Image
17.8.2017 0 Comments

Recenzia: NAS server QNAP TVS 682T - výkonné riešenie pre profesionálov a malé firmy

NAS server sa dodáva bez diskov, no je koncipovaný tak, aby sa už pri prvotnej konfigurácii osadil čo najmodernejšími diskami, najlepšie SSD. Samozrejme, ak potrebujete vyššiu kapacitu, nainštalujete aj tradičné mechanické disky. Z predného panela sú k dispozícii štyri pozície na 2,5"/3,5" disky HDD alebo SSD a nad nimi dve pozície na 2,5" disky SSD; 3,5" disky osadíte bez nástrojov, disky v slotoch držia bočné lišty, 2,5" disky v 3,5" pozíciách treba priskrutkovať. Vnútri skrine sú ďalšie dve pozície na disky SSD typu M.2, teda rovnaké, ako sa používajú v notebookoch a tabletoch.

Využívajú sa ako cache na zvýšenie výkonu systému. Aby ste mohli tieto disky osadiť, musíte odobrať kryt a odobrať blok vnútorných ventilátorov. Postup je graficky znázornený na letáku Quick Setup a môžete si ho pozrieť aj na krátkom „demontážnom“ videu


Vnútri pod blokom ventilátorov sú dva sloty na disky M.2 SSD, určené ako rýchla vyrovnávacia pamäť

Na rozdiel od nášho krátkodobého testovania, pri ktorom som použil disky nájdené v šuplíku, dôrazne odporúčam osadiť NAS server kvalitnými diskami, určenými na nepretržitú prevádzku. Možnosť vložiť akékoľvek, dokonca aj 2,5-palcové disky zvádza použiť disky z notebookov, ktoré zostali po výmene za SSD, ale pravdepodobnosť, že takáto konfigurácia zlyhá, je takmer stopercentná. Disky pre komerčné zariadenia nie sú dimenzované na niekoľkoročnú nepretržitú prevádzku a použiť disk po dvojročnom používaní v PC do NAS je doslova objednávka na veľké problémy. Kto investuje do zariadenia NAS, ten pri konkrétnom nasadení očakáva od neho vysokú spoľahlivosť, takže treba použiť nové osvedčené disky, konštruované na prevádzku typu 24/7. Ak ste v notebooku menili disky M.2 SSD za väčšie, pôvodné v NAS použiť môžete, pretože akékoľvek rýchle polovodičové disky na cache sú prínosom, no ak vyžadujete vysokú spoľahlivosť, použite aj v tomto prípade profesionálne produkty.

Hardvérová výbava testovaného NAS servera zodpovedá stolovému počítaču strednej triedy. Srdcom je dvojjadrový procesor Intel Core i3-6100 šiestej generácie s taktom 3,7 GHz, 8 GB operačnej pamäte DDR4 SDRAM. Vysoký inštalovaný výkon prezrádza aj značne predimenzované chladenie pomocou množstva ventilátorov. Pri bežnej prevádzke som nezaznamenal tendenciu k zahrievaniu. Viac nainštalovaných ventilátorov sa na dosiahnutie požadovaného chladiaceho účinku môže otáčať pomalšie, takže produkujú menej hluku než jeden ventilátor s otáčkami na maximum.


Bohato dimenzované chladenie

Pohľad na zadný panel odhalí v hornej časti dva vysokorýchlostné porty 10 GBaseT, dva porty Thunderbolt 2, pod nimi je štvorica gigabitových eternetových portov, tri výstupy HDMI, 4 porty USB 3.0 (piaty port je na prednom paneli). Na zadnom paneli nájdete ešte dve zásuvky na mikrofónové konektory typu 5,5 mm jacku a 3,5 mm konektor na zvukový výstup.


Porty na zadnej strane


Dva vysokorýchlostné porty 10 GBaseT, dva porty Thunderbolt 2

Pod mriežkami po stranách zadného ventilátora sú dva malé reproduktory. Bohatá konektorová výbava a najnovšie rozhrania prezrádzajú, že ide o „future proof“ riešenie, vhodné na zdieľanie súborov naprieč platformami. Ak osadíte disky SSD, budete sa tešiť z vysokých prenosových rýchlostí. Nejde len o zápis a čítanie navonok, ale aj interné prenosy blokov údajov a súborov v rámci RAID a takisto automatické presuny menej často používaných údajov na pomalšie veľkokapacitné disky. To všetko v réžii operačného systému QTS poskytuje spoľahlivé a škálovateľné úložné riešenie pre podniky.

Koncepcia aplikačne orientovaného stupňovaného úložiska, delenia na oddiely a distribúcie sieťovej prevádzky umožňuje optimalizáciu s ohľadom na maximálny výkon pre často používané súbory a zároveň vysokú úložnú kapacitu. Virtuálny sieťový prepínač pomáha rozdeľovať sieťovú prevádzku a presmerovať dedikované prenosové šírky pre rozličné aplikácie. Trojité riešenie Thunderbolt DAS/NAS/iSCSI SAN umožňuje TVS-682T naplno využívať výkon rozhrania Thunderbolt 2 a zdvojnásobiť tak potenciálnu rýchlosť až na 20 Gb/s, čo je dôležité predovšetkým na plynulý prenos videosúborov 4K, časom aj 8K, čo využijú napríklad používatelia počítačov Mac vybavených rozhraním Thunderbolt. Výstupy HDMI umožňujú plynulé prehrávanie videí v rozlíšení 4K @30 Hz. To umožňuje pripojiť tri monitory – buď v režime zrkadlenia, alebo rozšírenia pracovnej plochy.


V hornej časti je doska s dvoma portami Thunderbolt 2

Technológia Qtier od QNAP umožňuje nepretržite optimalizovať efektivitu úložísk pre diskové jednotky M.2 SSD, SSD a SATA. Automaticky presúva často používané údaje na vysokovýkonné stupne úložného priestoru a menej často využívané údaje ponecháva na lacnejších diskových jednotkách s vyššou kapacitou. Vnútorná optimalizácia zohľadňuje aj rôzne potreby výkonu nainštalovaných aplikácií, rieši sa to pomocou priorít, prípadne disky M.2, SSD a SATA sa dajú nakonfigurovať ako nezávislé diskové oddiely pre rôzne aplikácie, čím možno zaistiť dostatočnú úroveň dátovej priepustnosti pre výkonovo kritické aplikácie, ako je napríklad Surveillance Station. Takisto možno konfigurovať distribúciu sieťových prenosov. NAS dokáže popri prenosoch cez protokol Thunderbolt 2 súčasne prevádzkovať eternetovú sieť bez narušenia prenosovej rýchlosti. Máte možnosť flexibilne alokovať správnu prenosovú šírku pre rôzne súčasne spustené úlohy. Po nainštalovaní operačného systému Linux môžete využívať TVS-682T ako PC.

Pomocou kábla Thunderbolt 2 pripojeného k počítaču Mac budete mať priamy prístup k zdieľaným zložkám. Funguje to hneď po zapojení a je to úplne jednoduché. Na prenos sa využíva DAS s blokovým či súborovým režimom. Režim NAS Thunderbolt/Ethernet umožňuje flexibilné zdieľanie súborov naprieč väčším počtom zariadení naraz pomocou protokolov SMB/CIFS, NFS a AFP na zdieľanie v prostredí sietí s operačnými systémami Windows, Mac a Linux/UNIX. TVS-682T podporuje rozširovanie kapacity pripojením až šiestich rozširujúcich úložných jednotiek s rozhraním Thunderbolt 2. Takisto môžete k obidvom portom Thunderbolt pripojiť pracovné stanice na spoločnú prácu na jednom projekte, napríklad na súčasné editovanie videa. Obidve stanice majú k dispozícii prenosovú rýchlosť 20 Gb/s. Väčšie produkčné štúdiá na tvorbu videí často potrebujú viac serverov na zvýšenie produktivity v rôznych fázach pracovného postupu. V takom prípade môžu sériovo zaradiť ďalších 6 jednotiek TVS-682T k pôvodnej jednotke a prideliť jednotlivé NAS fázam pracovného postupu.

Operačný systém QTS umožňuje NAS jednoducho konfigurovať, spravovať a monitorovať. K dispozícii je niekoľko zaujímavých a užitočných aplikácií, napríklad poštový server QmailAgent. Virtualization Station vám umožňuje hosting virtuálnych počítačov (VM) na TVS-682T a prístup k nim pomocou webového prehliadača alebo VNC. Vysokorýchlostné virtuálne prepínače už nie sú obmedzované výkonom fyzického sieťového rozhrania, pretože vnútorné rozhranie výrazne zvyšuje dátovú priepustnosť medzi jednotlivými VM aj medzi VM a NAS. Container Station integruje systémovo nenáročné virtualizačné technológie LXC a Docker. TVS-682T podporuje aj virtualizačné technológie VMware a Citrix a je kompatibilný aj s Microsoft Hyper-V.

Recenzovaný prístroj poskytuje aj rozsiahle možnosti zabezpečenia, predovšetkým 256-bitové šifrovanie súborov, šifrovaný prístup, blokovanie IP adries či dvojfázové overovanie. TVS-682T sa, samozrejme, dá využiť aj na zálohovanie a obnovenie po havárii.

PARAMETRE

Počet slotov na HDD: 6 (4× 3,5", 2× 2,5 "), vnútri 2 sloty na SSD M.2; dvojjadrový procesor Intel Core i3-6100 3,7 GHz, 8 GB RAM DDR4 (4 sloty DIMM, max. 64 GB – 16 GB × 4); porty: 2× 10 Gbit eternet, 4× eternet, 2× Thunderbolt 2, 5× USB 3.0, 3× HDMI; rozmery: 231,9 × 224,9 × 319,8 mm, hmotnosť 7,7 kg

Cena: 2299 EUR

Zapožičal: AGEM Computers

HODNOTENIE

Celkovo: 97 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 2

Wifi reproduktory IKEA Sonos Symfonisk

21.01.2020 00:00

Reproduktory tejto série boli vyvinuté v spolupráci s firmou Sonos. Určite to prospelo aj elektronickej a hlavne akustickej konštrukcii, no hlavným prínosom je možnosť napojenia na služby Sonos, využí ...

Recenzie 2

Detské hodinky TCL MOVETIME Family Watch MT40 so 4G pripojením a funkciou videohovorov

20.01.2020 00:06

Hodinky  TCL MOVETIME Family Watch MT40 sú určené pre deti od 4 do 9 rokov. Umožňujú deťom komunikovať s rodičmi a rodičom poskytujú prehľad o aktuálnej polohe dieťaťa. Aplikácia pre rodičov je k disp ...

Recenzie

TCL PLEX – vynikajúco vybavený smartfón za dobrú cenu

18.01.2020 00:10

TCL PLEX je prvý smartfón, ktorý čínska spoločnosť TCL Holding, ktorá má v portfóliu značky Alcatel a Blackberry uviedla pod vlastnou značkou. V strednej triede, kam podľa cenovky patrí sa TCL PLEX sn ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá