Recenzia: NAVITEL E200 - Navigátor za pár drobných

0

Dedikované navigácie sú síce čoraz častejšie nahrádzané mobilnými telefónmi alebo vstavanými navigáciami, to však neznamená, že už nemajú uplatnenie. Ocenia ich najmä majitelia starších vozidiel, ktorým poskytnú cenovo nenáročný spôsob navigácie. Oproti mobilu vás počas navigovania nevyruší napríklad prichádzajúci hovor, nehovoriac o tom, že vyšším modelom smartfónov s displejmi AMOLED častejšie používanie navigácie veľmi neprospieva. 

Novinka od spoločnosti Navitel pochádza z najnižšej cenovej kategórie. Ponúka 5-palcový dotykový LCD displej s rozlíšením 480 × 272 bodov. O pohon sa stará procesor MStar s frekvenciou 800 MHz a operačný systém je Windows CE. Na uloženie dát slúži 4 GB interné úložisko. Na ďalšie dáta možno využiť pamäťovú kartu microSD až do 32 GB, na ktorú je tu pripravený slot na ľavej strane. Napájanie zabezpečuje konektor mini USB, umiestnený takisto na ľavej strane.

Vzhľadom na cenovú kategóriu je držiak jednoduchý, bez vstavaných kontaktov, ak teda chcete navigáciu demontovať, vždy musíte odpájať kábel. Držiak je vybavený prísavkou, takže ho možno umiestniť na predné sklo. K navigácii, samozrejme, dostanete dostatočne dlhý kábel s nabíjačkou do vozidlovej zásuvky. Mapové podklady obsahujú mapy Českej republiky, Slovenska, Poľska, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Moldavska, Bieloruska, Ukrajiny. Dáta zahŕňajú aktuálne informácie o cestnej sieti, databázu Speedcam a body záujmu (POI).

Navigácia používa vlastný softvér Navitel Navigator, ktorý sa automaticky spustí po pripojení k magnetickému držiaku. Zariadenie sa automaticky vypne 15 sekúnd po vybratí z držiaka. Ďalšie mapy možno dokúpiť a nainštalovať prostredníctvom bezplatného programu Centrum aktualizácií Navitel Navigator. Pomocou tohto programu sa existujúce mapy a navigačný softvér aktualizujú. Doživotná aktualizácia máp je zadarmo.

Displej je klasický LCD s pomerne malým rozlíšením, takže nečakajte špičkovú kvalitu, je však dobre čitateľný a má dostatočný jas. Reakcie systému sú pomalšie, výpočet dlhších trás trochu trvá, ale nie je to nič kritické. Za jazdy je grafika dostatočne rýchla na vykresľovanie v reálnom čase aj v prípade jazdy po väčších mestách, kde sú zobrazené budovy. Stalo sa mi, že navigácia zobrazovala nezmyselný cieľ, predpokladám, že je to chyba v mapových podkladoch. Ináč však bola funkčnosť v poriadku a práca spoľahlivá.

Verdikt:
Za danú cenu si úlohu navigácie plní dobre.

Špecifikácie:
Procesor MStar s frekvenciou 800 MHz, OS Windows CE, displej LCD 5" dotykový s rozlíšením 480 × 272 px, vnútorná pamäť 4 GB,  rozšíriteľná o kartu microSD s veľkosťou až 32 GB, batéria 950 mAh, predinštalované mapy: Česká republika, Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Moldavsko, Bielorusko, Ukrajina

Zapožičal: Navitel

Cena: 72 EUR

Hodnotenie:

+ Doživotná aktualizácia máp, možnosť zakúpenia ďalších máp, jednoduché ovládanie
- Občas „zablúdi“

Výkon: 60
Výbava: 55
Ovládanie: 70
Vyhotovenie: 90
Celkovo: 69

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
mapy navigacia GPS auto doprava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať