Image
10.10.2017 0 Comments

Recenzia: NAVITEL E500 – základná navigácia za rozumnú cenu

Predinštalované mapové podklady celej Európy s lifetime aktualizáciami, operačný systém od Microsoftu a kvalitné vyhotovenie sú hlavné atribúty, ktorými sa pýši navigácia Navitel E500.

Čo sa obsahu balenia týka, okrem samotnej navigácie obsahuje autonabíjačku a kábel s trochu netypickou koncovkou mini USB. Nachádza sa v ňom obligátny držiak, ktorý je možné všemožne ohýbať a v aute si ho prispôsobiť podľa svojich potrieb. Malým prekvapením pre mňa bolo látkové puzdro a veľmi prehľadný manuál v slovenčine. V slovenčine je napokon lokalizovaná celá navigácia.

Navitel E500 má kvalitné plastové vyhotovenie. Plast je na dotyk príjemný, akoby mäkčený. Najväčšiu nevýhodou pri priamom kontakte s navigátorom je displej. Ten je podľa môjho názoru najväčším nedostatkom vôbec. Má uhlopriečku 5‘‘, technológiu TFT a rozlíšenie 480 x 272 ppi. To znamená: výrazný raster a veľmi zlé pozorovacie uhly. Pokiaľ som navigátor používal v stojane pri šoférovaní, nič z toho mi neprekážalo a v danej cenovej kategórii to je štandardom. Navitel však v tomto prístroji ponúka aj navigovanie peši (a ďalšie režimy: taxík, pohotovosť, bicykel...). No pri takomto displeji a slabej výdrži na batériu to je v podstate nepoužiteľné. Okrem toho som zaznamenal niekedy až príliš vysokú citlivosť zobrazovacieho panela na dotyk. Napríklad pri prechádzaní prstom po mape som nechtiac ťukal na body, kam ma potom chcelo zariadenie navigovať. Sem tam sa zasa naopak s reakciou oneskorilo. Pomalé je hlavne úvodné načítanie mapy.

Navigátor nie je taký nabitý funkciami ako drahšie prístroje, ale napriek tomu má čo ponúknuť. Operačný systém Windows CE 6.0 je celkom prehľadný a veľkosť ovládacích prvkov dostatočná. Ponúka možnosť prepínať medzi 2D a 3D zobrazením, ukazuje názvy ulíc, čísla domov, semafory a dokáže prehrávať hudbu SD karty, pričom zvukové podanie zadného mono reproduktora je prekvapivo kvalitné, bez šumu a iného väčšieho znehodnotenia. Chválim aj doživotnú aktualizáciu máp celej Európy, Bieloruska, Kazachstanu, Ruska a Ukrajiny, a možnosť nielen zadať presnú adresu, ale aj si vybrať z roztriedeného zoznamu takzvaných bodov záujmu.

Počas testovania sa nedalo prepočuť trochu nepríjemné pípanie vždy, keď som prešiel nejakú križovatku. Akoby chcel so mnou navigátor komunikovať a oznamoval mi, že sa držím správnej trasy. Stále však neviem, či išlo o cielenú vlastnosť, alebo to bol len nedostatok daného kusu, respektíve chybné nastavenie.

Verdikt
Navitel E500 je navigácia, ktorá za svoju cenovku ponúkne dostatok funkcií pre bežného šoféra a, podľa môjho názoru, sa na ňu dá spoľahnúť.

Parametre

5‘‘ TFT displej, rozlíšenie: 480 x 272 ppi; slot na MicroSD kartu do 32 GB; GPS s frekvenciou 1,575 GHz; konektivita: mini USB; OS Windows CE 6.0, RAM 128 MB, procesor Mstar MSB2531 s frekvenciou 800 MHz

Cena: 70 EUR

Plusy, mínusy

+ Doživotná aktualizácia mapových podkladov, prehľadný a funkčný softvér, cena
- Technológia a rozlíšenie displeja, spočiatku pomalé načítanie mapy, neidentifikovateľné pípanie

Hodnotenie

Kvalita navigovania: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 75 %
Prevedenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 70 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 80 %

Celkovo: 75 %

Zapožičal: AGEM Computers

 

 

 

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Prvé recenzie vyčítajú HomePodu viazanosť na služby Applu a nedostatočné schopnosti Siri

14.02.2018 00:35

V týchto dňoch sa objavujú v médiách prvé recenzie na dlho očakávaný smart reproduktor Applu HomePod, ktorý priamo konkuruje inteligentným reproduktorom, ako je Amazon Echo a Home Google. Teraz, keď s ...

Recenzie

Recenzia: Caterpillar CAT S31 - do blata aj do sauny

13.02.2018 00:10

Do blata aj do sauny Brat vlajkovej lode S41 je navrhnutý prioritne pre ľudí ťažko fyzicky pracujúcich. Od predchodcu sa líši vo vylepšeniach týkajúcich sa procesoru, displeja aj batérie. ...

Recenzie

Herné šialenstvo: január – február 2018

05.02.2018 09:06

Fallout 4 VR a HTC Vive – minirecenzia Na prelome rokov sme pre vás otestovali kombináciu HTC Vive s hrou Fallout 4 VR, ktorú v prípade bundle môžete získať k náhlavnej súprave zadarmo. Postapokalypt ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá