľmi intenzívneho testovania sme nezaznamenali ani náznak zaváhania a to sme sa v počte súčasne spustených aplikácií neobmedzovali, skôr naopak.  Tabletu veľmi svedčí použitie najmodernejšieho portu USB Type- C, nielen čo sa týka rýchlosti prenosu súborov, ale hlavne sa zrýchlilo nabíjanie. Zo stavu úplne vybitá sme batériu na plnú kapacitu nabili za 130 minút. Batéria vydrží 9-11 hodín bežného používania, pri minimálnom jase aj viac.

Rozlíšenie zadného fotoaparátu s autofokusom je 13 Mpx, predného 5 Mpx. Zadný fotoaparát umožňuje aj nahrávanie 4K videa a rozlíšením 3840 x 2160 pixelov a snímkovou frekvenciou 30 fps. Obidva fotoaparáty si poradia aj pri horších svetelných podmienkach, vlajkovým lodiam v segmente smartfónov sa konkurovať nesnažia, s tabletmi sa predsa len fotí menej, než so smartfónmi. Najviac nám chýbala optická stabilizácia

Verdikt: Vynikajúci tablet do biznisu, aj na multimediálnu zábavu

Cena  749 € (LTE variant)

Parametre:

• Procesor: Štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 820 (2x Kryo 2,15 GHz, 2x Kryo 1,6 GHz), GPU Mali-T830; Pamäť: 4 GB RAM, Úložný priestor: 32 GB, microSD karta do 258 GB. Displej 9,7” Super AMOLED QXGA (2048x1536); Konektivita: Podpora LTE cat 6 (300 Mbps) , 802.11a/b/g/n/ac; 2,4 GHz/ 5 GHz, Bluetooth 4.2, NFC Operačný systém: Android 7.0  Fotoaparát hlavný: 13 MPx, Predný: 5 MPx f/1,9 Batéria 6 000 mAh. Rozmery: 237,3 x 169,0 x 6,0mm; Hmotnosť: 434 g

• AnTuTu Benchmark: skóre 124 312, PC Mark8: Work 2.0 skóre 5 446, 3D Mark Sling Shot: 2 876, Sling Shot Extreme 2 479

PLUSY, MÍNUSY:

+ vynikajúci dizajn, kvalitný displej, štyri reproduktory
- Klzká zadná stena, chýba uchytenie na pero

HODNOTENIE:

Dizajn: 100 %
Výkon: 90 %
Funkcionalita: 100 %
Fotoaparát: 70 %
Celkovo: 94 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy Tab S3

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať