Image
10.10.2017 0 Comments

Recenzia: NAVITEL E500 – základná navigácia za rozumnú cenu

Predinštalované mapové podklady celej Európy s lifetime aktualizáciami, operačný systém od Microsoftu a kvalitné vyhotovenie sú hlavné atribúty, ktorými sa pýši navigácia Navitel E500.

Čo sa obsahu balenia týka, okrem samotnej navigácie obsahuje autonabíjačku a kábel s trochu netypickou koncovkou mini USB. Nachádza sa v ňom obligátny držiak, ktorý je možné všemožne ohýbať a v aute si ho prispôsobiť podľa svojich potrieb. Malým prekvapením pre mňa bolo látkové puzdro a veľmi prehľadný manuál v slovenčine. V slovenčine je napokon lokalizovaná celá navigácia.

Navitel E500 má kvalitné plastové vyhotovenie. Plast je na dotyk príjemný, akoby mäkčený. Najväčšiu nevýhodou pri priamom kontakte s navigátorom je displej. Ten je podľa môjho názoru najväčším nedostatkom vôbec. Má uhlopriečku 5‘‘, technológiu TFT a rozlíšenie 480 x 272 ppi. To znamená: výrazný raster a veľmi zlé pozorovacie uhly. Pokiaľ som navigátor používal v stojane pri šoférovaní, nič z toho mi neprekážalo a v danej cenovej kategórii to je štandardom. Navitel však v tomto prístroji ponúka aj navigovanie peši (a ďalšie režimy: taxík, pohotovosť, bicykel...). No pri takomto displeji a slabej výdrži na batériu to je v podstate nepoužiteľné. Okrem toho som zaznamenal niekedy až príliš vysokú citlivosť zobrazovacieho panela na dotyk. Napríklad pri prechádzaní prstom po mape som nechtiac ťukal na body, kam ma potom chcelo zariadenie navigovať. Sem tam sa zasa naopak s reakciou oneskorilo. Pomalé je hlavne úvodné načítanie mapy.

Navigátor nie je taký nabitý funkciami ako drahšie prístroje, ale napriek tomu má čo ponúknuť. Operačný systém Windows CE 6.0 je celkom prehľadný a veľkosť ovládacích prvkov dostatočná. Ponúka možnosť prepínať medzi 2D a 3D zobrazením, ukazuje názvy ulíc, čísla domov, semafory a dokáže prehrávať hudbu SD karty, pričom zvukové podanie zadného mono reproduktora je prekvapivo kvalitné, bez šumu a iného väčšieho znehodnotenia. Chválim aj doživotnú aktualizáciu máp celej Európy, Bieloruska, Kazachstanu, Ruska a Ukrajiny, a možnosť nielen zadať presnú adresu, ale aj si vybrať z roztriedeného zoznamu takzvaných bodov záujmu.

Počas testovania sa nedalo prepočuť trochu nepríjemné pípanie vždy, keď som prešiel nejakú križovatku. Akoby chcel so mnou navigátor komunikovať a oznamoval mi, že sa držím správnej trasy. Stále však neviem, či išlo o cielenú vlastnosť, alebo to bol len nedostatok daného kusu, respektíve chybné nastavenie.

Verdikt
Navitel E500 je navigácia, ktorá za svoju cenovku ponúkne dostatok funkcií pre bežného šoféra a, podľa môjho názoru, sa na ňu dá spoľahnúť.

Parametre

5‘‘ TFT displej, rozlíšenie: 480 x 272 ppi; slot na MicroSD kartu do 32 GB; GPS s frekvenciou 1,575 GHz; konektivita: mini USB; OS Windows CE 6.0, RAM 128 MB, procesor Mstar MSB2531 s frekvenciou 800 MHz

Cena: 70 EUR

Plusy, mínusy

+ Doživotná aktualizácia mapových podkladov, prehľadný a funkčný softvér, cena
- Technológia a rozlíšenie displeja, spočiatku pomalé načítanie mapy, neidentifikovateľné pípanie

Hodnotenie

Kvalita navigovania: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 75 %
Prevedenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 70 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 80 %

Celkovo: 75 %

Zapožičal: AGEM Computers

 

 

 

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Virtuálna realita po novom - HTC Vive Pro recenzia

15.06.2018 10:40

Jeden z dlhodobo najpopulárnejších systémov na virtuálnu realitu, HTC Vive, sa práve dočkal svojho upgrade. Reflektuje na reakcie používateľov, prichádza s významnými vylepšeniami a mal som tú česť te ...

Recenzie

Ako na to: Úprava farieb a práca s LUT vo videu

13.06.2018 00:05

Prechod na digitálny záznam vo filmovom priemysle priniesol nové možnosti v kreatívnej tvorbe od nového pohľadu na filmové efekty až po dosiaľ nevídané možnosti v postprodukcii a farebných úpravách. L ...

Recenzie

Herné šialenstvo – jún 2018

10.06.2018 08:28

God of War má veľký úspech Pri titule God of War sa úspech očakával, no nie vždy sa takéto predpoklady aj splnia. Nový Boh vojny však ukázal, že má čo ponúknuť. Po vydaní stačili tri dni na to, aby h ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AJ_TY_06

Najnovšie videáPC forum button