Recenzia: Razer Nari - Bez haptiky, ale o to výhodnejšie

0

Stáva sa dobrým zvykom, že uvádzanie nových modelových radov Razeru sprevádza nasadenie nejakej špeciality, na ktorej sa dá efektívne postaviť promo kampaň. Najnovšie je to haptická reakcia bezdrôtového headsetu Nari, ktorá nebýva bežná. Cena konfigurácie s touto funkciou (Ultimate) je však oproti základnému variantu (Essential), ktorý nepodporuje vibrácie ani osvetlenie RGB, dvojnásobná. Cenovo niekde medzi sú potom „obyčajné“ Nari bez prívlastku, ktoré sú predmetom tejto recenzie. Takisto bez haptiky, ale už s RGB LED.

V kontakte s temenom hlavy je flexibilný čalúnený mostík a nad ním je potom ešte kovová spona, ktorá drží mušle pevne pokope. Takisto z kovu sú robustné otočné kĺby. Na pohodlnosti nosenia si dal Razer obzvlášť záležať. Náušníky sú mimoriadne mäkučké a k tomu na príjemnejší kontakt ešte zvnútra potiahnuté jemným semišom (zvonku je tradične koženka). Vnútorné tunely majú rozmery 55 × 65 mm, takže uši do nich vnoríte celé. Napriek tomu, že slúchadla nikde netlačia, na hlave dobre držia i pri prudších pohyboch.


Konektory micro USB, jack a tlačidlá na reguláciu hlasitosti sú dobre dostupné na zadnej strane slúchadiel

Z pohľadu kvality vyhotovenia nemám k tomuto headsetu žiadne výhrady. Hmotnosť (420 g) je síce vyššia, no s tým sa pri takýchto veľkých, pevných a k tomu ešte bezdrôtových slúchadlách musí počítať. Napriek tomu sú vhodné i na celodenné nosenie. Používateľský komfort znižujú iba výpadky pripojenia. Spojenie sa zriedkavo preruší a vzápätí sa zasa obnoví (testované na viacerých zariadeniach). Možno je to len otázka nového firmvéru.

Slúchadlá sú hybridné, to znamená, že sa dajú používať cez kábel. Ten je, mimochodom, takisto mäkký – ako šnúrka od topánok. V tomto smere  (tuhými káblami) vždy Razer zaostával, až v poslednom čase badať výrazné zlepšenie. Konektory a ovládacie prvky (otočné potenciometre na ovládanie hlasitosti zvuku i mikrofónu) sú dobre umiestnené vzadu na mušliach, kde ich intuitívne nahmatáte. Ukážkovo je do konštrukcie mušle zasadený i vycvakávací prijímač na bluetooth. 


Súčasťou ovládačov Synapse je i plnohodnotný ekvalizér

A to najdôležitejšie: za ostatnými vlastnosťami nezaostáva ani kvalita reprodukcie zvuku. Frekvenčný rozsah je síce bežný, no prekvapí čistý prednes aj pri veľmi vysokej hlasitosti a robustnejšie basy, ktoré sú na maximalizáciu herného zážitku kľúčové. Jednotlivé frekvencie si možno pohodlne upravovať podľa želania v obslužnom softvéri Synapse. Záznam mikrofónu je takisto čistý a mohutný.

Batéria vydrží na jedno nabitie v závislosti od používania dva až tri dni. To sa dá považovať za priemerný výsledok. Trochu zamrzí aj výrazný príplatok za RGB LED. Keby bol primeranejší, ocenenie za veľmi výhodný pomer cena/hodnota tento headset neminie. 

„Takmer dokonalý herný stereofónny headset: pohodlný, hlasitý a s mohutnými basmi.“

Parametre

Konštrukcia uzatvorená, priemer meniča 50 mm, impedancia 32 Ω, frekvenčný rozsah: slúchadlá 20 Hz – 20 kHz, mikrofón 100 – 6500 Hz, citlivosť 107 dB/mW (slúchadlá), 42 dB/mW (mikrofón)

Plusy/mínusy

+ Silné, neskreslené basy, čistý zvuk mikrofónu, vysoký komfort pri nosení, slušné ovládače (Synapse)
- Občasné výpadky signálu, vysoký príplatok za podsvietenie RGB

Cena: 130 EUR

Hodnotenie:

Výkon: 90 %
Prednes: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Pohodlnosť: 90 %

Celkovo: 93 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Razer Nari headset sluchadla zvuk basy

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať